Hamilelikte Şeker Hastası Anne Adayları Nelere Dikkat Etmeli ?

Hamilelikte Şeker Hastası Anne adayları doğacak çocuklarının sağlığı için tedirgin bir hamilelik geçirmektedirler. Aldıkları ilaç kendi bünyelerindeki hormonal değişiklik her an gebeliğin selametini değiştirebilmektedir.

1-            Bebek sahibi olmak isteyen anne adayı önce dahiliye uzmanı yardımıyla şeker hastalığım çok iyi kontrol altına almalı.

2-            Sonra doğum uzmanına başvurup gebelik programı yapmalı. Gebelik süresince hem dahiliye ıızmam ve hem de doğum doktoru tarafından çok iyi takip edilmeli.

Hamilelikte Şeker ( diyabet ) neden olur

şeker hastası anneNormalde gebelikte kan değerlerinde bulunan şekerin yükselmesi bir noktaya kadar uygun görülse de fazlası belirli sıkıntıların habercisi olabilir. Hamilik ile birlikte salgılanan hormonlar anne vücudunda kendiliğinden şeker oranını tetikleyebilir.Bazı durumlarda kan şekeri saptanamaz bir neden ile yükselir bu durumda müdehale etmek gereklidir.

Hamilelikte şeker hastalığına yakalanan annenin doğumu bebeğin bakılabileceği yoğun bakım ünitesi olan bir hastanede yapılmalı. Doğum bebeğin iri olması nedeniyle bazen sezaryanla olabilir. Fakat annenin diyabeti gebelikte çok iyi seyrediyorsa gebelik süresi miadına kadar tamamlanmalıdır. Annede hamilelikte şeker hastalığı var diye vaktinden evvel sezaryen yapmak bebek için tehlikeli durumlar ortaya çıkmasına neden olur. Diyabetten korkarak prematüre bebek doğurtulmamalıdır. Çünkü prematürelik yani erken doğum bebeğin sorunları bazen diyabetin getireceği hastalıklardan daha ağır ve öldürücü olabilir.

Hamilelikte şeker  hastalığı olan annenin bebeği doğur doğmaz bir neonatalog çocuk uzmanı tarafından izlenmeli ve ortaya çıkabilecek bütün hastalıklar için uyanık bulunmalı. Bir önceki soruda sıralanan hastalıkların hiçbiri çıkmıyor ve bebek doğumdan itibaren çok iyi görünüyorsa anne ile birlikte taburcu edilmelidir.

Bütün bu önlemler alındığı takdirde hamilelikte şeker hastalığı olan anne adaylarının çocuk sahibi olmaması için bir neden yoktur. Hacettepe Üniversitesinde yapılan bir araştırma diyabetli anne çocuklarının doğduğu dakikadan itibaren uygun bakım gördüğü takdirde yaşama şanslarının çok arttığı kanıtlanmıştır.

Örneğin; eski yıllarda uygun bakım görmeyen 40 diyabetli annenin 127 gebeliğinden 38 yaşayan çocuğu olduğu halde aynı 40 anneden doğan 44 bebeğin uygun bir bakımla 40’ı yaşatılmış, yaşama oram %30’dan %91’e yükseltilmiştir. Bu araştırmanın sonucu diyabetli annelere cesaret vericidir.

Hamilelikte Diyabet Hastası Anne Adayları Nelere Dikkat Etmeli ?

  • dikkatTansiyonun kontrolü çok önemlidir. Yüksek ve düşük durumlarda doktor kontrolüne girilmelidir.
  • Doktorunuz tarafından size verilen diyete harfiyen uyulmalıdır.
  • Sabah kalkıldığında (kahvaltıdan önce) 2-3 saat sonra ve her öğünden önce günd en az 4-5 defa şekerinizi ölçtürmelisiniz.
  • Fazla kilo almamalısınız.
  • Başta yürüyüş olmak üzere düzenli spor egzersizleri yapmalısınız.
  • Alkol ve sigara kullanmamalısınız.
  • Stresten uzak durmalısınız.

Şeker hastalığı olan annelerin bebeklerinde hayatın ilk günlerinde muhtemel birçok hastalıklar görülebilir. Çoğu zaman da bebek pek az etkilenmiştir ve bebeğin ilk günlerindeki bakımı bir sorun yaratmaz. Ancak olabilecek acil durumlar için bebek yenidoğan bebeklerin yoğun bakım ünitesinde gözlenmeli ve emniyet altında olmalıdır.

Hamilelikte Şeker hastalığı olan annelerin bebeklerinde hangi rahatsızlıklar görülür?

Bu sorunun cevabına annenin gebelikteki sağlık durumlarının şeker hastalığı açısından kontrol altında olmasının çok önemli olduğunu tekrar vurgulayarak başlayalım. Eğer hamilelikte şeker hastalığı bulunan anne gebeliğin ilk aylarım düşük yapmadan atlatmışsa, şeker hastalığının seyrindeki bir kötüleşme iyi kontrol altında olmayışı bebeği yine etkileyecek belki de bebek anne karnında ölüm tehlikesiyle karşılaşacaktır. Diyabetli anne de Bazen de bebek de mevcut konjenital anomaliler gebeliği erken sonlandırabilir ve bebek prematüre olarak doğabilir. Bütün bu safhaları atlatmış bebek miyadına ulaşırsa ne gibi sorunlara adaydır. Sırasıyla bunları açıklayalım:

1-            Bebek doğumda ciddi bir durumda olabilir ve canlandırma gerekebilir.

2-            Hamilelikte Şeker hastalıklı anne bebekleri iri doğarlar. Bu nedenle doğum güç olabilir ve bazen de doğumları sezaryenle yapmak gerekebilir. Uygun olmayan şartlarda doğan bebeklerde doğum travmaları görülebilir.

hamilelikte şeker hastası gebe anne adayı3-            Kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi) : Hamilelikte şeker hastalığı olan anne bebeklerinde doğumdan sonra 2 ila 6 saat içinde kan şekeri düşüklüğü olabilir. Bu durum bazen klinik belirtilerle (ellerde titreme, hipotoni, huzursuzluk, siyanotik atak morarma) nadiren havale gibi gözlenirse de belirti vermeden de olabilir. Bu dönemde bebekler kuvözde ve çok dikkatli bir gözlem altında tutulmalıdırlar.

4-            Solunum güçlükleri; bebekte sık solunum, siyanotik (mor renkli) görünüm, kalp hızında artma ile ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı anne bebeklerinde çeşitli nedenlerle örneğin normalde doğumdan sonra azalması gereken akciğer direncinin devam etmesi ile seyreden solunum güçlükleri olabileceği gibi eğer bebek prematüre doğmuşsa hyalin membran hastalığı da görülebilir. Bu durumlar yine bebeğin yoğun bakım ünitesinde bakılmasını gerektirmektedir. Bu bebeklerde kalp hastalıkları da (morarma, sık solunum gibi) solunum güçlüğüne benzer klinik durumlarla karşılaşılabilir. Böyle durumlarda uzman hekimlerin kalp ve solunum sistemini birlikte incelemeleri ve kesin tanıyı ortaya koymaları gerekmektedir.

5-            Diğer elektrolik ve metabolik bozukluklar, hipokalsemi (kanda kalsiyum düzeyinin düşüklüğü) gibi bulgular ayrı ayrı olabileceği gibi diyabetli anne adayları bebeklerinde beraberce sıklıkla bulunabilir. Bu durumların da olabileceği bilinerek iyi bir gözlem ve kan tetkikleri ile vaktinde açığa çıkarılmaları bebeklerin bakımında önemli bir yer tutmaktadır.

6-            Çeşitli konjenital anomaliler: Hamilelikte şeker hastalığı bulunan annelerin çocuklarında kalp, santral sinir sistemi, üriner sistem ve daha pek çok çeşit konjenital anomaliler bulunabilir. Bu bebeklerin bu ihtimal gözönüne alınarak çok iyi tetkik edilmeleri uygun olmaktadır.

7-            Kan bulgulan: Hayatın ilk günlerinde diyabetli anne bebekleri sıkıntıya sokan kanda kırmızı hücrelerin çokluğu ile görülen (polisitemi) ve daha sonraki günlerde kan yoğunluğunun artması ile meydana gelen sıkıntılar iyi gözlenmeleri ve acilen tedavileri gereken durumlardır.

8-            Sarılık: Birkaç nedenle bu bebeklerde bazen kan değişimi gerektirecek kadar şiddetli sarılık (hiperbilirubinemi) görülür. Diyabetli annelerin bebekleri hastaneden taburcu edilmeden sarılık yönünden de emin olunmalıdır.

9-            Diğer durumlar: Renal ven trombozu (böbrek toplardamar tıkanması) hamilelikte şeker hastalığı bulunan anne adayları çocuklarında gözlenebilir. Hayatın ilk günlerinde bu çok riskli bebek grubunda yeni doğan bebeklerde görülen diğer hastalıklar da gelişebilir ve bebek yoğun bakımından bütün bu sorunları atlattıktan sonra taburcu edilebilir.

Hamilelikte Şeker Hastası Anne Adayları Nelere Dikkat Etmeli ? konulu yazımızı burada solandırıyoruz. yazımızın sizlere ışık tutması dileği ile sağlıcakla kalın.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar