Gebelikte Kilo Alımı Ne Kadar ve Nasıl Olmalı ?

hamilelikte gebelikte kilo alımı

Gebelikte kilo alımı ne kadar olmalı ? konusu gerçekten hamilelik sürecinde özellikle beslenme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelir.

Gebelik, anne adayının iki kişilik beslenmesi anlamına gelmez. Hamilelik süresince kilo almamaya özen gösterilmelidir. Genç anne adayı hamileler en çok on iki kilo almalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında genç anne adayı pek kilo almaz, hatta bulantı ve kusmalar kilo kaybettirebilir. Son altı ayda kilo alımı hızla artar, bu aylarda dikkatli olunması gerekmektedir. Haftada iki yüz elli gramdan fazla kilo alınmamalıdır. Gebelik süresince alınacak kalori miktarı gebe olmayan bir kadına oranla hiç de tahmin edildiği gibi fazla değildir. (2800 kalori) En önemli sorun yenilen ve içilenlerin kalitesidir.

Gebelikte kilo alımında dikkat edilmesi gerekenler ;

Çocuk ana rahminde gelişirken kendisi için gerekli olan temel maddeleri alır. İşte annenin dikkat etmesi ve azalmamasına çalışması gereken maddeler bu temel maddelerdir. Bunların başında proteinli besinler gelir. Çocuk için bütün vitaminler ayn ayn önemli ve gereklidir. Ayrıca fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum gibi elementler yapım için zorunlu olan maddeler arasında sayılabilir. O halde gebelik beslenmesinde seçilecek yiyecekleri ve alınacak kalori miktarım tam ve iyi bir şekilde ayarlamalıyız.

Gebelikte Kilo Alımı Ne Kadar Ve Nasıl Olmalı ?

Fazla kilo almaya yol açan nedenlerden biri de “Toksemi” denilen hastalık olabilir. Bunun dışında çok yeme alışkanlığı ve çevre telkini de fazla kilo almada etkili olabilen faktörlerdendir. Özellikle Türkiye’de bol karbonhidratlı, unlu besinlerin yendiği gözönüne alınırsa fazla kilo alma tehlikesi her kadın için vardır. Alınan on kilonun beş-altı kilogramı çocuk, plesanta, amnios sıvısı, zarlar ve büyüyen rahme aittir. Dört- beş kilosu ise vücutta toplanan sudur;

Gebelikte kilo alımı durumunun fazla olmasının zararlarını şöyle Özetleyebiliriz:
– Aşın kilo alma doğumu zorlaştırır.
– Gebeliğe özgü bir hastalık tablosu olan tokseminin ortaya çıkmasının habercisidir.
– Estetik bakımdan da sakıncalıdır. Aynca, anne doğum sonrası bu kilodan kolaylıkla veremez.
Fazla kilo alma, gebelikte önerilen besin rejimini ayarlamak, yürüyüş, beden eğitimi gibi öğütlere tümüyle uymakla önlenebilir.


Gebelik süresince yeterli kalori alınmadığında (ortalama olarak günlük alınması gereken kalori miktarı 2800’dür.) erken doğum, ölü doğum, anne ölüm oranlarında artış saptanmıştır. Aşın kilo alımında ise anne şişmanlamakta, çocuk gereğinden çok iri olmakta ve yaşama şansı azalmaktadır. Kalsiyum ve D vitamini almayan anne ve çocukta kemik hastalıkları da sık görülmektedir. Yeterli ölçüde B vitamini ve demir almayan anne ve çocukta kansızlık ve buna bağlı başka hastalık tabloları görülebilir. Kansızlık doğumda sorun olabileceği gibi anne hayatını tehdit edecek kadar önem kazanır.

Bu yazımızda de gebelikte kilo alımı konusunda sizlere tavsiyelerde bulundum. Hamilelik ve gebelik konusunda aklınıza takılan tüm konuları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşarak yanıt bulabilirsiniz. Bebeğinizle birlikte sağlıklı ve huzurlu hamilelik dileriz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar