Göbek Bağı Ne Zaman Düşer ? Bakımı İle İlgili Tüm Bilinmeyenler !

göbek bağı ne zaman düşer

Bebeğinizi sağ salim kucağınıza aldınız. Onunla ilgilenirken gözünüze bir çıkıntı takıldı elbetteki bu bebeğinizin göbek bağı 🙂 Bakmaya bile kıyamadığınız  bu bebeğin göbek bağı ne zaman düşer ? sorusu aklınıza takılmaya başladı hemen. Panik yapmayın bu soru aklınıza takıldıktan sonra en fazla birkaç haftanız var. Bu süre zarfında ; Bebeğinizde göbek bağında kanama, yara ve temizlik durumlarına göre kurtlanma meydana gelebilir. Bu sorular da da telaşa kapılmanıza gerek yok tüm bunların cevabını almak için bu yazıyı okuyorsunuz.

Yenidoğan bebeklerde göbek temizliği ve bakımı son derece önemlidir. Göbek mikropların vücuda girmesine zemin hazırlayarak, yenidoğan bebekte çok tehlikeli sonuçlara yol açabalir.


Bebeğin altını değiştirirken göbek yarasının kirlenmemesine dikkat edilmeli, kirlenmiş ise bol sabunlu suile silinip temizlenmelidir. Göbek bölgesi tamamen kuruyup iyileşmediğinde, açı bir yara olduğundan mikroplar kolaylıkla vücuda girebilirler. Göbek yerinde veya hemen etrafındaki deride şişlik, kızarıklık, akıntı veya kanama olduğunda mikroplanma ihtimali göz önüne alınmalı ye hemen hekime başvurulmalıdır. Pekala esas konumuzun cevabına geliyoruz;

Göbek Bağı Ne Zaman Düşer ve iyileşir ?

Bebeklerin çoğunda göbek 7-10 günde düşer. Ancak göbeğin düşmesinde gecikme olursa her zaman endişe edilmesine gerek yoktur. Önemli olan göbek yerinde kızarıklık, şişlik, akıntı gibi iltihaplanma belirtilerinin olmamasıdır.

Doğumda göbek kesilmesinde kullanılan aletler mikropsuz olduğunda ve siz uygun göbek temizliğini yaptığınız takdirde bebeğinizin göbeği size bir sorun çıkartmayacaktır. Yeni doğan bebek bakımı ile ilgili daha detaylı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

DİKKAT ! : Yeni doğan çocuklarda göbek çok çabuk mikrop kapar. Göbek çevresi, iltihaplanır, kızarır ve kötü kokar. Çocukta ateş ve huysuz­luk görülür. Bu Süre Zarfında Bebeğin Göbeğinde Yara Meydana Geldi İse ;

 #  Evde, çocuk doğumlarında göbek, ucu yanmış alkollenmiş makasla kesilmeli, sıkı bir şekilde bağlanmalıdır. Sıkı bağ­lanmayan göbeklerde kanama görülür. Göbek yarası iyi olmadan banyo yapılması uygun değildir.

 #  Gazlı bez göbek bağı olarak kullanılabilir. Bulun­madığı durumlarda temiz, mikropsuz, ütülenmiş tülbentten göbek bağı yapılabilir. Göbek bağı her gün değişitirilmelidir.

 #  Göbek yolundan giren mikroplar, yılancık, tetanoz benzeri has­talıklar yaparak çocukların ölümüne neden olurlar

 #  Göbek Urları Düşen göbek kordonu kalıntısmın bıraktığı yara yerinde göbek urları görülür. Nohut büyüklüğünde küçük bir ur ya dia küçük mantar şeklinde Kolayca ihtihaplanır ve kanama yapar. Bu gibi durumlarda derhal doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Göbek Bağı Bakımının Nasıl Yapılması Gerektiğini Anlatan Bir Video;

Göbek bağı ne zaman düşer bakımında dikkat edilmesi gereken konuları yukarıda belirttiğim yazıda anlatmaya çalıştım. Bebeğiniz ile birlikte sağlıklı bir ömür dilerim. Aklınıza takılan soruları aşağıda bulunan yorum bölümümüzden bize sormaktan çekinmeyin.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar