Hamileler Ne Yemeli Nasıl Beslenmeli

Hamileler Ne Yemeli nasıl beslenmeli sorusu tüm hamilelerin kafasını kurcalar. Az yendiğinde bebeği etkileyeceği düşünülerek allah ne verdi ise yenmeye çalışılır pekala bu durum ne kadar sağlıklıdır ?

Pekala hamileler ne yemeli ? Hamilelikte sigara içenler nasıl beslenmeli ? Şunu bilmeniz gerekir ki Gebe-hamile beslenmesi: Çocuğun sağlam olarak doğması ve yaşamının sağlıklı geçirmesi anne karnında beslenmesiyle ilgilidir. Gebe kadın yeterli ve dengeli beslenmelidir. Yapılan incelemelerde gebelik süresinde yetersiz ve dengesiz beslenmenin, erken doğum­ların ve doğar doğmaz ölen çocuk sayısının yüksek oranda olmasına sebep olduğu saptanmıştır.

Hamileler Ne Yemeli Ne İçmeli ?

Kuşkusuz aşırı yemek dengeli ve yeterli beslenme değildir. Ço­cuğun büyümesini sağlayan süt, yumurta; et, balık gibi (proteinli ) yiyeceklere önem verilmelidir. Ekmek, patates ve şeker gibi yiye­ceklerin şişmanlatıcı özellikleri olması nedeniyle az miktarda yen­melidir. Gebe kadında demir yetersizliği sonucu görülen kansızlık en önemli sağlık sorunudur. Karaciğer, yumurta; sığır eti, akciğer, böbrek, ıspanak, marul, bezelye semiz otunda demir bol miktarda bulunur. Bu yiyeceklere yemeklerde yer verilmelidir (daha detaylı beslenme tavsiyeleri için tıklayınız…)

Peki hamileler ne yemeli ; Gebelikten dolayı artan besin gereksinimlerini karşılamak için gebe kadının normal zamanlardan fazla olarak günde 1 -2 su bardağı süt ya da yoğurt, 1 -2 kibrit kutusu büyüklüğümde peynir ya da çökelek, 1 porsiyon et, yumurta, balık, kuru baklagiller ve benzeri proteini fazla yiyeceklerin herhangi birinden yada bir kaçının karı­şımından, 1-2 porsiyon sebze ve meyve yemesi gerekli yiyecekler­dir.

Hamilelikte sigara içenler nasıl beslenmeli ;

# Gebelik sırasında vücudun vitamin ihtiyacı iki üç kata yükselir. Bu nedenle gebe kadın bol miktarda meyve, yeşil sebze yemeli. Gerekirse vitamin almalıdır. Özellikle sigara içen annelerin vitamin takviyesi alması hususunda genel bir kanı vardır.

# Gebelikte bol sıvı/akışkan alımı da mühimdir ve bu genellikle sudan karşılanır. Bol su içilmelidir gün içerisinde aşağı yukarı 10 bardak su içilmesi gerekir.

# Hamilelikte Sigara içen anneler çay, kahve, kola benzeri içecekleri tüketmesi sakıncalıdır. Bağımlılık durumunda az miktarda tüketilmelidir. Yeraltı Maden suyu (soda) içilmesinde sakınca yoktur.

# Ihlamur, nane, kuşburnu, limon, adaçayı, papatya benzeri nebat çayları da içilebilir. İçkili içecekler gebelik esnasında tüketilmemelidir. Fetal içki sendromu olarak bilinen hale sebep olabilmektedir.

# Gün Içerisinde 2-3 bardak süt içilmesi kalsiyum tarafından yararlı olacaktır.

 

Gebelikde Beslenme Püf Noktaları

1- Kesinlikle yavaş ve sık sık beslenmeyi unutmayın özellikle İlk üç ay sık sık ama az miktarlarda yemek yiyin böylece sindirim sorunları yaşamazsınız.…
2- Hamileliğin 3.üncü ayından sonra beslenmek disiplin ister yediğinize içtiğinize dikkat edin…
3- Hamilelik süresince kaç kilo alacağınızı hesaplayıp kalori hesabınızı yapın
4- Hamileler ne yemeli konusunda en önemli püf nokta Hamilelik Müdddedince haftada en az 2 öğün kırmızı et tüketmeye dikkat edin…
5- Haftada  3 gün mutlaka yumurta tüketin bu şekilde protein ihtiyacınızı karşılayın
6- Haftada tek öğün beyaz eti yani balık yemeyi sofranızdan yoksun etmeyin
7- Akşam yemeklerinde akdeniz mutfağını seçim edin yağ kullanımını zeytinyağlı ile sağlayın…
8- Ceviz, incir, fıstık badem,üzüm yemeyi unutmayın
9- Gün Içerisin de en az 3 litre su-ayran-soda-meyve suyu tüketmeye önem verin
10- Hamilelikte sigara ve alkole kesinlikle HAYIR!

Hamilelikde Diyet Yapılırmı ?

Hamilelik esnasında diyet yapmanızı ilk etapda önermiyoruz.  hamile adaylar normal kiloda başlayarak en fazla 10-12 kilo alarak gebeliğini devam ettirmelilerdir. Eğer hamileliğin başlangıcında anne adayının çok kilosu varsa  gebelik esnasında bu kiloları vermeye kesinlikle  çalışmamalıdır. Bu durumada daha az kilo almaya gayret göstererek  gebeliğe aynı ritimde devam etmelidir

hamileler ne yemeli sorusu sorarken aklımıza çiğ köfte yek geldi 🙂 Çiğ et, çiğ köfte, sıkı pişirilmemiş sucuk, sıkı pişirilmemiş yumurta, mayonez ve pastörize edilmemiş sütleri tüketmekten kaçınmak gerekir

Gebe Beslenme Proğramı ;

Hamileler Ne Yemeli

Hamileler Ne Yemeli  ,hamilelikte beslenme programı nasıl olmalı, hamilelik beslenme programları

 

Hamileler Ne Yemeli

Hamileler Ne Yemeli

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar