Hamileliğin ilk Haftaları İşte 10 Maddede Yaşanan Tüm Değişimler !

hamileliğin ilk haftaları

Hamileliğin ilk haftaları ve gebeliğin seyrini anlatmadan önce gebelik ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Normal bir gebeliğin süresi 9 ay veya 40 hafta, diğer bir terimle 280 gündür. Doktorunuz size muhtemel doğum tarihini; muayeneden sonra bildirecektir. Hamilelikte bebeğin doğum tarihi; Son görmüş olduğunuz âdetin ilk gününden 3 ay geri gidip 7 gün ilâve edilerek, bu tarih bulunur. Bulunan tarih dosyanıza yazılır. Ancak bu tarihte muhakkak doğum yapacağınızı beklemeyin. Doğum, bu tarihten 10 gün evvel ve 10 gün sonraki bir’ tarih içinde olabilir ve bu, bu zaman içinde normal bir doğum olarak kabul edilir.  Hamilelik uzmanları hamileliği üç devreye ayırır; trimester denilen her bir devre, 13 haftalık bir süreyi kapsar.

Hamileliğin ilk Haftaları Annedeki Değişim ve Hisler

İlk trimester denilen gebeliğin ilk 13 haftasında hamile oluşunuzdan tamamen emin olmanıza rağmen, bir fizikî görünüm meydana gelmemiştir. Bu devre, bir bakıma biraz fazla önem gösterilmesi ve ihtiyatlı olunması gereken devredir. Çoğunlukla düşükler hamileliğin ilk haftaları içinde veya bu sürenin sonunda meydana gelir,

Hamileliğin ilk haftaları içerisinde, bu belirtilere karşı mücadele edeceğin diye boşuna kendinizi yormayınız; bunları olduğu gibi kabul edin. Bu belirtiler, hamileliğin bünyenizde meydana getirdiği değişikliklerin sonucudur. Ancak kadınların bir kısmı daha talihli olup, bu belirtiler meydana gelmeyebilir

Hamileliğin ilk haftaları ile başlayarak annede olan tüm değişim

 

1 – Hamilelikte İlk Haftaların Vazgeçilmezi Bulantı ve Kusmalar ; Eğer hamileliğin ilk haftaları içerisinde en ufak bir koku sizde bulantı meydana getiriyor ve sabahları yataktan kalkmak sizin için bir işkence oluyorsa, bu sizin boşuna ıstırap çekeceğiniz ve bunlara karşı bir şey yapılamaz anlamına gelmez. Özellikle bulantı ve diğer şikâyetleriniz için yapılabilecek pek çok şey vardır, Az miktarda susuz, kuru gıdaları sık olarak yiyiniz, sabahları kalkar kalkmaz yemek için birkaç bisküviyi yatağımın başucunda hazır bulundurun. Eğer hamileliğin ilk haftaları içinde bulantı tahammül edilmez bir şekil alırsa, bu konuda doktorunuzdan tavsiye istemelisiniz. Kendisi, size bu hususta yardım edecektir. Bugün gebelik bulantı ve kusmalarına iyi gelen ve çocuğa zararı dokunmayan iyi ilâçlar mevcuttur.

Bazen bu hamileliğin ilk haftaları içinde yorgunluk, bulantı ve hatta kusma size, hamileliği çekilmez bir durum şeklinde gösterebilir, Bu sizi kesinlikle ümitsizliğe sevk etmesin, gebeliğin sonuna kadar tahammül edemeyeceğiniz düşüncesine kapılmayınız. Birden bu durumun ani olarak değiştiğini görecek ve rahatlayacaksınız.

2 – Doğum yolunda akıntı: Gebelikte doğum yolunda normalden fazla ifrazat vardır. Hamile kalındıktan sonraki beklenilen regl süresinde, bâzı kadınlarda az miktarda, kısa süreli bir kanama olabilir; hatta bu kanama bir süre sonra tekrar edebilir. Buna rağmen gebelik sonuna kadar gidip sağlıklı ve normal bir çocuk doğabilir. Fakat gebelik süresince meydana gelebilecek her kanama, derhal ve mutlaka doktora bildirilmelidir. Ayrıca  Rahatsız edecek derecede kaşıntı, yanma olabilir. Muayene sonunda ilaçlarla bu tür şikayetler kaybolur.

3 – Düşük tehdidi :
 
Düşük, hayal kırıklığı yaratan üzüntülü bir olaydır. Şunu unutmayın ki çoğu zaman bu durumlar, yaşayamayacak kadar küçük teşekkül etmiş ve eğer gebeliğin sonuna kadar kalmış olsa sakat bir çocuk olarak dünyaya gelecek cinsten sorunların olmaması için aslında gerekli bir durumdur. Özellikle  1,2, 3 veya 4 üncü haftalarda sık karşılaşılan bir durumdur.

Düşük olacağı zaman, sizin ilk fark edeceğiniz belirtiler kanama ve kasıklarınızda sancılardır. Bu belirtilerden herhangi birisi vuku bulduğu zaman, hemen doktorunuza haber veriniz. Eğer kanama devam etmiş ve bir şey düşürmemişseniz, bu bir düşük tehdididir. Bu olay sizi heyecanlandırır, acaba bu çocuk anormal olarak mı doğar diye düşündürmesin.

4 – İlk Haftalarda Aşerme : Hamilelikte aşermenin nedeni hala araştırılmakla birlikte herhangi bir sonuç alınamamıştır. Anne adayının hamileliği müddetince birtakım maddelere (özellikle madde diyorum) karşı aşırı yeme hissi meydana gelir.Bazı durumlarda aşerme kibrit,  petrol, diş macunu,  sigara külü, kireç, toprak gibi besin değeri olmayan farklı maddelere isteği ortaya çıkarabilir. Besin değeri olmayan maddelere karşı duyulan aşırı yeme isteği durumunda doktora başvurulması önem arz eder.

5 – Mide yanması: Anne adayları hamileliğin ilk haftaları dönemi içerisinde  Özellikle yemek yedikten sonra mide yanmaları yaşanabilir bu durum rahatsız edici boyutlara neden olabilir. Anne adayları bu tür durumlar ile karşılaştığında yediklerine özellikle dikkat etmeli  bahartlı, acı, ekşi, tuzlu, sirkeli salçalı, ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Hamilelikte beslenme önerilerini almak içim tıklayınız…

6 – İlk Haftalarda Kabızlık ve şişkinlik: Annede salgılanan hormonların değişmesi vücutta birtakım sorunları meydana getirir. Bunlar aslında sorun değil değişen vücut fizyolojisinin alışma belirtileridir. Bu tür durumlar ile karşılaşan anne adayları özellikle  posa bırakan sebze, meyve ve yeşil salata gibi yiyecekleri bol bol yemeli , yağlı, lapa ve kabızlık yapan maddelerden uzak durmalıdır.

7 – Hamilelikte baş dönmesi ve bayılma : Hamillelerde baş dönmesi, çarpıntı ve bayılmanın nedeni  tansiyon düşüküğüdür. Bu durumdan kurtulmak için yatak istirahatı ve gerekirse ilaç kullanılması gerekebilir.

8 – Hamileler de sık sık idrara gitme durumu : Bebeklerin bulunduğu pozisyondan dolayı annenin idrar kesesine baskı oluşturabilir. bu durumun sonucunda anne adayı sık sık idrara çıkma isteği duyar. Bu durum özellikle hamileliğin ilk haftaları ve hamileliğin son haftaları içinde sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır.Bu durum daha sonra kendiliğinden ortadan kalkar ve anne rahatlar.

9 – Hamilelikte Uykusuzluk:  Hamilelikte Bazı durumlarda uyku yoğunluğu ve uyku hali bazı durumlarda ise uykusuzluk gözlenebilir. Bu durumlarda doktor tavsiyesi almakta fayda vardır.

10 – Gebelikte Saç dökülmesi: Hamilelik döneminde hormonlarda yaşanan değer değişikliği saç dökülmesine neden olur. ama merak etmeyin doğumdan sonra vücudunuz bunu telafi edecektir. Hamilelikte saç dökülmesinin önlenmesi konusunda daha detaylı bilgileri okumak için tıklayınız…

İlk Haftalardan Sonra Gebeliğin Seyri

Hamileliğin ilk hataları geçtikten sonra 13.üncü haftada çocuğun hareket ettiğini hissedeceksiniz. Başlangıçta bağırsak seğirmesi şeklinde olan bu hissediş, kısa bir süre içinde aşikâr bir tekmeleme durumuna dönecektir. Eğer bu ilk hamileliğiniz ise, çocuğun, hareketini 5 inci aydan itibaren, ilk değil ise 4,5 aydan itibaren hissedeceksiniz. Ara sıra gebeliğin bu devresinde bebek hareketleri 12 günlük bir süre için tamamen sakinleşebilir ve hareketleri hiç duymayabilirsiniz. Bu durum sizi telâşa düşürmemelidir. 4 üncü ay ile 5 inci aydan itibaren karnınız belirgin bir şekil de büyümeye başlayacaktır.

Bu devrede kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz, ancak doğum öncesi muayenelerinizi ihmal etmemeli, mutlaka doktorunuza gelip kontrol edilmelisiniz. Bu kontrol muayeneleri, yılların verdiği tecrübe ve bilgilerin sonucu meydana gelmiş olup, hamile bakımının vazgeçilmez unsurlardır. Sağlığının korumada, hastanede ki randevunuzu kaçırtacak başka önemli bir şey olacağını sanmıyorum.

Bu kontrole gelişleriniz de tekrar kan muayenesi yapılarak kan durumunuz kontrol edilecektir. Gebelik dolayısı ile vücudunuzdaki demir depolarından fazla harcamalar yapıldığından, eğer gıda ile yeteri derecede demir alamıyorsanız bu, gebelikte görülen demir eksikliği anemisi dediğimiz kansızlığa sebep olabilir.Hamilelikte  kansızlık, çabuk yorulmanıza ve doğumdan sonra çabuk iyileşmemenize sebep olabilir ve doğan bebeğin getireceği mutluluğa gölge düşürebilir. Bu sebepten, doktorunuz size almakta olduğunuz vitaminlere ek olarak demirli ilâç verebilir, Bunu ihmal etmemeli ve düzenli olarak almalısınız.

Veee Mutlu Sonn 😉

40 haftalık serüveninizin sonunda doğum nasıl gerçekleşir sorusunun cevabını öğrenmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz.

Özellikle 1,2,3 ve 4 üncü yani hamileliğin ilk haftaları dönemini açıkladığımız yazımın burada sonuna geliyorum. Umarım faydalı bir yazı kaleme almışımdır. Hamileliğiniz seyrinde sağlık ve mutluluklar dilerim finalde yavrunuzu kucağınıza almanız ümidi ile 🙂 aklınıza takılan her türlü soruyu yorum satırına yazarak bana sorabilirsiniz…

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar