Hamilelik Belirtileri | Acaba Hamilemiyim? İlk Göstergeler Nelerdir?

hamilelik belirtileri

Hamile kalmaya karar verdiniz vücudunuzda bir takım değişiklikler hissediyorsunuz. Hamilelik belirtileri nelerdir ? Acaba hamilemiyim ? gibi sorular aklına takılıyorsa bu yazı işte tam sizi aydınlatacak tarzda.

İlk hafta gebelik belirtilerinde gözlenen fizyolojik değişim hayatın diğer evrelerinde olmadığında dolayı aslında çok çabuk bu hamile olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz.

Gebelik belirtileri kadınların fizyolojik ve psikolojik durumlarına göre farklılık gösterdiği gibi, aynı kişinin farklı hamilelik dönemlerinde bile değişiklik arz edebilir.

Çok nadir de olsa karın ağrısı ile hastaneye gidip hamile olduğunu ve doğum yapacağını öğrenen örneklerde vardır. Bundan dolayı hamileliğin ilk belirtileri içinde kesin ve en sağlıklı olan yöntem hamilelik testi olduğunu unutmamanızı istiyoruz.

Bu yazımızda sizlere, hamileliğin ilk ve son aşamalarındaki belirtilerininin neler olduğunu detaylı olarak vereceğiz ;

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Bu konuda çok az araştırma var. Ayrıca ve yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı her kadında bu durum değişiklik gösterir. Bazı kadınlarda hamilelik belirtileri 2 haftalık iken başlıyorken bazı kadınlarda ise birkaç ay boyunca belirti gözlenmiyor. Bu durumdan dolayı hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna tam olarak cevap veremiyoruz.

Fakat yapılan bir araştırmaya belki sizlere bu konuda ışık tutacağa benziyor;

İlk Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Bir dizi belirtiler gebeliğin erken dönemlerinde başlar bu başlık altında erken hamilelik belirtileri göstergelerini size bahsedeceğiz;

 1. Geciken Adet Tarihi; Düzenli aylık adet döngüsüne sahip kadınlar için, hamileliğin ilk belirtileri içindeki en önemli maddedir. Hamile olan anne adaylarında bazen çok hafif renkte bir kanama meydana gelebilir bu adet kanaması değil erken hamilelik belirtisi olabilir. Tabi ki bu durum her kadın da farklıdır ve tüm kadınlar da bu belirtilerin hepsi gözlenmez.  Menstruasyon hamilelik boyunca gözlenmez.
 2. Tutunma ( İmplantasyon ) Kanaması;  Bazen hafif kramplar ve rahim döllenmiş yumurtanın implantasyonu ( tıpta cenin’in, anne rahmine yerleşmesidir. Hamileliğin 6-7 gününde başlar) sırasında akıntı veya lekelenme oluşabilir. Adet düzensizliği olan kadınlar bu durum farkedilmeye bilir. Hafif kramp ve ansızın kasılmalar işte bu dönem içerisinde meydana gelir. Bu gebelik belirtileri dikkat edilmesi gereken konudur, bazı durumlarda düşük riski taşıyan anne adaylarında kanama gözlenir.
 3. Hamilelik belirtileri vajinal akıntı : Bazı kadınlar gebeliğin ilk dönemlerinde vajinadan yağun kıvamda akıntı sıvı gelebilir. Bu durum hamileliğin ilk haftaların da vajinal duvarların kalınlaşmasından dolayı görülür. İlk haftaların yanı sıra gebeliğin ilerleyen zamanlarında hamilelik boyunca da ortaya çıkabilir. Bu rada önemli olan konu; Eğer bu akıntı ile hoş olmayan bir koku yayılıyorsa veya yanma ve kaşıntı söz konusu ise, bu bir bakteri enfeksiyonunun bir işaretidir. Bu bu hamilelik belirtileri akıntı durumda derhal doktorunuz ile irtibat kurarak muayene olmanızı tavsiye ederiz.
 4. Meme Hassasiyeti ve Göğüs değişiklikleri : Birçok çok kadın göğüslerinde gebeliğin ilk haftalarında birtakım değişiklikler yaşar. Bu değişiklikler acı, hassasiyet, ağırlık, dolgunluk veya karıncalanma hissi olarak hissedilebilir. Spor yaparken olabileceği gibi oturup kalkarken veya giyinip soyunurken hassasiyetin farkına varılır. Rahatsızlık genellikle birkaç hafta sonra azalır.
 5. Meme Başında koyulaşma: Meme başı etrafında, ya da bölgede, renkli koyulaşabilir. Bu durum hamileliğin ilk belirtileri arasında gösterilebilir, çünkü vücut salgılanan hormonların etkisi ile birtakım fizyolojik değişim sürecine girmiştir.
 6. Yorgunluk: bu belirti çok nonspesifik ve çeşitli faktörlere bağlı olsa da, gebe kadınlar genellikle duygularını tarif yorgunluk gebelik en erken hafta.
 7. Sabah bulantıları ile mide bulantısı ve kusma: Hamile kaldıktan 3 hafta sonra, progesteron ve östrojen hormonlarındaki artış ile birlikte mide bulantısı başlar. Burada belirttiğimiz bulantı sadece hamileliğin ilk zamanlarında değil herhangi zamanında da ortaya çıkabilir. Ayrıca bazı kadınlar sabah bulantıları ve kusmayı yaşamazken bazılarında ise bu durum şiddetli görülebilir. Sabah bulantıları ile mide bulantısı ve kusma başlangıcı gebeliğin 2. ve 8. haftalardır. Çoğu kadın, 13. veya 14. haftalarda bu kusmalardan kurtulur. Ancak bazıları da ise gebelik boyunca kalıcı bulantı gösterebilir.
 8. Belirli kokulara duyarlılık: Belirli kokular, gebeliğin başlarında mide bulantısını veya kusmayı getirebilir. Özellikle soğan, et, pırasa gibi yemeklerin kokusuna aşırı derecede hassasiyet gösterir bu kokunun alınması hamileyi aşırı derecede rahatsız eder, bazı durumlarda ise kusturmaya veya bayılmaya kadar götürebilir.
 9. Sık Sık idrara çıkma: Bu durumun iki nedeni vardır bunlardan ilki; Hormonal değişikliklerdir. Bazı kadınlar 6 – 8 haftadan başlayarak daha sık idrara çıkarlar. Diğer nedeni ise hamileliğin ortalarına doğru çıkan bebeğin anne idrar torbasına yaptığı baskıdır. İdrara sık çıkma önemli bir durum değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta idrarda yanmanın olup olmamasıdır. İdrarda yanma gibi başka durumu ortaya çıkarsa, üriner sistem enfeksiyonunu olup olmadığınızdan emin olmak için doktorunuza danışmalısınız.
 10. Baş dönmesi veya bayılma: Hamileliğin ilk haftalarında anne vücudu hormonlar vasıtası ile hamileliğe hazırlanır. Hormonlar glikoz düzeyini etkileyerek bağlı kan basıncını ve tansiyonu artırır bu durum hamileliğin ilk dönemlerinde baş dönmesi; erken gebelik belirtileri olarak ortaya çıkar. Bu belirtiyi hissedenler hamilemiyim duygusuna kapılır
 11. Kabızlık : Hamilelik dönemi içerisinde hormonal değişiklik progesteron seviyesini yükseltir, bu durum da kabızlığa sebep olabilir. Progesteron hormonu iç organlardaki besin akışını yavaşlatır. Hamilelikte kabızlık sorununu halletmek için bolca su içmeniz gerekmektedir. Ayrıca günlük egzersiz yapın ve bol lif içerikli gıdalar tüketmeye çalışın
 12. Baş ve Kasık ağrısı: Hamilelik dönemi içerisinde hormonal değişiklik progesteron seviyesini yükselttiğinden bahsetmiştik bu durum kan basıncının yükselmesine ve hamilelikte baş ve kasık ağrısına neden olur. Bu hamilelik belirtileri ilk hafta içinde görülebilir.
 13. Aşerme: Hamileliğin ilk dönemlerinde aşermenin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte; Anne adayını doğuma hazırlayan hormonal dengede oluşan bir durumdur. Kan şekeri  ve östrojen hormonun seviyesindeki artış değişimi anne adayının koku alma hassasiyetini arttırmaktadır. Bu koku alma hassasiyeti bazı besinlere ve eşyaları yeme hissi uyandırır. Annenin canı erik çekebileceği gibi kum veya toprak da yemek isteyebilir. Aşerme hamilelik belirtileri nelerdir sorusunun en kuvvetli cevabıdır !
 14. Sırt ağrısı: Genellikle geç gebeliğin bir belirtisi olarak görülen bel ağrısı aslında hamileliğin ilk belirtileri arasında da da görülebilir. Anne adayları gebelik boyunca bir derece sırt ağrısı yaşayabilir.
 15. Ruh hali değişiklikleri : Ruhsal değişimler hormon düzeylerinin değişmesi nedeniyle gebeliğin ilk üç ayında oldukça yaygındır. Bu dönem içerisinde anne adayları eşleri ve aileleri tarafından psikolojik destek verilmelidir. Ayrıca bu durum stres veya diğer faktörlerle de ilgili olabilirler. En önemli psikolojik nedeni ise annenin kendisini yetersiz hissetmesidir.
 16. Nefes darlığı: Bu belirti gebeliğin ilerleyen aşamalarında daha sık olmasına rağmen vücut tarafından bebekten dolay artan oksijen talebi, anne adayına nefes darlığı hissi yaşatabilir. Bu durum yaşanmaması için anne adaylarının ağır olmayan açık hava sporları yapmaları önerilmektedir (yürüyüş vs.).
Buraya kadar olan maddeler erken hamilelik belirtileri ilk hafta veya ilk ay içinde görülebilecek belirtilerdir. Daha sonraki gebelik belirtileri büyüyen bebeğin büyüklüğü ve kilo alımı ile ilgilidir. Şunu bilmeniz gerekir ki; Erken gebelik belirtileri  tüm kadınlarda aynı hal göstermez. Bazı anne adayları hepsini yaşarlar bazıları ise bir kısmını…..

İlerleyen Zamanlardaki Kuvvetli Gebelik Belirtileri

 1. Kilo alma: Çoğu kadının gebelik süresince toplam 9 ile 15 arasında kilo alırlar. Hamilelikte Kilo artışı, büyüyen fetüs, plasenta içerisindeki sıvı, göğüs büyümesi ve artmış kan ve sıvı hacminden kaynaklanmaktadır. Hamilelik boyunca yaptığınız rutin kontrollerde doktorunuz kilonuzu yakından takip ederek not alacaktır.
 2. Göğüs değişiklikleri: Hamilelik süresince anne ilk olarak kendi bünyesinde bebeği oluşturup geliştirmeye başlarken doğumdan sonra beslenmesi için değişikliğe uğrayacaktır. Göğüsler hamilelik boyunca büyür ve bebeği süt ile besleyecek duruma gelir.
 3. Mide ekşimesi: Büyüyen plesenta ve fetüsün baskısı mideyi normal konumundan yukarı doğru itebilir, bu da mide ekşimesi durumuna yol açabilir. Ayrıca gebelik sırasında hormonal değişiklikler midenin asit dengesini bozabilir ayrıca mide kapakçıklarında gevşeme olarak reflü yaşanmasına neden olabilir. Bu dönemde  küçük lokmalar ile sık yemekler yenilmesi mide ekşimesini önlemeye yardımcı olabilir.
 4. Şişmiş Ayak ve Bacaklar / Varikosel oluşumu: Büyüyen plesenta ve fetüsün baskısı ve kısa sürede alınan fazla kilolar  bacaklardaki damarlarında  kan akışını yavaşlatabilir bu durum  ayak ve bacak şişmesine neden olabilir.
 5. İdrar Kaçırma: Büyüyen plesenta ve fetüsün mesaneye baskısı sık idrara çıkmasına ve arada kaçırmalara yol açar. Özeelikle gülerken öksürürken veya hapşururken bu durum gözlenebilir
 6. Nefes Darlığı: Rahim genişler ve diyaframı göğsünüze doğru iter ve muhtemelen daha önce olmadığı kadar nefes nefese kalmanıza neden olur.
 7. Rahim Kasılmaları ( Braxton-Hicks kasılması ): Doğumdan önceki haftalarda birçok kadın rahim kasılmaları yaşarlar. Gerçek doğum kasılmalarından farklı olarak, Braxton-Hicks kasılmaları zayıftır ve düzenli değildir. Bu durum gebelik belirtileri içinde olmasa da hamilelere özgü bir durum olduğundan eklenmiştir.

Buraya kadar olan toplam 23 maddede hamilelik belirtileri nelerdir konusunu detaylıca ele almaya çalıştık. Şimdi ise sizlere alışamadığınız gebelik belirtileri problemlerini çözmeniz için tavsiyelerde bulunacağız.

Hamilelik belirtilerindeki Sorunları Çözmek İçin Tavsiyeler

Hamileliğin istenmeyen belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek bir dizi bakım yöntemleri vardır.  Özellikle doğal yollardan bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. İlaç kullanmak zorunda kaldığınız zamanlarda kesinlikle doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

Aşağıdaki saydığımız maddeler rahatsız edici gebelik belirtileri durumunun hafifletilmesine yardımcı olacaktır. İşte bazı tavsiyeler;

 • Hamilelik boyunca doğru beslenme ve spor egzersizleri uygulayın. Bu durum kilo alımını kontrol altında tutarak ve karın kaslarınızı güçlendirerek gebelik belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olacaktır. DİKKAT ! İlk üç aylık dönemden sonra, sırt üstü yatarak uzun süre egzersiz yapmaktan kaçının. İstenmeyen hamilelik belirtileri durumunun önlenmesinde önemli bir konudur.
 • Bulantı ile mücadele etmek için küçük lokmalar ile sık sık yemek yemeniz gerekmektedir.Bulantıyı tetikleyen hazmı zorlaştıran ve mideyi rahatsız eden yiyeceklerden kaçının.
 • Hamilelik kemeri veya sling, karnınızı desteklemeye yardımcı olabilir. Doktor tavsiyesi altında sakınca bulunmaz ise bunu deneyebilirsiniz.
 • Özellikle bacaklarda şişme varsa, çok sıkı olmayan rahat ayakkabılar giyin. Bu hem rahat hareket etmenizi sağlayacak hemde ayak sağlığınızı koruyacaktır.
 • Kesinlikle ağır kaldırmayın, çocuklarınızı veya ağır nesneleri kaldırırken dikkatli olun. Kaldırırken dizleri büktüğünüzden emin olun ve sırtını düz tutmaya çalışın.
 • Yatak seçeneklerinizi bir kez daha gözden geçirin orta dereceli sertliğe sahip bir yatak ve hamilelere özel bacak arasına alabileceğiniz bir yastık kullanımı birçok soruna iyi gelecektir. Dinç bir şekilde uyanan anne adayı rahat bir gün geçirecektir.
 • Göğüslerinizin hassasiyetinden korunmak için daha rahat sutyen giyin ve içine ekstra pamuk pedler koyarak rahatlayın.
 • Bağırsakları hareket ettirmek ve kabızlıktan kaçınmak için çok miktarda lifli yiyecek tüketin. Ayrıca taze meyve sebzelerde dengeli bir şekilde tüketin. Bol ol su içerek metabolizma hızınızı düzenleyin.

 

 

erken hamileleik belirtileri nelerdir

İlk görülen hamilelik belirtileri nelerdir ? Ne zaman başlar ?

Bu yazımızda da sizlere ; Erken ve geç gözlemlenen hamilelik belirtileri nelerdir ? konusunda bilgilendirmeye çalışarak, ( gebelik ) hamilelik belirtileri ne zaman başlar bu belirtiler ile meydana gelen sorunları ortadan kaldırmak için ne yapmak gerekir gibi sorulara cevap verdik.  Umarım acaba hamilemiyim sorularınızı cevaplayan faydalı bir yazı olmuştur. Doğacak bebeğiniz ile birlikte sağlıklı mutlu ve huzurlu bir hayat dileriz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar