Hamilelikte Beslenme Neyi Nekadar Nasıl Yemeli ?

Mutlu haberi aldınız artık hamilesiniz 🙂 Artık anne adayısınız. Hemen elinize kağıt kalem alıp hamilelikte beslenme tablosu oluşturmaya başladığınızı görüyorum sanki 🙂 Bu konular elbetteki çok önemli bizde bugünkü yazımızda;  Gebelikte Beslenme Nelere dikkat edilmeli ? Hamilelikte beslenme nasıl olmalı ? , Gebelikte ay ay hangi besinleri almak gerekir ? Hamilelikte beslenme listesinde neler olmalı gibi konular hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

gebelikte beslenmeDoğum öncesi bakımı için yaptığınız ilk ziyaretteki muayeneden sonra doktorunuz sizi, hamilelikte beslenme ve kilonuz konusunda aydınlatacaktır. Bu hususta gerekirse, beslenme uzmanı ile konuşmanızı sağlayacaktır. Uzmana yönlendirmesi eğer kilonuz fazla ise, buna çare bulmak içindir. Bu şekilde bir yardıma ihtiyaç olacaktır, çünkü hamilelik süresince fazladan alınan kilolar, sağlığınız ve bebeğiniz için zararlıdır.

Herkesin yıllardır alıştığı usulleri ve sevdiği yiyecekleri değiştirmesinin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Buna rağmen elimizden geldiği kadar bu konuda size yardım edeceğiz. Her bir hamile için ve onun sağlık durumu göz önüne alınarak bir gıda rejimi tavsiye edilir. Hamilelikte beslenme listesi oluşturulurken sizin hangi gıdaları arzu ettiğiniz hususu ve nelere ihtiyacınız olduğu göz önünde tutulacaktır. Böylece sizin beğeneceğiniz ve tatbik edebileceğiniz bir gıda rejimi tanzim edilmiş olacaktır. Eğer durumunuz sebebiyle gıda rejiminiz devamlı kontrol edilecek ise, yine bu husus gıda uzmanınca tayin edilecek randevularla sağlanacaktır.

Toplumumuzda, “İki can besliyorsun, aman ona göre ye” sözü, bugün bile revaçtadır. Bu deyim, pek çok kadının doğumdan sonra vücut biçimlerinin bozulmasına ve şişmanlamasına yol açmıştır. İki yetişkin kişiyi doyuracak kadar yemenize ihtiyaç yoktur. Nihayet kendiniz ve bebeğiniz için yemelisiniz. Ancak bebeğin ihtiyaçları, özellikler gösterir. Bu ihtiyaca göre naçizane bir hamilelikte beslenme listesi hazırladım ve sizler için burada sunuyorum;

Hamilelikte Beslenme Tablosu Listesi

hamilelikte beslenme nasıl olmalıSizin ve çocuğunuzun ihtiyacı olan maddeler nelerdir? Hangi gıdalar, sağlıklı bir vücut ve normal bir gelişim için, size gerekli maddeleri verebilir? Hamilelikte Beslenme Listesi Nelerdir?   Bunların cevabım aşağı da veriyorum:

 • Proteinler: Et, peynir, balık, yumurta.
 • Vitamin ve mineraller: Yukarıda yazılı gıdalarda, bulunduğu gibi, aşağıda gösterilen gıdalarda da bulunur.
 • C vitamini: Taze narenciye ve sularında.
 • B vitamini ve demir: Karaciğer
 • A ve D vitamini ile demir: Yumurta
 • Çeşitli vitamin ve mineraller: Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kalsiyum ve bazı vitaminler: Süt

Burada siz ve bebeğiniz için çok değeri olan tipik hamilelikte beslenme listesi verilmiştir. Burada özellikle gösterilmeyen gıdalar, enerji veren ve şişmanlatan şekerli gıdalar, yağlar, hamur işleri ve ağır tatlılardır, Bu gıdaların enerji temin eden gücü, kalori ile ölçülür.

Normal bir gebelikte kadının alacağı kalori miktarı, her zamankinden farklı olmamalıdır. Aşırı kilo alıma normal kabul edilmez. Normal aktivasyona sahip bir kadın için, hamilelikte günlük kalori miktarı 2.500 kaloridir.

Hamilelikte Beslenme Tablosu için günlük alınması gereken kalori miktarı;

Hamilelikte Beslenme Alınacak GıdalarGebe Olmayan KadınHamile OlanlarEmziren Anneler İçin

Kalori

20002.5003.000

Protein (gram)

6085100

Kalsiyum

0.81.52.0

Demir (mgr)

121515

A. vitamin (I.U)

5.0006.0008.000

B1 vitamin (mgr)

1.51.82.3

C vitamin (mgr) 

70100150

B2 vitamin (mgr)

2.22.53.0

Nicotinic asid (mgr)

151823

D Vitamin (I.U)

400-80400-800

Hamilelikte beslenme listesi içerisinde en önemli konu günlük protein ihtiyacının en aşağı 2/3 si, hayvanî protein olmalı ve et, süt, yumurta, peynir, tavuk, balık cinsi gıdalardan temin edilmelidir. Geri kalan kısmı da, protein olarak fasulye, bezelye, buğday unundan yapılmış gıdalar şeklinde alınacaktır.

Hamileliğin son günlerinde bebek annesinden 25 gram kalsiyum almış olmaktadır ki bu da, bütün gebelik boyunca annesinden her gün 0.08 gram kalsiyum aldığı anlamına gelir bundan dolayı hamilelikte beslenme konusu önem arz etmektedir. Ancak çocuk annesinden aldığı bu kalsiyumun 2/3 sini hamileliğin son ayında alır. Annenin bunu, kendisinde zararlı bir etki olmadan karşılayabilmesi için, günde 1.5 gram kalsiyum alıp depo etmesi gerekir. Bu durumu hamilelikte beslenme konusunda bu durumu gözardı etmemenizi tavsiye ederiz.

İhtiyacınız olan günlük kalsiyumu almak için, yaklaşık olarak günde bir litre süt içmeniz gerekmektedir. Ancak fazla miktarda içilen süt ile alınan diskalsiyum-fosfatın hazmı ile bacaklar da kramp tarzında ani kasılmalar vuku bulabilmektedir.

Hamilelikte beslenme döneminde  vücut, adalelerin hareketi, yürümek, oturup kalkmak ve iş yapmayı sağlamak için gerekli enerjiyi, tatlılar, yağlar ve hamurlu gıdalardan temin eder. Bu gıdaların enerji temininden başka faydası yoktur. İhtiyacınızdan fazlasını yerseniz ne olacağını biliyor musunuz? Vücut, kullanamadığı fazla gıdayı atamaz ve bu atılamayan, kullanılmayan enerji veren gıdalar, vücutta yağ olarak toplanır. Hamilelikte beslenme de  eğer siz ihtiyacınızdan fazla olarak enerji veren bu tip gıdalar yemeyi adet edinen bir şahıs iseniz, şişmansınız ve kilonuz yaşınız için çok fazla demektir. Bu bahsedilen gıdalar dışında diğer gıdalar da enerji verirler, ancak şişmanlayabilmek için bu yiyeceklerden pek çok yemek gerekir.

Eğer ne yapılacağını bilirseniz, vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Eğer siz ihtiyacınız olan enerjiyi günlük yediğiniz gıdalardan temin etmezseniz vücudunuz, depolanmış bu yağlardan enerji temin ederek kullanabilir. Bu, zayıflamak ve aldığınız fazla kiloyu vermek istiyorsanız, mutlaka tatlıları, yağlı ve hamur işlerini az yemelisiniz anlamına gelmektedir. Eğer hakikaten siz bu şekilde gıdalarınız da yeterli bir miktar azalma yapacak olursanız, kilonuz mutlaka azalacaktır. Bütün problem hakikaten sizin kilo vermenizin şart olup olmadığı ve şart ise, bunun ne kadar olacağıdır. İşte siz bu konuda doktorunuzun ve gıda uzmanının tavsiyelerine muhtaç olacaksınız.

Gebelikte Beslenme Dikkat Edilecek Hususlar !

Gebeliğin son gününde, doğumdan evvel çocuğunuz, son denilen plasenta, rahim ve kanınızdaki artış, ortalama 7 kilo kadar fazla bir ağırlık meydana getirir. Şu halde doğumdan sonra, siz 7 kilo kadar bir ağırlık kaybederek zayıflayacaksınız. Eğer siz bundan fazla almış iseniz bu fazlalık, fazla kilo olarak sizde kalacaktır.

hamilelikte beslenme dikkat edilmesi gerekenlerSağlığınızı korumak amacı ile, bütün gebelik süresince 10 kilodan fazla kilo almamanızı arzu ederiz. Eğer almanız gereken kiloya göre, kilonuz az veya çok ise, gebeliğin daha başlangıcında, ilk muayeneye gelişinizde, buna uyan tarzda bir gebelikte beslenme proğramı ayarlama yapılması gerekmektedir.

Gebelik süresince kilonuzda ki artış, her muayeneye gelişinizde kontrol edilecektir. Hamileliğin ilk 3 ayında 2-3 kilo artışı olacaktır. Hamileliğin geri kalan süresinde azami artış, ayda bir kilodur, Eğer hamileliğin başlangıcında kilonuz ideal ağırhğın üzerinde ise ve rejim yapıyorsanız, aydaki kilo artışı daha az olacaktır. Rahminiz ve rahim içindeki bebek normal şekilde büyü* mesine devam edeceğinden, sizdeki fazla yağlar eriyecek ve bu az kilo alış ile hamileliğin başlangıcında vücut şekliniz biçimsiz iken, sonunda düzenli güzel bir vücut şekline sahip olacaksınız.

Eğer kilonuz, hamilelikte ayda 1 kilodan fazla artıyorsa, size özel bir gıda rejimi tavsiye edilecek, hatta gıda uzmanını görmeniz gerekebilecektir. Ancak kilo alışınız ani ve fazlaca ise hasta haneye yatırılmanız gerekecektir. Bundan dolayı gebelikte beslenme ve kilo alma durumu önemlidir.

Şimdiye kadar gıdanız üzerinde söylediklerimizi iki şekilde özetleyebiliriz. Gebelikte beslenme de Birincisi, sizin ve bebeğinizin sıhhatli bir gelişim ve fonksiyon yapabilmesi için gerekli olan uygun bir gıda almanızdan emin olmak istememiz; ikincisi de kilonuzu ideal olan şekle göre ayarlayarak sadece rahminizin ve bebeğin büyümesini sağlamanıza, buna karşılık sizin şişmanlamamanıza dikkat etmektir. Normal bir kadının, gebelik süresince günde ortalama 1.800 kaloriye ihtiyacı vardır. Gebelikte beslenme durumunuz normal ve gıda alışınız iyi bile olsa, yine sizi kontrol etmeyi tavsiye ederim.

Kim olursanız olun, bilginiz ne olursa olsun, iyi gıda. almanız ve vücut ölçülerinizi kontrol etmek konusunda kendinizi eğitmeniz için, bu en iyi fırsattır.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı ?

Hamilelikte beslenme konusunda özellikle doktorunuzun tavsiyelerine dikkat etmelisiniz. Şunu unutmayın ki beslenmek bol bol yemek değildir. Böyle hareket ettiğiniz de obezite ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Son zamanlar da hamile kalan kadınlarda dengesiz beslenmeden dolayı obezite durumunda artış göstermektedir. Bu konuda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Beyazıt  güzel açıklamalarda bulunmuş : http://www.bursahaberleri.net/hamile-kadinlarda-obeziteartiyor-121212.html

Gebelikte beslenme listesinde , tarafınızdan arzu edilmeyen, sevilmeyen yemekler yerine, diğer çeşitler de verilmiş olabilir. Size verilen listelerden uygun bir liste takip edemiyorsanız, doktorunuza ve gıda uzmanına soru sorabilir ve durumunuzu tartışabilirsiniz.

beslenmeAşağıda yazılı yiyecekler, hamilelikte beslenme konusunda hamileliğiniz müddetince her gün ihtiyacınız olan gıdaları size temin edecektir.

Bir litre süt: Süt: kalsiyum, mineraller, vitamin, özellikle riboflavin (B2 kompleks) ve protein ihtiva eder. Eğer kilonuz fazla ise, yağsız süt içmeniz daha uygun olacaktır.

125 gram ağırlığında et, balık veya tavuk: Bu tip yiyecekler protein ve bazı mineralleri ihtiva ederler.

Karaciğer ve böbrek: Yeterli demir ve vitamin temini için haftada en az bir defa yenilmelidir.

Bir yumurta: Yumurtada; proteine ek olarak, oldukça fazla miktarda demir bulunur.  .

Bir küçük porsiyon et veya beyaz peynir veya ikinci bir yumurta: Bunların yerine kuru fasulye, bezelye yenebilir.

İki veya daha fazla porsiyon sebze: Çiğ veya pişmiş olarak sebzelerde mineral ve vitaminler bulunduğu gibi yemeğe tat da verirler, Yeşil veya sarı yapraklı olan sebzelerde vitamin daha çok bulunur.

3 veya 4 porsiyon meyve: Narenciye (portakal, mandalina gibi) Ve domateste fazlaca C vitamini bulunur. Her porsiyonda bu iki çeşitten birer meyve bulunur. Ağır tatlı yerine meyve yenilerek fazla kalorinin önüne geçilir.

4 veya 5 porsiyon dilim ekmek, patates, pilav, makarna: Bunlar rejime ek mineral ve vitamin temin ederler.

Ortalama 3 tatlı kaşığı tereyağı veya zeytinyağı: Ekmeğin üzerine sürülerek Veya sebzelerin pişirilmesinde kullanılabilir.

Yemeklerin pişirilmesinde tuz, çok az kullanılmalıdır. Hamilelikte beslenme de yenilen yemeklerden alınacak vitamin ve minerallerin azlığı düşünülürse, doktorunuz reçete yazarak, bu eksikliği vitaminli ilaçlarla giderebilir.

Hamilelikte yemek listesi tanziminde, herkesi birden memnun eden ideal bir tertip olmadığı için, bu verilmiş yiyecekleri günün uygun gelen saatlerine bölerek, kendinize uygun bir menü yapmanız mümkündür. Önemli olan her yemekte içinde yeterli miktarda protein bulunan bir yiyeceğin bulundurulmasıdır. İşte Size

Hamilelikte Beslenme Tablosu Günlük Öğün Örneği;

hamilelikte-beslenme-listesi

 

Kahvaltı:

 • Bir portakal (veya yarım bardak portakal suyu)
 • Bir yumurta Bir dilim (bir parmak kalınlığında) ekmek
 • Bir tatlı kaşığı tereyağı veya margarin
 • Az şekerli bir bardak çay, Saat 10.30 da bir bardak süt için

 

 

Öğle yemeği

 • Bir porsiyon et veya tavuk veya balık
 • Bir orta boy patates
 • iki porsiyon çiğ veya pişmiş sebze (örneğin iki orta boy domates söğüşü ile küçük bir tabak pişmiş fasulye)
 • Bir ince dilim ekmek
 • Bir porsiyon meyve
 • Bir bardak süt

Akşam yemeği

 • Bir porsiyon et veya yoğurt 1 veya 2 ince dilim ekmek
 • İki veya daha fazla porsiyon, çiğ veya pişmiş
 • sebze Bir porsiyon meyve Bir bardak süt
 • Öğleden sonra veya yatarken 1 bardak Süt

Bugünkü yazımızda;  Hamilelikte beslenme nasıl olmalı ?, Gebelikte ay ay hangi besinleri almak gerekir ? , Gebelikte Beslenme de Nelere dikkat edilmeli ? , Hamilelikte beslenme listesinde neler olmalı ? gibi konular hakkında sizlere bilgi verdik. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Kafanıza takılan daha fazla soru için buradan bize yazabilirsiniz. Sağlıklı Gebelikler…..

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar