Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi ve Gebeliğin dişlere, diş etlerine yıpratıcı etkisi olduğu eskiden beri bilinmektedir. Hatta halk arasında her gebeliğin dişlere mal olacağına dair bir inanç bile vardır. İyi bir beslenme ve gerekli temizlik kurallarına uymakla gebeliğin dişlere olan kötü etkisi ortadan kaldırılabilir. Gebelik süresince üzerinde önemle durulacak nokta, ağız sağlığı dediğimiz temizlik kurallarına dikkat etmektir. Hamilelikte Diş Tedavisi önleme amacı ile fırçalaması diş ağrısına iyi gelir. Geleceğin annesi her yemekten sonra dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır. Çürük dişin farkına varılırsa hemen tedavisine gidilmelidir. Hamilelikte Diş Tedavisi Geciktirmeden yapılması gerekli olan bu tedavinin, hatta diş çektirmenin, bir sakıncası yoktur. Ancak başka özel durum varsa, diş doktorunun yaptığı tedavi ve vereceği ilaçlardan doğum doktorunun haberinin olması gereklidir. Aslında en iyi yol, daha gebeliğin başında diş doktoruna gidip kontrolden geçmektir.

Hamilelikte Diş Tedavisi ve İlaç Kullanımı

Ülkemizde hala pek çok ilaç reçetesiz satılabildiği için her başı ağrıyan istediği ilacı, her nezle olan istediği antibiyotiği alabilmektedir. Dünyanın hemen hiç bir ülkesinde olmayan bu durum zaman zaman kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle gelişi güzel ilaç kullanan gebe bir kadında, hele gebeliğinin ilk üç ayı içinde yani; çocuğun iç organlarının geliştiği devrede durum daha da ciddi olabilir. Hamilelikte Diş Tedavisi öncesi gebe bir kadın bütün gebeliği süresince doktoruna sormadan hiç bir ilaç kullanmamalıdır.

Hamilelikte Diş Tedavisi Bazı gebelerde de ilaca karşı aşırı bir korku görülür. Doktorunun verdiği gerekli bir ilacı, çocukta sakatlık yapacak kaygısı ile kullanmamak da rastgele ilaç almak kadar tehlikelidir. Hiç bir doktor, size ya da çocuğunuza zarar verebilecek ilacı önermez.

Hamilelikte Diş Tedavisi konusunda Halk arasında bir deyim vardır; “Her gebelik bir diş kaybıdır” Ancak bu deyimin sanıldığının aksine, gebelikte gelişen bir takım fizyolojik olaylarla ilişkili olmadığı bilinmelidir. Hamilelerdeki diş çürüğü artışları tamamen ağız ve diş bakımı ihmaline bağlı bir olaydır. Hamilelikte bütün vücutta olduğu gibi ağız içinde de birtakım değişiklikler olmaktadır.

Tükürüğün kimyası değişmekte, diş etleri hormonal değişmelere bağlı olarak kanamaya meyilli hale gelmektedir. Bütün bu etkenler diş çürümelerine zemin oluşturmaktadır. Bu açıdan anne adaylarının, hamilelikte ağız ve dişlerin bir takım problemlere meyilli hale geleceği bilinci ile önceden gerekli tedavileri yaptırmalarında, ağız ve diş sağlığı açısıdan hamileliğe hazır olmalarında büyük yarar vardır. Bu önlemleri almış bir anne adayı, göstereceği biraz özenle Hamilelikte Diş Tedavisi ve dişlerinin zarara uğramasını engellemiş olacaktır.

Hamilelikte Diş Tedavisi Önce Fırçalama !

Hamilelikte diş etlerinde kızarma, şişme, kanama gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Fırçalama sırasında meydana gelebilecek bulantı iyi bir ağız ve diş temizliğine engel olabilir. Diş çürüklerinin hamilelik öncesi giderilmiş olmasında yarar vardır. Öncelikle diş fırçalama alışkanlığının devam ettirilmesi hiç olmazsa bu dönem kazanılması elzemdir.

Gebeliğin başlangıcı ile birlikte bir diş hekimine görünmek ve 3’er aylık düzenli kontrolleri yaptırmak en uygun yoldur. Hamilelik başlangıcından itibaren diş hekiminin gerekli görmesi halinde her türlü müdahale (dolgu, kanal tedavisi, protez, diş çekimi, basit diş eti operasyonları) yapılabilir. Aciliyet durumuna göre bu tedaviler esnasında lokal anestezikler kulanılabilir. Ancak son üç aylık dönemde lokal anestezik maddelerin adale kasıcı etkisi olduğu hatırlanmalıdır.

Hamilelikte Diş Tedavisi diş röntgeni çekimi ile olarak yapılmaz. Ancak zaruriyet halinde tedbir alınarak çekim yapılabilir. Çok zaruri olmadıkça antibiyotik kullanımından da kaçınılmalıdır. Hamilelikte uzun süreli ağız içi müdahaleler için en uygun zamanın 3-7’inci aylar arasındaki dönem olduğu bilinmelidir.

Yukarıda belirtilen hususlar normal gebeliklerde geçerlidir. Problemli hamileliklerde diş çekimi, kadın doğum uzmanının tavsiyelerine ve direktiflerine uygun bir tedavi yapmak durumundadır.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Yeterli ve düzenli beslenen, gerekli mineral ve vitaminleri alan, bir kadın-doğum uzmanının takibinde olan anne adayının bebeğinin diş sağlığı için özel bir önlem alması gerekmez. Annenin alacağı tetrasiklin grubu antibiyotiklerin, bazı mineral kombinasyonlarının çocuğun dişlerinde kalıcı renk değişikliklerine ve yapı bozukluklarına neden olacağı bilinmelidir. Hamilelikte Diş Tedavisi sırasında antibiyotik, vitamin ve her türlü ilaç kullanımı için kadın-doğum uzmanına danışmada yarar vardır. Doğum öncesi ya da sonrasında flor kullanımı da gebenin kilosu ve içme suyundaki miktar hamilenin kendi hekimi veya uzman diş hekimi tarafından belirlenmelidir. Aşın miktar florun diş dokulannda yapısal bozukluk gibi olumsuz etkileri Olabilir.

 

Hamilelikte Diş Tedavisi konulu yazımızı burada bitiriyoruz hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi yazımızı okumak için tıklayınız

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar