Hamilelikte Kabızlık Ne İyi Gelir

Hamilelikte kabızlık ne iyi gelir sorusuna cevap bulmadan önce hamile anatomisini anlamak gerekmektedir. Karın içinde genişleyen rahimin, çevredeki organla- n sıkıştırması Sonucu gebelerde mide ve bağırsak rahatsızlıktan ortaya çıkabilir. Mide yanması, mide ekşimesi, şişkinlik duygusu ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi bozuklukları, daha çok gebeliğin ilk ya da son haftalarında görülür.

Mide ekşimesi kuru besinler alınarak azaltılabilir. Ayrıca, doktorunuz tarafından verilecek ilaçlarla mide ekşimesi tamamen ortadan kaldırılabilir. Böylece sindirim de kolaylaşır. Bu tür rahatsızlıkları olan gebelerin kızarmamış, haşlanmış, salçası ve suyu olmayan, üzerine tereyağı ya da zeytinyağı konan sebzeleri yemesi gerekir. Sık sık ve az yemekle de hazımsızlık şikayetleri önlenebilir. Gebenin, ekşime duygusunu geçirmek için kendisini soda ya da gazoz gibi sıvılara alıştırması, acı ekşi besinler alması doğru değildir.

Şişkinlik ve gaz şikayetleri için yukarıda sayılan önlemler yararlı olabileceği gibi, lahana, kuru fasulye, nohut, turp ve soğan gibi gaz yapıcı yiyecekler yenmemelidir. Hazımsızlık duygusu ile birlikte görülen çarpıntı, özellikle gebeliğin sonlarında olur. Bu çarpıntıma asıl nedeni ise,’ büyüyen rahmin mide ve dolayısıyla kalbe yaptığı basınçtır. Beslenmeye özen göstererek zaman zaman yapılan hafif atıştırmalar bu çarpıntının önlenmesinde büyük ölçüde yararlı olur.

Büyüyen rahim, bağırsağın normal hareketlerini engellediği için kabızlık gebelikte sık görülür. Yapılan istatistiklere göre, her yüz gebeden kırkında bu durum vardır. Oysa gebeliğin sonuna doğru barsaklann düzenli bir şekilde boşalması gereklidir.

Hamilelikte Kabızlık Ne İyi Gelir / Nasıl Giderilir ? 

–              Kendi kendinizi günde iki kez tuvalete gitmeye alıştırın. Bu işi dışarı çıkabil şeniz de çıkamamalısınız da her gün tekrarlayın.

–              Her gün iki yere yarım saat yürüyüş yapın.

–              Yiyeceklerinizi özenle seçin. Bol bol sebze ve meyve yemeğe çalışın

–               Zeytinyağlı yemekleri tercih edin.

–              Fırsat buldukça herhangi bir tatlı yerine bal yiyin.

Bütün bunları yaptığınız halde hamilelikte kabızlık ne iyi gelir diyorsanız ! kabızlığa ne  kabızlığınız devam ediyorsa o zaman sabahlan aç karnına bir bardak su ya da yarım fincan zeytinyağı için Bu sıralanan öğütlerin dışında, kendi kendinize müshil almak, lavman yapmak gibi yollara hiç bir zaman başvurmayın. Çünkü hem lavman hem müshil erken doğum ve düşüğe yol açabalir. Bu rağmen hamilelikte kabızlık devam ettiği durumlarda doktora başvurulmalıdır.

 

Hamilelikte Kabızlık Ne İyi Gelir konulu yazımızı burada bitirdik. Sizleri hamilelikte diş tedavisi nasıl olmalı  isimli yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar