Hasta Çocuk Bakımı Nasıl Olmalı

Çocuğunuzun hasta olması başınıza gelebilecek en önemli sorunlardan biridir. Evde Hasta Çocuk Bakımı çocuğun gelişim döneminde en sık karşılaşılan durumlardan biridir. bu durumlarda  Çocuğa nasıl ilaç içirilir ? Hasta çocuk nasıl bakılır ?  hasta çocuğa ne yedirilir? Hasta çocuğa ne yedirmeli ? ilaç içmeyen çocuğa nasıl ilaç içirilir ?  Makattan ateş kaç derece olmalı? makattan ateş nasıl ölçülür ? konularına hakim olmanız gerekir…. pekala ;

Evde Hasta Çocuk Bakımı Nasıl Yapılır

Hastalıktan korunma kadar bakımda önemlidir. Bilgili ve bilinçli bir hasta bakımında hastalık vücudu fazla yormaz. Hastalıktan kur­tulma daha çabuk görülür. Hasta Çocuk yatak odası iyi havalandırılmış bir oda olmalıdır. Bulaşıcı hastalıklarda hasta odası ay­rılmalıdır. Böylece mikrop ailenin diğer kişilerine bulaşmaz ve has­taya başka mikropların gelmesi engellenir. Hastalığı önleyecek en iyi ilaç temiz havadır. Çocuğun üstü iyice örtüldükten sonra odanın havalaldırılması gerekir. Temiz hava solunumu kolaylaştırır.

Yatak temiz olmalı, yatak çarşafları gerektiğinde değiştirilmeli­dir. Naylon, terler, kumaşlar yerine patiskadan, ince pamukludan yapılmış giysiler seçilmelidir. Haftalarca yatakta kalmak zorunluluğunda olan Hasta çocuk vakalarında çocuğun derisinde yara açılması tehlikesi vardır. Bu­na engel olmak için yatağın çok yumuşak olmamasına dikkat edil­meli, hastanın yatış şekli sık değiştirmelidir, devamlı yatan hastanın yatakla temas eden kısımları su ıslatıp talk pudrası ile pudralanmalıdır. Sırt, kol ve bacakların yumuşatıcı bir kremle ovmak ra­hatlık sağlar.

Yataktan kalkamayan hasta çocuk vakaların da büyük ve küçük abdestleri için, ördek benzeri özel aletler kullanılın El, yüz, burun temizliği ile beraber saçların temizliğine de dikkat edilmelidir. Saçlar sık taranmak, uzun saçlar örülmelidir. Hasta aşırı derecede terlemişse vücut iyice kurulanır, çamaşırları gerekiyorsa yatak çarşafları değiştirilir. Hasta iyi olmadan tam banyo yapılması uygun değildir.

Hasta Çocuk Beslenmesi Nasıl Olamalı ;

Hastanın Beslenmesi: Ateşli hastalığı olan çocuklar yatmak istemezler. Bu durum karşısında endişe edilmemelidir. Çünkü birkaç gün az yemenin ya da hiç yememenin çocuğa bir zararı dokun­maz. Yatak dinlenmesi sırasında vücudun besin gereksinmesi az­dır. Ayrıca vücut aldığı besini sindirmek zorunda kalmaz dinlen­miş olur. Hasta çocuk vakalarında  ancak vücudun su gereksinmesi, ateş, terleme, kusma ve ishal nedeniyle çoğalmıştır. Bu gereksinme çay, meyve suları, ayran ben­zeri şeylerle giderilmelidir. Kusma ve ishalde çocuğa kesinlikle süt verilmemelidir.

Hasta çocuk beslenmesinde sulu ya da püre halinde yağı az yiyecekler veril­melidir. C vitamini hasta çocuk bağışıklık sistemi için önemli bir koruyucu faktördür Önemli hastalıklarda doktorun uygun gördüğü yiyecekler veril­melidir.

Makattan Ateş Nasıl Ölçülür ?

Vücut Isısının Ölçülmesi: Çocuklar sık sık hastalanırlar ve hastalıkları sırasında ateşleri çıkar.  Vücut ısısının kontrolü koltuk altı, kasık ve makattan yapılır. En güvenilir vücut ısısının ölçülmesi makatttan yapıla ile sağlanır. Vücut ısısı hastalığın Özelliğine göre sa­bah akşam yapılır. Bir kağıda yazıl­malıdır. Makattan vücut ısısı ölçülür­ken çocuk sırt üstü yatırılır bacaklar yukarı kaldırılır, ölçek silkelenerek civa 36 derece­nin altına düşürülür. Sonra makattan, kolay girmesi için Ölçeğin ucuna krem sürülebilir. Ölçeğin civalı kısmı makada bİr birbuçuk santim kadar yerleştirilir. Makatta bir iki dakika kadar tutulur ve okunur.

  • Bu süre içinde çocuğun bacakları ve vücudu kontorl altında tu­tulmalıdır.
  • Büyüklerde derece koltuk altından alınabilir. Derece alınmadan önce koltuk altları kuru olmalı; terli ise iyice silinmelidir.
  • Hasta çocuk Terli koltuk altlarında ateşin ölçeği düşük çıkar. Ölçeğin altında 10 dakika kalmasına ve kolun vücuda sıkıca yapıştırılarak öl­çeği tutamasına dikkat edilmelidir.
  • Doktor uygun görmedikçe çocuğu Lavman ve fitil yapılması uygun değildir.

Evde Hasta Çocuk Bakımında İlaç Kullanımı ;

İlaçlar/ tablet, draje, kapsül, toz, sıvı ve damla ola­rak alınır. Fitil ya da lavman olarak makata konur. Pomat ve sıvı olarak deri üzerine verilir. İğne damara ya da deri altına yapılır.

Doktorun izni olmadan hasta çocuk durumlarında herhangi bir ilaç verilmemelidir. Bazı hastalıkların ilk belirtileri birbirine benzer. Örneğin; Kızıl, dif­teri hastalığının ilk belirtisi anjin hastalığına benzer. Bilmeden anjin hastalığının tedavisini yapmakla kızıl, difteri hastalığının ilerlemesi­ne neden olunur.

İlaç bayat ya da bozuk ise kullanılmaz; Yeni alınan ilaç kutularının üzerindeki son kullanılma tarihleri dikkate alınmalıdır. İlaç serin yerde ağzı kapalı saklanır. Kullanılmayan ilaçlar yok edilmelidir. Aksi tutum çocuğun ilaç almasına olumsuz etki yapar. Acı ilaçlar, şekerli su, süt, meyve suyu benzeri yiyeceklerle verilince çocuk ilacı daha rahatlıkla alır, Ancak bir bardak meyve suyu ya da mamanın hepsinin içine ilaç karıştırılmamalıdır. Hasta Çocuk meyve suyunun hepsi­ni içemezse ya da mamasını bitiremezse ilacını tam almamış olur.

Çocuğun yutamayacağı tabletler ezilerek yiyeceklerle verilebilir. Ancak çocuğun her; zaman yediği mamalar ilaç vermemeye dik­kat edilmelidir. Çünkü çocuk ilaç korkusuyla bu mamaları almayabilir.

Ana-babaların  çocukları hastalıklara karşı nasıl koruyacaklarını bilmeleri . çocukların sağlıkları açısından önemlidir. Ayrıca çocukla­rın kendilerini hastalandıklarında nasıl koruyacakları konusunda bilinçli pir eğitim uygulanmaları gerekir.

Başarılı bir koruyuculuk çocuğu sağlıklı kılacağı gibi hastahane ve ilaç giderlerinide azaltır. Bu bakımdan koruyucu hekimliğin etkisi yavaş yavaş gelişerek tedavi edici hekimliğin içerisine girmiştir. Koruyucu hekimliğin önemini dikkate alarak hasta çocuk hastalıklarnı (okumak için tıklayınız…) inceleyelim.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...