Hepatit B Li Anne Nelere Dikkat Etmeli !

Hepatit b li anne emzirebilir mi ?, Hepatit b taşıyıcı anne bebeği tedavisi nasıl olur ?, Hepatit b li anne bebeği hangi aşıları vurulması gerekir ?, Hepatit b anneden bebeğe geçer mi ? tüm bu sorularının cevaplarını ; geçenler de hepatitli hamile bir arkadaşımın sorusu ve yeteri kadar kaynak olmaması nedeni ile kaleme alıyorum.

Hepatit nedemek: Karaciğerin iltihabı demektir. İlaçlar, toksik maddelerin yanında en sık virüs denilen mikroorganizmaların neden olduğu bir hastalıktır. Virüsler genellikle hasta kişilerden, hasta kişilerin vücut artıklarından ya da bunlardan elde edilen kan, serum, aşı gibi maddelerden bulaşırlar. Hastalık etkeni olan virüslerin birçok tipi vardır. Bu virüsleri taşıyan, ama kendisi hasta olmayan anneler de çocuklarına virüsü bulaştırırlar.

Hepatit tüm bölgelerde görülebilir. Vücuda giren virüs belli bir kuluçka dönemini geçirir ve karaciğeri hasara uğratarak şikayetlere neden olur. Ateş, iştahsızlık, bulantı, kusma, baş ağrısı ve karın ağrısının birlikte bulunması hepatitin başlangıç şikayetleri olabilir. Zaman zaman ishal ve kabızlık görülebilir. Şikayetleri uzayan bunlara vücut kırgınlığı, halsizlik, huzursuzluk, eklem ağrıları eklenenler doktora götürülmelidir. Ancak çoğunlukla bu şikayetler önemsenmez ve beklenir, bu arada hastalığın ilerlemesi sonucu karaciğer büyür, gözde ve deride sanlık başlar. Sanlık dikkati çeken önemli bir şikayet olduğundan çoğu aile bu döneme kadar çocuklarını geciktirirler. Unutmamak gerekir ki birçok süt çocuğunda sanlık olmadan da karaciğer iltihabı olabilir. Bu nedenle bebeklerin tarta almaması, kakanın cıvıklaşması ve renginin açık olması, ateş,-emmeme, kusma, kanında gerginlik hallerinde hepatit ihtimali nedeniyle doktor tarafından değerlendirme yapılması esastır.

Şayet yeni doğmuş bebeklerin anneleri hepatit virüsü taşıyorsa, bu bebeklerde hepatitin farkına varılmazsa hastalık kronikleşir ve siroza kadar ilerleyebilir.

Muayenenin yanında kanda karaciğerin çalışmasını gösteren maddelere bakılarak ve virüs testleri yapılarak hepatitin teşhisi ve nedeni kesinleştirilebilir.

Hepatit B Taşıyıcı Anne Bebeği Nasıl Tedavi Edilir ?

 Gebelikte hepatit b  taşıyıcısı annenin bebeğine doğduğunda derhal tedavisi amacı ile Hepatit B aşısı yapılır ve doğumundan itibaren 12 saat içinde Hepatit B serumu (immunoglobini) yapılmalıdır. Bu aşıların yapılmasından sonra, gebelikte hepatit b hastalığı taşımayan annelerin bebekleri gibi  Hepatit B  1. ve 6. ayda tekrar edilmelidir.

Hepatit B Anneden Bebeğe Geçer Mi?

Gebelikte hepatit b hastalığının seyri normal hamilelik ile pek farklı seyir göstermez. Hastalığın gebelik müddetince anne karnındaki çocuğa negatif bir etkisi yoktur. Gebelikte hepatit b li Annede bulunan hastalığa neden olan virüsün  plasenta yoluyla bebeğe geçmesi nadir görülebilecek bir durumdur.  Gebelikte hepatit b Anneden virüs bebeğe sıklıkla doğum esnasında bebeğin annenin vücut sıvıları ile teması sonucu oluşur.

Hepatit B li Anne Emzirebilir Mi ?

Gebelikte hepatit b hastalığı geçiren veya emzirme döneminde bu hastalığa sahip olan anneler bebeklerini emzirmemelilerdir. Hepatit virüsü vücut sıvıları vasıtası ile bebeğe geçtiğinden dolayı anne sütünden bebeğe çok kolay geçebirlir.

Hepatit için özel bir tedavi yapılmaz. Ancak istirahat esastır, başkalarıyla temas en aza indirilir. Beslenmede değişiklik yapılmaz, sadece yağlı gıdalar kısıtlanır. Vitamin takviyesi yapılır.

Hepatit içi tedaviden daha önemli olan korunmadır. Temizlik korunmanın ön sırasını oluşturur. İnsanlara tatbik edilen her nevi alet, şırınga ve kan ürününün mikroplardan arındırılması, sterilizasyonu da çok önemlidir. Aynca hepatit şüphesi olan hallerde insan panzehiri denen gamaglobulin yapılmalıdır. Öte yandan son yıllarda kullanılan ve aşı takvimlerine de giren hepatit aşısı da korunmada en etkili yöntemlerden biridir.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar