Uyumayan Huysuz Bebek İle Nasıl Başa Çıkılır

Bebeğiniz sürekli ağlıyor, ne yaptıysanız susturamadınız mı ? Bağırmaktan ziyade uğunarak ağlıyorsa sizin bebeğiniz  huysuz bebek sendromu olabilir. Ebette bu durum belirli bir zaman sonra geçecektir. mesela benim kızımda tam 77 gün sürdü. Yavaş yavaş etkisini kaybederek çok şükür sonlandırdık.

Bu dönem içerisinde Bebeğiniz: sürekli ilgi istiyor: Sonuç olarak, eviniz dinlendirici değil. Eşiniz ve siz gerginsiniz. Bebeğe ve birbirinize bağırıyorsunuz.Çok zor günlerdi çok şükür atlattık.

Evet şu halde bebeğiniz tam olarak oturmamış olabilir. Belki nadiren mutlu ve oyun oynamak istiyor Bütün çabalarınıza rağmen, dış dünya ilgisini çekmiyor. Belki bütün gün kucakta taşınmak istiyor veya sağlamayı durdurmayacak. Belki tıpkı dedeniz gibi, sert bir mizacı var, korkmayın. Bu sorunu yaşayan yanlızca siz değilsiniz.

Huysuz Bebek Anneleri İşte Size İşe Yarayan Tavsiyeler ;

huysuz-bebek-nasil-bakilirBaşarısız olacağınız seçeneklerden kendiniz koruyun: Çığlık atan meleğiniz, zor biri olsa da veya az Önceki sakin pozisyonunu terk etse de, sizin ve eşinizin kendinizi kaçınılmaz düşmanca duygulardan korumanız gerekir. Birbirinize ve bebeğinize karşı olan düşmanlıktan ve öfkeden uzak durabilecek yollar hakkında eşinizle konuşun. Eşiniz şunları yapma kararı alın.

 • Bir arkadaşınıza veya aile büyüklerinden birinin  gelmesini rica edin
 • Üç dakikalık bir duş alın
 • Bebeği evinizin etrafında dolaştırmak için arabayla dışarı çıkatın
 • En önemlisi, stresli zamanlar için plan yapın….

Bebeğim Çok Huysuz Uyumuyor Nasıl Uyutulur ?

Bebeklerde Huzursuzluk Nedenleri Ortadan Kaldırmak için çok çabalamanız gerekebilir. Öncelikle sorunu tespit edip çözüme kavuşturarak bebeğinizi susturup uyutabilirsiniz.

Bebeğiniz hasta mı? Bebeğiniz az önce rahatsa ve şimdi kontrol dışıysa bu, önemli bir sorundur. Bir check-up randevusu için doktorunuzu arayın. Detaylı bir muayene sonrası huysuz bebekler de sorunun kaynağı kalça çıkıklığı olabilir.

Besleme bez değiştirme ve geğirme: Bazı bebekler benim gibi açlık konusunda, ya da ıslaklık veya gaz konusunda çok hassastır. Bebeğinizin gelişim dönemlerine göre hareket etmeniz gerekir. Ay ay bebek gelişimi için tıklayınız. Ayrıca her emzirmeden sonra yaklaşık 30 dakika gaz çıkartma seansları yapmanızı tavsiye ederiz.

Taşıma: Yüksek ilgi isteyen birçok bebek bütün gün taşınma konusunda ısrarcı olabilir bu tarz pozisyonda uyumak isteyebilir. Bu çok stresli olabilir fakat görevinizi kolaylaştırmak için, sırt askısı, kol askısı gibi değişik türde seçenekler vardır. Güzel bir kanguru alarak ve yürüyerek sorunu çözebilirsiniz.

Sıcaklık derecesini değiştirme: Otomatik olarak her bebeğin sarılıp sarmalanmaktan hoşlandığını zannetmeyin. Bazıları serinliği sever. Bazıları ellerinin boşta olmasını isterler ve sarmalanmaya dayanamazlar. Bebeğinizi biraz daha rahat giydirerek ve kundağını genişleterek onun rahat bir uyku çekmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu belirttiğim durumlara uygun hareket ettiğiniz taktirde aklınız da huysuz bebek nasıl uyutulur gibi sorular ve sorunlar kalmayacak. Bebeğiniz doğal olarak düzelecektir. Hala huysuzluğuna devam ediyor ve uyumuyor ise aşağıdaki sayacağım maddeleri de kontrol edin derim.

Bebeklerde Huysuzluk Nedenleri Hala Devam Ediyor ve Uyumuyorsa ;

 • Banyo 1: Aksi bebeğinize banyo yaptırın.
 • Banyo 2: Aksi bebeğinizle birlikte bir banyo  yapın.
 • Banyo 3. Bebeğinizi eşinize verip kediniz bir banyo yapın.
 • Eğlence: Bebeğinizi yüksek tonlu seslerle. hareketlerle ya da oyuncaklarla eğlendirmeye çalışın.
 • Araba: Araba içerisinde bir yolcııluk veya bir yolculukla oyunu bazen bebeğin sürekli taşınma isteğini durdurabilir:
 • Alışılmışı değiştirin: Bazen bebekler can sıkıntısından çığlıklar atarlar. Eğer bebeğiniz belli bir yolla tutulmaya alışkınsa farklı bir yol deneyin. Belli bir sese alışkınsa başka bir ses deneyin. Etrafını değiştirmeye çalışın.
 • Eşinizle değiştirin: Bir saat boyunca bebeği etrafta taşıdıktan sonra, eşinize rica edin. Bazen bu, bebeğinizin hoşuna gidecek ve susabilecektir. Belki bakarsınız uyuyada bilir 🙂
 • Sabırlı olun: Bebeğiniz yakında bu duygular için fazla büyümüş olacak.
 • Öfke ve dehşetiniz için uygun bir çıkış yerine sahip olduğunuzdan emin olun. Bebeğinizle ve eşinizle olan ilişkinizi savsaklamayın. O da zor zamanlar geçiriyor. Zamanla bebeğiniz sakinleşecektir.  Birkaç zor ayı baz alarak çocuğunuzun geleceğini yargılamaktan kaçının.

Uyumayan Huysuz Bebek İle Nasıl Başa Çıkılır konulu yazımızda sizlere tavsiyelerde bulunduk. bu madddeleri yerine getirdiğiniz taktirde huysuz bebek problemini büyük ölçüde halledeceğiniz düşünüyorum. Bizleri sosyal medya hesabımızdan takip etmeyi unutmayınız….

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar