Kabakulak Belirtileri Nelerdir ?

Kabakulak belirtileri nelerdir, kabakulak bulaşır mı ? Kabakulak etkeni nedir evde tedavisi kabakulak kuluçka devri yapılması gerekenler tüm bu sorunun cevabını bu yazımızda veriyoruz….

Kabakulak Nedir ?

kabakulak belirtileri nelerdir

kabakulak belirtileri nelerdir

 

Kabakulak en sık olarak, kulakların önünde bulunan ve tükürük salgılayan salgı bezlerinin, bazen de merkez sinir sisteminin iltihabı ile birlikte giden ateşli, bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık 5-15 yaşlarında, kış ve ilkbahar aylarında daha fazla görülür. Bulaşma, hastalarla direkt temasla, ağız salgılarıyla ve tükürükle kir lenmiş eşyalarla olur. Hastalıklar, belirtiler görülmeden 4 gün evvel ve görüldükten 7 gün sonrasına kadar kabakulak  bulaşıcıdır. kabakulak Kuluçka devri 14-20 gündür.

 

 

Kabakulak Belirtileri Nelerdir ?

Ateş, baş ve kulak ağrısıyla kendini belli eder. Bunu daha çok parotis bezinde olmak üzere tükürük bezlerinde tek veya iki taraflı şiş-meler izler. Şişkinlik 4-10 gün kadar sürer. Bilhassa ağız açıldığı zaman veya çiğnemekle artan ağrı vardır. bunlar kabakulak belirtileri arasında en yaygın görünenleridir.

Kabakulak menenjit, orşit, pankreatit gibi değişik organlarda iltihaba yol açabilir. Bu komplikasyonlar genellikle iyi seyirlidir ve kendi kendine iyileşir. Belirtiler bazen tükürük bezi şişmesi olmadan da hastalığın tek kabakulak  belirtileri olarak ortaya çıkabilir.

Kabakulaklı çocukların %10 unda menenjit komplikasyonu görülür. Sık olmakla birlikte hemen daima şifa ile sonuçlanan, kendi kendine iyileşen bir komplikasyondur. Kabakulağın 5-7 inci günlerinde ortaya çıkan yüksek ateş, baş ağrısı, kusma, ense sertliği, şuur bulanıklığı menenjit belirtileridir. Bazen hastalık yalnız meningoensefalit ile seyreder ve diğer viral menenjitlerden klinik olarak ayrılamaz. Kabakulak geçiren 14 yaşından büyük erkeklerin %20 sinde orşit (testis iltihabı) görülür.  Orşit  kabakulak belirtileri göseren erkeklerde meydana gelirDaha küçük yaşlarda nadirdir. Orşit çoğu zaman tek taraflıdır. Testislerde ağrı ile birlikte şişme olur. Genellikle şifa ile sonuçlanır. Testislerin hasara uğrayarak kısırlık oluşması ancak iki taraflı orşitte görülen çok nadir bir komplikasyondur. Kabakulağın neden olduğu pankreatit ya hafif şikayetlerle, ya da ateş, kusma, titreme, bulantı, karın ağrısı ile kendini belli eder. 3-7 gün sürer, sonra iyileşir. Eğilimli çocuklarda kabakulak enfeksiyonunu izleyerek şeker hastalığı gelişebilir.

Kabakulak geçirenler genellikle bağışıklık kazanırlar, seyrek olarak kabakulak ikinci kez geçirilebilir. Annenin bağışık olması halinde bebekte 6 aydan evvel kabakulak belirtileri görülmez.

Kabakulak Tedavisi

şikayetleri gidermeye dayanır. Çoğunlukla yatak istirahati, ekşi olmayan yiyeceklerle beslenme yeterlidir. Gerekiyorsa ağrı kesici ve ateş düşürücü verilir. Şişlik üzerine sıcak uygulama yararlıdır. Ağır orşitli hastalara kortikosteroidler verilebilir. 1 yaşından büyük çocukların aşılanması, belirtilerin ilk 7 gününde hastanın başka çocuklarla temas etmemesi ve bu süre içinde okula gönderilmemesi gerekir.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir ? Konulu yazımızı burada sonlandırıyoruz. alim anne sosyal medya hesabımızdan takip etmeyi unutmayın….

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...