Kan Uyuşmazlığı | Nedir ? Nasıl Oluşur ? İşte Tüm Soruların Cevabı !

Bu yazımda sizlere; Kan uyuşmazlığı nedir, Evlilikte (Rh) kan uyuşmazlığı nasıl olur ? Uyuşmazlık tedavi iğnesi yapıldığı zaman bu tehlikeden kurtulmak mümkün mü ? sorularına cevap vererek özellikle yeni evlenecek anne baba adaylarını bilinçlendirmeyi hedefliyorum umarım faydalı bir makale olur.

Söze ilk olarak kan uyuşmazlığı nedir? konusunu açıklayarak başlamak istiyorum. Kan (Rh) uyuşmazlığı; hamilelik döneminde anne ile bebeğin farklı kan grubu değerlerine sahip olması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu konuda bilinen yanlış Rh uyuşmazlığının karı ve koca arasında değil Gebelik döneminde anne ile bebek arasında oluştuğunun bilinmesidir.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur ?

Bu bölümde de karı koca arasındaki kan uyuşmazlığı konusuna değinmek istiyorum. Rh faktörü denilen bir madde, insanların büyük bir çoğunluğunun kanlarındaki alyuvar hücrelerinin içinde bulunur. Eğer alyuvar hücrelerinde (Rh) faktörü varsa buna (Rh +) bu faktör alyuvar hücrelerinde yoksa buna (Rh-) deniliyor. Görüldüğü gibi (Rh+) ve (Rh-) deyimleri yalnızca Rh faktörü denilen maddenin alyuvar hücresinde bulunup bulunmadığını belirtmek için kullanılmaktadır.

Bir insanın Rh faktörünün artı ya da eksi olması bir normallik ya da anormallik anlamına gelmez. Her iki durum da doğaldır, normaldir. değiştirilmesi mümkün değildir. Ancak kanlarındaki Rh faktörü (+) olan bir erkekle, Rh faktörü (-) olan bir kadının birleşmesi sonunda oluşan çocuğun kanının Rh faktörü (+) olması halinde ve aşağıda açıklayacağımız durumlar söz konusu olduğu zaman bu uyuşmazlığın cocuk üzerinde olumsuz bazı etkilerde bulunabileceği beklenebilir. Bunun dışındaki Rh faktörü birleşmeleri hiçbir şekilde tehlikeli olmamaktadır.

Örneğin: Babanın Rh faktörü (-), annenin Rh faktörü (+), bu birleşmeden oluşan çocuğun Rh faktörü ise (-) olsa; anne ile çocuk arasındaki bu Rh faktörü uyuşmazlığına karşın hiç bir tehlikeli durum söz konusu olmamaktadır.

rh kan uyuşmazlığı nedir

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur ?

Karı-Koca Arasında Kan Uyuşmazlığı (RH Faktörü): RH faktörü denilen bir madde insanların %85’nin kanlarındaki alyuyar hücre­lerinin içinde bulunur. Bu duruma (RH +) denir. RH faktörü % 15 in­sanın kanlarındaki alyuvar hücrelerinin içinde bulunmaz. Bu duru­ma da (RH -) denir. Her iki durumda normaldir.

Karı-Koca arasında hangi durumda (RH faktörü) kan uyuşmaz­lığı görülür ?

  • (RH +) erkek ile (RH +) kadın
  • (RH -) erkek ile (RH -) kadın
  • (RH -) erkek ile (RH + ) kadın

Her (RH +) bir erkekle (RH -) bir kadının çocukları böyle olmayabilir. Araştırmalara göre Rh uyuşmazlığı gö­rülen evlenmeler onda bir oranındadır. Birinci gebelikte ender ola­cak kan uyuşmazlığı görülür.

Karı-koca arasındaki kan ( Rh ) uyuşmazlığı durumlarında çocuk an­ne karnında yada doğumu izleyen iki üç saat içinde ölür. Çocuk sarılık hastalığıyla doğar ya da ilk gün içinde ağır sarılık görülür. Böyle durumlarda çocuğun kanı hemen değiştirilmizse ölüm kaçınılmazdır.

Kan uyuşmazlığı olunca, gebe kadına sistemli şekilde kan değerleri kontrol edilir (Aglutinin sayısı aranır), Bazı olağanüstü durumlarda çocuğun yaşamını sağlamak, için çocuğun kanı anne kanıda değiştirilir. Bu durumlar göz önünde, tutularak doğumun hastalığı nede yapılması zorunludur.

Kan Uyuşmazlığının Zararları ve Tehlikeleri !

Karı-koca arasındaki kan uyuşmazlığının hangi koşullar altında çocuk için tehlikeli olabileceğini açıklayalım: Bilindiği gibi çocuğun kan dolaşımı sistemi tamamen bağımsızdır ve annenin kan damarlarıyla doğrudan doğruya bir bağıntı yoktur. Ne var ki bazen bir sızıntı sonunda fetüsteki (Rh+) faktörlü cocuğun kanı plasenta yoluyla annenin kan dolaşımına karışabilir. Eğer annenin kanı (Rh-) ise bir catışma başlar. Bu çatışma sırasında AGLUTIN denilen bir madde (Antikor) oluşur. Bu maddenin anneye hiçbir zararı olmaz. Bu madde yine aynı yolla fetüse girer ve fetüsteki alyuvarlı kan hücrelerini yemeye başlar. Son zamanlarda antikorların oluşmasını önleyen ilaçlar da kullanılmaya başlanmıştır.

Bunun sonucu şu durumlar ortaya cıkabilir:

1. Çocuğun ana karnındayken, ya da doğumunu izleyen iki, üç saat içinde ölmesi.

2. Çocuğun ya SARILIK hastalığıyla doğması, ya da doğumu izleyen ilk günler içinde SARILIK’ın ortaya çıkması. Böyle durumlarda eğer çocuğun kanı hemen değiştirilmezse, ölmesi ihtimali vardır. Bugün sevinerek söylemeliyiz ki

Bu gibi müdahalelerde bulunulamayan durumlar da çocuklar da sık sık havale nöbetleri görülmeye başlar. Bu havaleler çoğu kez, ölümle sonuçlanır. Bunu atlata bilenler de şiddetli sarılığın yerini kansızlığın aldığı görülür. Bunun tedavisi mümkündür. Ancak kimi durumlarda çocuk da beyin hasarı oluşarak zeka geriliğine neden olur.

3. Hafif durumlar da kansızlık ve şiddetli olmayan sarılık görülür. Böyle durumlarda çocuğun derhal tedavi altına alınması gerekir, aksi halde çocuk kansızlıktan ölür.

Kan (Rh) uyuşmazlığı konusunda son olarak söyleyebileceğim. önemli olan bir husus da şudur: (Kanlarındaki Rh faktörleri farklı olan çiftlerin çocukları mutlaka bu uyuşmazlıktan olumsuz bir bicimde etkilenir) diye bir genelleme yapmak doğru değildir. Nitekim durumları böyle olduğu halde cocukları sapsağlam binlerce cift vardır. Aslında kan uyuşmazlığının kötü etkileri daha çok ikinci ve daha sonraki doğumlarda kendini göstermektedir.

Rh Kan Uyuşmazlığı İğnesi İle Tedavi Yapılması

Yukarıda ki saydığım durumlar varsa mutlaka tedavi uygulanması gerekmektedir. Özellikle erkeğin Rh faktörü (+) kadının Rh faktörü (-) olması halinde, kadın gebeliğin daha ilk günlerinden başlayarak düzgün aralıklarla uzman doktorlara görünmeli ve durumunu ona göre ayarlamalıdır ve gerekli tıbbî tedbirler zamanında alınmalıdır. Çünkü tıptaki son gelişmeler artık bu türlü uyuşmazlığın Çocuk üzerin de herhangi bir olumsuz etkide bulunmasını önleyecek her türlü tedbiri alabilecek bir düzeye ulaşmıştır. Bunlardan biriside Rh uyuşmazlığı iğnesidir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi doğumdan önce anneye yapılır. Bilindiği gibi kan testi gebeliğin 28’inci haftasında yapılmaktadır. Test sonucunda kan uyuşmazlığının pozitif çıkması iğnenin yapılma nedenlerinden biridir. Bu iğnenin yapılmasını uyuşmazlığı %99 a kadar tedavi eder.

Yazımızı burada sonlandırıyoruz umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bugün sizlere; Kan uyuşmazlığının nedeni nedir,  Kan ( Rh ) uyuşmazlığı iğnesi yapıldığı zaman bu tehlikeden kurtulmak mümkün mü ? Evlilikte kan uyuşmazlığı nasıl olur ? sorularına cevap vermeye çalıştım. Konu ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...