Kızamık

 

Kızamık Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Kızamık çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıkların başında gelir. Salgın yapması yönünden tehlikeli bir hastalıktır. 6 aylıktan küçük çocuklarda daha az bulaşır. Çünkü annelerinden geçen bir bağışıklık sistemi çocuğun hastalanmasına mani olur.  Bu hastalık en çok 1 – 25 yaş yaş arasındaki kişilerde veya çocuklarda görülür. Okul çocuklarında Hatta büyük insanlarda da görülebilir. Kızamık bir defa geçirildiğinde bir daha geçirilmez yani vücut kızamık hastalığına bağışıklık kazanır. Mikro bu belli değildir. Kızamık hastalığının kuluçka devri 10 gündür yani mikrop katılmasından itibaren hastalığın başlaması 10 gün geçer. Bulaşma daha çok kızamık hastalığını geçiren çocuk veya yetişkin ile aynı ortamda bulunmakla geçer veya kızamık hastalığını taşıyan bir insanın eşyasını kullanmak ile geçer. Kızamık hastalığının kuluçka zamanında hastalık bulaşıcı değildir. Kızamık olan kişi hafif bir nezle geçirir İşte bu andan itibaren Kızamık hastalığında bulaşıcılık başlar.

Kızamık Belirtileri Nelerdir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kızamık mikrobunun kuluçka süresi 10 gündür. Çocuk ilk 10 gün içerisinde sağlamdır. Hiçbir şekilde etki görülmez on birinci günden sonra çocuk hapşurur, aksırır, gözleri yaşarır, aydınlığa bakamaz, ateşi yükselir, kuru kuru öksürür.  Bu nezle devri tam olarak 4 gün sürer. Bu sırada yanak ve dudak İçinde kırmızı bir zemin üzerinde ufak beyaz mavimtırak noktacıklar görülür. Buna ise koplik lekeleri denir. Bu lekelerin hastalığı zamanıyla anlamak bakımından önemli bir değeri vardır. Nezlenin dördüncü günü çocuğun yüzünde kulak arkasında ufak kırmızı lekeler başlar ve bu lekeler 1-2 günde bütün vücudunu kaplar ve çocuğun ateşi daha da yükselir. Bu kırmızılık devri ortalama 4-5 gün sürer daha sonra ateş normale düşer kızartılır geçer ve her şeyi normalleşir.

Normal bir kızamığın gidişi böyledir. Fakat bu hastalığın en önemli ve zararlı bir durumu ve sonradan zatürreye çevirmesidir. Çocuk, ne kadar küçükse bu tehlike o kadar fazladır. İkinci önemli durum da tüberkülozdur. Kızamık, vereme karşı olan direnci kıran bir hastalıktır. Bu konuda aileler dikkat etmesi gerekir. Özellikle bu dönemde vücudun direncini artırmak için besin tüketimi önemlidir.
Kızamık geçiren bir çocuğun 40 gün süt içmesinin engellendiğini sık sık görmekteyiz. Hâlbu ki, bu durum doğru değildir. Süt içmeyi önlenmesi gereken hastalık kızamık değil kızıldır. Her ikisi de vücudu kızartan hastalıklar olduğu için bunları birbirine karıştırırlar. Şu halde normal bir kızamık geçiren ve dorumu ağır olmayan bir çocuğu süt içmesini engellenmemelidir. Tersine olarak kuvvetli besinlerle beslemelidir. Bu önemli noktayı hatırdan çıkarmamak gerekir.

Kızamığın bulaşık bir devrinde kızamıklı bir çocukla beraber bulunan sağlam bir çocuk bu tarihten sonra 10 gün tamamen sağlam kalır. 11inci gün nezle devri başlar ve 14 üncü gün kızarır. Bunlar kesindir. Şu halde şüpheli bir temastan sonra 14 gün beklemeli, çocukta bir şey çıkmazsa kızamığı almadığı anlaşılır. Kızamık hastalarında kızartılar bittikten sonra bulaşma korkusu kalmaz. Bundan dolayı normal bir kızamık geçiren, başka hastalığa yakalanmayan kızamıklı bir çocuğu haftalarca ayrı tutmak doğru olmaz.

Kızamık Tedavisi Nasıl Yapılır ?

 

Kızamık tedavisinde en önemli durum. Belki de hastalığın yayılmasının önlenmesidir.  Bundan dolayı bu hastalığı geçiren çocuklar okul kreş veya yuvaya gönderilmelidir. Özellikle çocuğun temizliğine dikkat edilmelidir. Temizliğine dikkat edilmediği durumlarda kızamık hastalığı İlerleyen zamanlarda zatürreye dönüşebilir. Kızamık tedavisinde en önemli konulardan bir diğeri ise Kızamık aşısının zamanında yapılmasıdır. Kızamık aşısı bilindiği gibi 12 aylıkken yapılır 2’inci doz aşısı ise 5 – 6 yaşlarında uygulanır

Kızamık tedavisinde ayrıyeten çocuk, 1 hafta yatakta, 1 hafta oda içinde kalmalıdır. Bu müddetin sonunda başka bir hastalık veya rahatsızlığa rastlanmaz ise dışarı çıkmasına izin verilir. Oda ısısı 18 derece olmalı ve odanın havası sık sık değişmelidir. Hastalık esnasında hafif  yemekler (süt ve sütlü yemekler, püreler, pelteler, meyve suları) yedirmelidir.

Burun ve ağız temizliğine son derece önem vermelidir. Çok ateşli hastalara doktorun izni olmak şartı ile ılık banyolar yapılabilir. Hastalık geçtikten sonra, başka hastalık meydana gelmez ise korkulacak herhangi bir durum yoktur. Kızamık hastalığı boyunca kuvvetli ve dengeli besinler vermelidir.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar