Kolay Doğum Herkes İster Peki Ama Ne Gerekir ?

Kolay doğum için yapılması gerekenler temalı yazımı kaleme alırken normal doğum yapanlar tecrübeleri ve  uzun bir süre doğum sahnesinin içinde bulunan, normal doğum için neler yapılmalı konusunda tecrübeli değerli arkadaşım Çocuk Doktoru Elmas Tanrıverdi TAŞ’ın katkıları ile hazırlıyorum.  Biz doğumun nasıl olduğuna dair tüm etkileri yaşanılan olaylardan seçtik. Doğru, ideal doğumlar anne ve bebeğin en sağlıklı yaşam faaliyetlerini sürdürdüğü doğumlardır. Fakat ideal doğumu sağlamak için yapabileceğiniz bir takım şeyler vardır. Çoğu zaman çoğu annenin işine yarayan ve tespit ettiğimiz doğum senaryosunu sizinle paylaşmayı istiyoruz.

Kolay Doğum İçin Ne Yapılmalı

l. Kendiniz için doğru doktoru seçin ;

dogum-doktoru-secimiAnneler doğumunuz için sorumluluk alın. İkinci olarak da kendinize bir doğum uzmanı seçin. Tabii ki, kendin ve bebeğin için, tıbbi eğitimi olan, doğum boyunca olabilecek beklenmedik komplikasyonlarla başa çıkabilecek kadar deneyimli bir doğum uzmanı bulmanız sizin görevinizdir. Bu tıbbi ve ameliyatla ilgili bölümdür. Fakat gerçekçi olmak gerekirse, doğumların sadece %10’u bu kategoriye girer. Doğum uzmanınızın şu düşüncede olmasına Önem verin: “Doğum sağlıklı bir süreçtir; biz size doğumunuzun doğal bir şekilde olması için uygun bir ortam hazırlayacağız.“Aslında doğum felsefesi hakkında ilerleme kaydetmeniz için doktorunuzla işbirliğine girmeniz gerekmektedir. Siz hem doğum bilimi hem de ebelik sanatı için ödüyorsunuz. Bu yüzden her ikisini de hak ediyorsunuz.

ÖZEL NOT : Kolay doğum için yapılması gerekenlerin ilk başında rahat olmak geçer  Rahat olun ! Doğum senaryosu istediğiniz gibi gitmeyebilir ve bazen gitmez de. Doğum uzmanınızla güvenin, böylece planladığınız doğum işe yaramadığı zaman veya bebeğinizin veya sizin tıbbi veya ameliyatla ilgili bir durum gerektiğinde planladığınız doğumdan ayrılıp yeni bir duruma geçmeniz kolay olur.

2. Doğru bir doğum ortamı seçin ;

Bizim çoğu aileye tavsiye ettiğimiz, aynı oda içinde annenin doğumunun başlaması, aynı oda içinde doğumunu yapması ve aynı oda içinde iyileşmesi için tüm olanakların sağlandığı bir doğumdur. Bu her şeyin bulunduğu bir odadır. Önceden alternatif doğum olarak adlandırılıyordu. Bu odalar fiziksel kolaylıktan fazlasını sağlıyor. Bu atmosfer doğum yapmayı kolaylaştırıyor ve doğumun normal bir şekilde olmasını sağlıyor. Bu doğum odalarının özelliği ev tipinde dizayn edilmiş olmalarıdır, bu anneye “Burada olduğun müddetçe rahat ol.” mesajını verir. Işıklar rahatsız etmeyecek şekilde ve ayarlanabilir. Pencereler geniş, bekleme sandalyesi davetkar, tıbbi ve komplikasyon aletleri hazır fakat göze görünmeyen bir yerdedir. Ev yatağı gibi olan yatak doğumu kolaylaştırmak için yumuşak, geniş ve ayarlanabilirdir.

Odanın bir tarafı, çiftin yeni bebekleriyle hoş vakit geçirebilmeleri için minyatür bir oturma odası olarak dizayn edilmiştir. Doğum odasını gezin ve doğum anını birkaç dakika izleyerek orada vakit geçirin. Yardımcı olan hizmetlilerle sohbet edin. Bu oda olumsuz bir duygu verir mi? Fakat dizayn edilmiş bu odayla herşeyin bittiğini sanmayın. Doğum yardımcısının yeteneği ve fikir üretmesi, sizin ve bebeğinizin iyi olmasında daha Önemlidir. Doğum odaları bebek ve anne için en iyisidir.

Bu ortamda yapılan doğum acıyı azaltabilir ve doğumun ilerlemesine yardımcı olur, komplikasyonsuz doğum şansını yükseltir. (Ameliyat tarzı geleneksel doğum, gerginliği ve korkuyu artırır, doğum yapan annenin sancıyla ayılmasına, ilerlemede başarısızlığa, sıklıkla da işkence gibi bir doğum veya ameliyatla doğum olmasına sebep olur) Çekicilik eklendiği için, bebek ait olduğu yerde; yuva biçimdeki odasında daha mutlu olur ve daha sakin durur. Eğer  hastaneniz bu doğum tarzını sunmuyorlarsa, onlardan bunu isteyin veya başka yere gidin! Bebeğiniz ve kendiniz için en iyi tıbbi ilgiyi istemekten korkmayın.

3. Profesyonel bir kolay doğum yardımcısı bulun ;

Yapılan araştırmalarda  doğum yardımcısının yardımını alan annelerin sezeryan doğum yapma oranı %8 olmasına karşı, doğum yardımcısının yardımın almayan annelerdeki sezeryan doğum oranının %18 olduğunu göstermektedir. Hatta, doğum yardımı almış annelerdeki epidural anestezi şansının %8 olmasına karşı bu şanş yardım almamış annelerde %55’dir. Hatta bebekler daha sağlıklı olurlar. Hastanede kalma süreleri uzayan yardım grubunun ortalaması %10 iken, kontrol grubunda bu ortalama %25’dir. Sonunda bilim ebeliğin ne kadar tanındığını kanıtladı: doğum yapılırken anneye bir kadının yardımcı olması bebeğin ve annenin daha iyi olmasını sağlıyor.

4. Kolay Doğum İçin Nefes Egzersizleri ve Hareketler ;

dogum-nefes-egzersiziVücudunuzun sevk etmesiyle hareket edin. Vücudunuz hareket istediği zaman hareket edin, Dur! dediği zaman da durun. Normal doğumu kolaylaştıran şeyler arasında en önemli etken elbetteki doğuma yardımcı harekettir.Bundan dolayı doğumunuzun olacağı çevrede rahatça dolaşın, kendinizi yalnız hissettiğiniz zaman sessiz köşelerden geri dönün, doğum esnasında. bir çift kolun yardımına ihtiyaç duyduğunuz zaman eşinize sarılın, odanın etrafında yürüyün, eğer sizin rahatsızlığınızı hafifletecekse veya doğumun ilerlemesine yardımcı olacaksa koridorlarda yürüyün. Diğer bekleyenlere engel olmadan ve basmakalıp doğum pozisyonlarına sebep olmadan, içinde bulunduğunuz çevrenin ve sizinle birlikte olan yardımcıların hareket etmenizi sağlaması önemlidir.

UYARI: erken doğum istemiyorsanız hamilelik döneminde yaptığınız tüm hareketlere dikkat etmelisiniz. herhangi bir şüpheniz varsa önce erken doğum belirtileri yazımızı okumanızı tavsiye ederim….

5. Sırtüstü doğum yapmaktan kaçının;

Düz bir yerde kayışla bağlanmış bir halde, 0 zor masanın üzerinde doğum yapılan yer tırmalanır ve doğum yardımcıları rahatça otururlar, bu şekildeyken bebeği tutmaya çalışırlar. Sırtüstü doğumda tıbbi bir mantık yoktur. Bu bebek için iyi değildir, sırt üstü uzandıkça ağır olan döl yatağı kan damarlan üzerine baskı yapar, döl yataı ğmdaki ve bebekteki kan stoğu azalır. Bu arme için iyi değildir, sırtüstü doğum yapmaya çalıştıkça annenin leğen kemiği çıkış yen’ daralır ve çocuğu itınek için daha çok eneıji gerekir. (Çöl melmek, itmek için leğen kemiği çıkış yerini genişletir.) SırtüsJ tü pozisyonu oldukça acı vericidir, ve doğumun daha yavaş ola masına sebep olur. Leğen kemiği kasları bebek doğum kanalından geçtiği müddetçe rahat olması gerekir-sırtüstü ve ayaklar yukarda yapılan doğum daha gergin olur. Hatta annenin doğum kanalının yırtılmasına müsait gereksiz kordonların oluşmasına sebep olan bir pozisyondur

6. Teknolojiyi akıllıca kullanın ;

Elektronik doğum monitörü, eğer gerekliyse, telemetre ile birlikte olmalıdır, doğum esnasında dolaşmayı engellememelidir. Eğer damar içine ilaç verilmesi gerekliyse, heparin (kanın pıhtılaşmasını önleyen bir madde) ile birlikte verilmesini önerin ( bu ilaçlar ve telemetre her hangi bir makineye telle bağlantılı olmadığı için sizin oda içinde dolaşmanızı engellemeyecektir )

7. Anestezi yerine alternatif doğum düşünün ;

Epidural anestezi yavaş bir doğum olmadığı için eğer isteniyorsa ve gerekliyse, zamanlanmalı ve ayarlanmalıdır. Anestezi duayla karışıktır, acıyı azaltmakla birlikte düşünün ki, yürüme kabiliyetinizi kaybedebilirsiniz. Değerli bir doğum asistanınızı (yürüme kabiliyetinizi) kaybedersiniz. (bir diğer alternatif olarak on numaralı tavsiyeyi okuyun.)

8. Kolay Doğum İçin Dikey bir doğum yapmayı düşünün ;

Kadınlar, doğru bir doğum için ayağa kalkın. Eşinizin kolları arasında doğumunuzu yapın. Dizlerinizin üstünde kalkın ve ellerinizi yere dayayarak-çömelin. Veya yatakta yan tarafınıza yatın. Bu pozisyonları deneyin ve doğum esnasında vücudunuz sizi hangisine sevk ediyorsa, onu deneyerek doğumunuzu yapın. Bu sizin gergin kaslarınızı rahatlamasına ve bebeğinizin ağırlığını aşağı doğru vermesine yardımcı olacaktır. Hangi pozisyon size yardımcı oluyorsa onu deneyin, ama bu mutlaka dikey bir pozisyonda olsun.

9. Episotomiden (doğum esnasında perinenin kesilmesi) kaçının;

Bütün doğumlarda episotomi yapmak gereksizdir. Sıcak kompres yapmak, perinal masaj ve yardım, bebeği dışarı çekmek için hamle yapmaktan kaçınmak gerekir. Episotomi doğum esnasında doğru pozisyon alınamamasıyla onaya bakar. Bu usulden kaçıncı yollarını doğumda sizi refakat edecek kişi ile konuşun. Bebek bakımına konsantre olmaya çalışırken bir yandan da acılı bir doğumun yaranın iyi eşmesi için bir veya iki hafta geçirmek, bebekle yeni bir hayata başlamayı oldukça zorlaştırır.

10. Suda doğumu deneyin ;

suda-dogum-nasil-olurSon doğum kurtarma tavsiyemiz, Kolay doğum için suda doğumu yeni yeni yaygınlaşan bir fıkirdir. İyi bir doğum deneyiminin üzerinde durmamızın nedeni, doğumun ebeveynliğin başladığı an olmasıdır. Deneyimlerimizde en çok karşılaştığımız şey “kısır başlangıç sendromu“ şu şekilde oluyor: Anne ümit ettiği doğumu yapamaz. İlk günleri ve haftaları kaybetmiş hisseder ve enerjisinin çoğunu bebeğini tanımaya harcayabileceği yerde, doğum yaralarının iyileşmesine harcar. Hatta, travma sonucu meydana gelen doğumlarda, anne ve bebek birbirlerinden ayrılırlar. Sonuç olarak emzirme problemleri ortaya çıkar, bebeğin sıkıntıya girmesi (huysuzluklar ve ağrılar) daha genel olandır, ve çiftler çoğu zaman ilk haftalarını kaçınılabilecek problemleri çözmeye harcarlar.

Kolay doğum için neler yapılması gerektiğini dilimizin döndüğünce yazıya dökerek aktardık umarım beğenmiş sinizdir.  Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...