Lohusalık Dönemi Mutlaka Bilinmesi Gereken Konular !

lohusalık dönemi

Bugünkü yazımızda sizlere lohusalık dönemi içerisinde mutlaka bilinmesi gereken konular hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım. İlk olarak lohusalık nedir ? ve lohusalık ne zaman biter ? sorularının cevabını verip akabinde  bu dönemde yaşanabilecek fiziksel  ve bakım gereksinimlerine değineceğim.

☀ Lohusalık ne demektir ; Doğumdan önce annenin vücudu hamileliğe hazırlanır. Salgılar artar değerler değişirkilo alınır, rahim büyğr ve vücut iki kişilik bir efor harcayarak bebeği besler. Lohusalık bu değişimlerin doğumdan sonraki dönemde eski haline dönmesine verilen isimdir.

☀ Ne zaman Biter ; genellikle 5-8 hafta sürer ve bu süre sonunda anne lohusalık dönemini atlatır.

Lohusalık Dönemi Annenin Psikolojisi Depresyonu:

Lohusa sendromu bu dönemde depresyon ile sonuçlanabilir ve  ruhsal durumu çok dengesiz olabilir. Sağlıklı bir bebeği sahip olmanın verdiği sevinci yanı sıra, bıkkınlık ve isteksizlik görülebilir. Anne her olayı güç yönünden ele alır ve kendisini yorgun ye isteksiz bulur. Bütün bunlar gebelik ye doğum sırasında yapılan büyük çabanın tepkileridir. Annenin zor, ameliyatlı doğum yapması, doğumun ilk günlerinde ebe ya da doktorun, kontrol etmemesine kaygılanabilir bu durum lohusa sendromu yaşamasına neden olur ve depresyon ile sonuçlanabilir. Ailede büyük üzüntüler, çocuğun babasız olarak dünyaya gelmesi ya da babasının uzakta bulunması anneyi mutsuz kılar.

Doğumdan önce boşanmalar; çocuğun istenmeden ve istenmeyen cinsten olmasında anne kendisini sorumlu bulabilir. İstenmeyen gelin, kalabalık dile, kayın valide problemleri annenin ai­le de yerinin olmamasına nedendir. Lohusa oda ve yatağın olması ve lohusanın gereksinmelerini karşılayanın bulunmaması an­neyi bunaltır ve bu durum da lohusa sendromu yaşamasına ve depresyona neden olur. lohusalık dönemi süresince görülen hastalıklar da, annenin ruh sağlığının bozulmasına önemli etkendir.

Hastane de ki doğumlarda, bebek annenin odasında sürekli kalmalıdır. Böylece anne ve çocuk arasında daha yatkın bir ilişki­nin kurulması sağlanabilir. Böyle durumlarda bebeğin mikrop ka­parak hastalanmamasına dikkat edilebilir. Ziyaretçi uzun süre lo­husanın yanında kalıp anne ve çocuğu rahatsız etmemelidir. Anne uzun süre oyalanmamak, dinlenmesine sağlanmalıdır.

Lohusa Odası, Yatağı ve Dinlenmesi Nasıl Olur:

Evin koşulları dikkate alınarak aydınlık oda seçilir. Anneden gelen kan ve idrar koku yapar. Her mevsim pencereler sık sık açıla­rak oda havalandırılmalıdır. Oda da fazla eşya bulundurulmaz ve oda temizliği ıslak bezle yapılır. İlk günlerde lohusanın yorgunluğu­nun giderilmesi için evin içi sessiz olmalıdır. Lohusa ziyaretlerinin daha sonraki günler en erken onuncu günden sonra yapılması uy­gundur. Doğumdan sonra anne iki saat yatakta dinlenmelidir. Ken­disini sağlıklı hisseden anne doğumun hemen ertesi günü özel gereksinmelerini kalkarak gidermesi flebit gibi bazı hastalıkları önle­mesi bakımından yararlıdır.

Lohusa Yatağı;

Lohusa yatağı doğumdan önce hazırlanır. Bu sürede lohusanın her an mikrop alacağı düşünülerek yatak çarşafları açık renk seçil­meli, sık değiştirilmeli, güneşte kurutup ütülenmelidir.

Lohusanın Sağlık Durumu ;

Annenin kalp, böbrek, bağırsak benzeri organları doğumdan sonra normal çalışmaya başlar. Bu nedenle anne günlük yaşamını sürdürerek dinlenmeli, ağır işler yapmamalıdır. Lohusa doğumunun ilk günlerinde idrara çıkmada biraz güçlük çekebilir. İdrar güçlüğünde karına sıcak pansuman yapılmalıdır. Lohusa annede kabızlık sık görülen bir olaydır. Lohusa kadına sindirimi kolay olan besinler verilmelidir. Lohusalar genellikle kolayca terler ve çok su­sarlar. Sulu besinler meyve ve sebzeler, komposto, incir, kayısı, yu­muşatılmış kuru erik kabızlığı önlemede yardımcıdır. Kabızlık besinlerin düzenlenmesinde rağmen devam ederse günde bir yemek kaşığı hint yağı bitkisel müshil ilaçlarıyla gideril­mesidir.

Annenin lohusalık dönemi süresince nabzı ve ateşi kontrol edilmelidir. Lohusanın yorgun olması sütün ani olarak göğüslerde toplanması vücut ateşinin 37-38 dereceye yükselmesine neden olur. Ateş 38 dereceden fazla olur, devam ederse zaman geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Doğumdan iki gün sonra karın fazla sıkı olmayan bir sargı ile bağlanmalıdır. Karın kasları gergin ve kuvvetli halini alır.

Lohusanın Gereksinmeleri:

Temizliği: Rahim süratle küçülür ve yaklaşık olarak üç hafta .sonra eski büyüklüğüne döner. Rahim yarası iyileşirken kanlı akıntılar görülür. Bu akıntılarda sayısız mikroplar bulunur. Bundan ötü­rü annenin temizlik kurallarına özellikle dikkat etmesi gerekmekte­dir.

Lohusa anne onuncu günüden itibaren duş alabilir ya da otura­rak yıkanabilir. Ancak bir leğen ya da küvet içine doldurulan suda yıkanmak tehlikeli kanamalara yol açar. Ayrıca lohusanın akıntı­sında bulunan mikropların göğüslere bulaşmasına neden olur.

Göğüslerin Bakımı: Meme bezleri doğumla beraber anne sütü­nü salgılar. İlk günlerdeki ağız sütünden sonra asıl sütün salgısı başlar. Bebeğin emmesiyle boşalan sütün yerine daha bol süt salgılanır. Emiş hareketi sinir sistemi yoluyla daha çok sütün salgılanmasına yol açar. Ruhsal bunalım, korku, heyecan, huzursuzluk yine sinir yoluyla süt salgısı üzerinde olumsuz etki yapar. İlk günlerde çocuğun emmediği fazla süt, süt çeken pompa ile çekilir ya da elle sağılır. Fazla sütün alınması meme bezlerini daha çok çalıştırır ve göğüslerde rahatsızlığı önler.

İlk günlerde memelerde gerilme ve ağırlık hissedilir. Derilerde sıcaktır, kolay kızarır. Bu nedenle lohusalık dönemi göğüslerin temizliği soğuk su ile yapılmalıdır. Emzirmeden önce ve sonra göğüsler yıkanır ya da silindikten sonra temiz bezle iyice kurulanır. Göğüs uçlarının çatla­masını önlemede yumuşatıcı ve çatlağı tedavi edici bir krem kulla­nılır. (Emziren annelerde meme bakımı  okumak için tıklayınız…)Göğüs ve uçları gazlı biz ve tülbentle korunur ve kesinlikle sut­yen kullanılmamalıdır. İlk günlerde memelerde sertlik görüldüğü zaman yumuşatıcı krem sürülür. Memelerde sertlik kızartı, ateş ol­uğu zaman ivedilikle doktora başvurulmalıdır. Kan ve iltihaplı meme çatlaklarında çocuk geçici bir süre emzirilmelidir.

Lohusalık Dönemi içinde Görülen Hastalıklar:

Lohusalık  dönemi akıntısı azalır ya da tamamen kesilir. Rahmin içinde kalan bir artık ya da rahim içi hareketlerinin yetersizliği, tıkanıklığı yapar. Rahmin yolunda tıkanabilir. Karın çok ağrılıdır, ateş yükse­lir. Doktor ilaç verir ya da basit bir tedavi ile hastayı sağlığa kavuş­turur.

Rahim içinde kalan artık ya da rahim yolunda yırtıklarda fazla kanama görülür. Anne yatağa sırt üstü yatırılır. Doktorun kontrolü gereklidir. Normal durumlarda doğmunun ilk haftasonu kanama azalır. Aybaşı kanaması genellikle doğumdan altı hafta sonra ye­niden başlar. Bazı emzikli annelerde bu süre daha uzun sürebilir. Ancak emzirme devam ederken, ikinci bir gebeliğin olacağı kesin­likle bilinmelidir. Bunun için doğum kontrolü yöntemlierini uygula­mak çok gereklidir.

Kan kaybı sonucu olan kansızlık lohusalık dönemi içinde görülen tehlikeli olmayan rahatsızlıklardır. Lohusa kendini yorgun hisseder, bayıla­cak gibi olur, başı döner. Kan yapıcı ilaçlarla bu sıkıntı giderilir.

Tetanos; toz ve topraklarla temas etmiş yeterince temizlenme­miş paslı aletlerden geçer. Köylerimizde tpprak üstüne yapalan doğumlar sonucu tetanos çok sık görülmektedir.

Lohusa Humması: Mikropların annenin üreme organlarında oluşturduğu bir hastalıktır. Mikroplar, hastanın iç çamaşırı ve ya­tağının ve akıntı için kullanılan pamuk, bez gibi şeylerin gerektiği gibi temiz olmamasıyla üreme organlarına geçer. Daha büyük bir olasılıkla, doğuma yardım edenlerin temizlik kurallarına dikka et­memeleri, ellerin ve kullanılan malzemenin kirliliği mikropların çoğalmasına neden olur. Lohusalık dönemi süresince dikkat etmeden banyo yapmak hastalığa neden olabilir.

Annenin genel sağlığı bozulur. Baş ağrısı ve kırıklık görülür. Nefes alış güç nabız yüksektir. Lohusalık dönemi akıntısı çoğalır pis kokar. Rahim ağrılıdır. Ayrıca dış üreme organlarında iltihaplanmalar görülür.

Felebit Hastalığı: Bu hastalık genellikle mikropların rahme girmesi, kara kan damarlarının tıkanması ve iltihaplanmasıyla görü­lür. Rahme açık plan toplar damaraları içine giren mikroplar, damarı tıkar ve şişer. Toplar Damar vücudun sol tarafından dolaşım yapması nedeniyle bu hastalık sol ba­cakta daha çok görülür.

Önlem alınmasa kalp, ciğer, beyin damarlarında tıkayarak hasta daha ağır bir duruma gelebilir. Ayrıca lohusanın hareketsiz­liği de flebit hastalığına önemli nedendir. Hareketsizlik, kan dolaşı­mını yavaşlatır. Kan pıhtılaşmasıyla damar tıkanıklığı görülür ve yine şişer. Lohusanın nabzı merdiven şeklinde yükselir. Genel sağlık durumu bozulur.

Lohusanın doğumdan önce ve sonra üretim organlarının temiz­liğine çök dikkat edilmelidir. Eğer lohusada önemli bir rahatsızlık yoksa, doğumun hemen ertesi günü kendi gereksinmelerini karşıla­yacak şekilde yavaş hareket etmelidir.

Yatarken ayaklar hafif yüksek tutulabilir. Bilinçli olarak lohusalık dönemi idmanı yapmak da yararlı olabilir. Flebit hastalığında doktorun tedavisi zorunludur.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar