Hamile Kalmanın Yolları

Nasıl Hamile kalınır ? sorusunu yeni evlenen ve yavaş yavaş çocuk düşünen, çabalarına rağmen evlat sahibi olamayan tüm eşlerin bilinç altındaki en önemli konudur. Bloğuma gelen mesajda bir takipçimiz hamile kalmak için ne yapmalı sorusunu sorarak  bu konuda yapılması gerekenler listesini istemesinden dolayı bu gün bu yazıyı sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Çocuk sahibi olma arzusu, bazı kadınları daha sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmaya teşvik edebilir. Vücutlarına koydukları gıdalar, içecekler ve ilaçlardan daha fazla haberdar olabilirler ve egzersiz yapmak için bir kenara koyabilirler.

Bereketlerini optimize etmek, vücutlarını daha iyi ele almak isteyen kadınlar için ilk adım iyi. Ancak bebek sahibi olma ihtimalini artırmak için kadınlar başka ne yapabilir?

Hamilelik yapmak isteyen bir kadın için en önemli öneri, vücudunu tanımak, özellikle menstruasyon döngüsünü belirlemek, doğurganlık endokrinologu ve infertilite uzmanı Dr. Mary Ellen Pavone ve Northwestern Medicine’s Fertility’deki IVF programının tıbbi direktörü. Ve Şikago’da Üreme Sağlığı Programı. 

Pavone, “Döngülerinin ne kadar uzakta olabileceğini bilmek önemlidir; böylece cinsel ilişki süresini hamile kalmaya zaman ayırabilecek” dedi.

Sağlıklı bir kadının hamilelik şansını artırmaya yardımcı olabilecek 12 ipucu, kendisinin ya da eşinin doğurganlık problemi olmadığını varsayarsak.

Bebeğe sahip olmak isteyen bir kadın, döneminin ilk günlerinin düzenli olarak kabul edilen her ay aynı gün sayısına gelip gelmeyeceğini izlemelidir. Tersine, dönemleri düzensiz olabilir, yani döngüsü uzunlukları aydan ayda değişir. Bir takvimdeki bu bilgiyi izleyerek bir kadın, yumurtlamanın ne zaman başlayabileceğini, yumurtalıklarının her ay yumurta bırakacağı zamanı daha iyi tahmin edebilir.

Dimes Mart ayına göre, bir kadının yumurtlaması serbest bırakıldıktan sadece 12-24 saat sonra verimli  olur . Bununla birlikte, bir erkeğin sperminin yaklaşık altı gün boyunca bir kadının bedeninde hayatta kalabileceği belirtilir, Planned Parenthood’a dikkat çekilir.

Pavone, düzenli döngüleri olan kadınların dönemlerinin başlamasından iki hafta önce genellikle ovulasyon yaptığını söyledi. Düzensiz sikluslu kadınlarda yumurtlamayı öngörmek daha zordur, ancak genellikle kadının sonraki döneminin başlangıcından 12 ila 16 gün önce gerçekleşir.

Kadınların her ay en verimli günlerini belirlemelerine yardımcı olmak için kullanabilecekleri birkaç yöntem vardır.

Evde yumurtlama tahmini kitleri, bir kadınun yumurtladığı zamanı bulmak için bazı varsayımlar yapabilir. Pavone bu amaçla kullanmakta fayda var, ancak her kit biraz farklı olabileceğinden, ürünleri kullanmadan önce talimatları okumayı önerdi.

İlaç depolarında satılan kitler, luteinizan hormon için test idrarını test  eder ; bu miktar, ovülasyon sırasında her ay yükselir ve yumurtalıkların bir yumurta bırakmasına neden olur. Sağ pozitif test sonucu üç gün sonra  gebe kalma şanslarını artırmak için seks yapmak çiftler için en uygun zaman, Amerikan Gebelik Derneği bildirir.

Yumurtlamak için kullanılan diğer ipuçları, bir kadın her gün yatmadan önce sıcaklığını alması ve en az üç menstruasyon döngüsü için bir grafiklerle çizdiği bazal vücut ısısı yöntemini içerir. Bir kadın yumurtladığında, bazal vücut sıcaklığı tipik olarak yarım derece Fahrenhayttan (0,3 ° C) daha da yükselir. Mayo Clinic’e göre, vücut sıcaklığındaki bu hafif yükselişten iki ya da üç gün önce bir kadın en verimli besinler.

İkinci bir yöntem servikal mukusu izlemektir; bu kadının vajinasında mukus miktarını ve görünümünü düzenli olarak kontrol eden bir kadını içerir. Doğurganlık ve Steril adlı dergide yayınlanan bir araştırma  , servikal mukusu  sürekli olarak kontrol eden kadınların altı aylık bir süre içinde 2.3 kat daha fazla gebe kalma olasılığının bulunduğunu tespit etti .

Dimes Mart ayında, yumurtlamadan hemen önce bir kadın en üretken olduğunda, mukus miktarı artmakta ve aynı zamanda daha incedir, daha berrak ve daha kaygan hale gelir  , dedi. Servikal mukus kayganlaştıkça, spermlerin yumurtaya gitmesine yardımcı olabilir.

” Bereketli pencere “, Amerikan Üreme Sağlığı Kurumu’na göre, altı günlük bir aralığı, ovülasyondan beş gün önce ve gününü kapsar. Bunlar her ayın en verimli kadınlarından biridir.

Bir çalışma, cinsel ilişkinin, yumurtlamadan iki gün önce ortaya çıktığı zaman gebelikle sonuçlanma olasılığının en yüksek olduğunu bulmuştur.

Araştırmalar, “verimli pencereler” sırasında her gün seks yapan çiftler arasında (yüzde 37) gebelik oranlarında büyük bir fark olmadığını (yüzde 33), her geçen gün seks yaptıkları çiftlere (yüzde 33) kıyasla düşük olduğunu gösterdi. “Ve her geçen gün seks yapmak bir çift için daha kolay olabilir” diye ekledi.

Konsept  ile ilgili  yaygın yanlış anlamalar ve eski eşlerin masalları var. Örneğin, bir çiftin cinsel tercihinin bebek sahibi olma şansını etkileyeceğine dair hiçbir kanıt bulunmadığı gibi ilişki sonrasında belirli bir süre sırt üstü yatan bir kadın da gebe olma ihtimalini artırıyor Pavone, Live Science’a verdiği demeçte.

Aşırı ağır olma bir kadının gebe olma ihtimalini azaltabilir, ancak çok ince olmasından dolayı bebek sahibi olmak daha da zor olabilir.

Araştırmalar, fazla kilolu bir kadının ( Vücut Kitle İndeksi veya BMI, 35 yaşından  büyük olduğu) VKİ normal olduğu düşünülen bir kadın olarak hamile kalmanın iki kat daha uzun sürebileceğini gösterdi, Pavone. Vücut ağırlığının düşük olduğu (Vücut kütlesi 19’un altındaysa) gebe kalmanın dört kat daha uzun sürebileceğini söyledi.

Çok fazla vücut yağına sahip olmak aşırı östrojen üretir ve ovülasyona müdahale edebilir. Bir kadın Hamile kalmaya başlamadan önce vücut ağırlığının yüzde 5 ila 10’unu kaybetmek, Amerika Üreme Tıbbı Cemiyeti’ne göre doğurganlığı artırabilir.

Çok ince olan kadınlar normal süreler almayabilir veya yumurtlamayı bırakabilir.

Pavone, gebe kalmaya çalışan kadınların hamilelik öncesinde bile doğum öncesi bir vitamin almaya başlamalarını öneriyor. Bu şekilde, bir kadın, gebelik süresince sisteminden daha hoşa giden bir kadın bulabilir ve onun üzerinde kalabilir, dedi Pavone.

Pavone, bebeğin beynindeki ve omurgadaki doğum kusurlarının önlenmesinde önemli olan bir B vitamini, günde en az 400 mikrogram (mcg) folik asit içerdiği sürece bir başka günlük multivitamin alıyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, kadınlara doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için hamile kalmadan önce her gün en az bir ay  400 mcg folik asit kullanmalarını öneriyor  .

Folik asit takviyesine başlamak iyi bir fikirdir, çünkü nöral tüp beynin içine gelişir ve gebe olduklarını fark etmeden önce, doğumdan 3-4 hafta sonra omurga gelişir.

Belirli bir doğurganlığı hızlandıran diyet olmasa da, çeşitli sağlıklı gıdaları yiyerek, kadının vücudunu kalsiyum, protein ve demir gibi kritik besin maddelerinin yeterli mülklerini vererek hamilelik için hazırlamasına yardımcı olabilir. Bu, çeşitli meyve ve sebzeleri, yağsız protein, tam tahıl, süt ve sağlıklı yağ kaynakları yeme anlamına gelir.

Bir kadın, folik asit içeren bir takviyesi yanında koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, tahkim edilmiş ekmekler ve tahıllar, fasulye, narenciye ve portakal suyu gibi gıdalardaki bu B vitaminini de alabilir. [ İlgili: Yüksek Kolesterol Düzeyleri Gebe Olmak Daha Zor Olabilir ]

Hamile kalmaya çalışırken, kılıçbalığı, köpek balığı, kral uskumru ve çalı balıkları gibi daha az cıva balığı yiyin. Ve  haftada 6-ons sınır albacore (beyaz) ton balığı  cıva maruz kalmayı azaltmak için, bir toksik metal, Gıda ve İlaç İdaresi önerir

Ayrıca, kafeinin hafif olmasına dikkat edin: Günde 500 miligramdan fazla kafeinin tüketilmesi kadınlarda doğurganlığın azalmasıyla bağlantılıdır. Amerikan Üreme Sağlığı Kurumu’na göre, gebe kalmadan önce günde 1-2 bardak kahveye veya 250 mg’dan az kafeinin bulunması, gebelik olasılığını etkilemediği görülüyor.

Haftanın en günlerinde fiziksel olarak aktif olmak kadının vücudunun hamilelik ve emek taleplerine hazırlanmasına yardımcı olabilir. Ancak çok fazla egzersiz yapmak veya sık sık yorucu egzersiz yapmak ovülasyona müdahale edebilir

Doktorlar ağır egzersiz yapan kadınlarda menstrüel rahatsızlıklar görüyorlar ve bu kadınların hamile kalmayı istedikleri zaman egzersizlerini kısmak zorunda kaldıkları birçok kez Pavone Canlı Bilim’e verdiği demeçte.

Kadınlar yaşlandıkça, doğurganlıkları yumurtalıklarda yaşa bağlı değişikliklerden dolayı azalmakta ve yumurta miktarında ve kalitesinde düşüşe neden olmaktadır.

Kadınların 30’lu yaşlarında başlamasıyla kademeli bir doğurganlık düşüşü, 37 yaşından sonra keskin bir düşüş ve 40 yaşından sonra ciddi bir düşüş yaşandığını söyleyen Pavone, şunları söyledi: Bu düşüşler, hamile kalmanın daha uzun sürebileceği anlamına gelir.

Sigara alışkanlığını başlatın

Sigara, hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Sigara dumanında bulunan, nikotin ve karbon monoksit gibi  kimyasal maddeler, bayan yumurtalarının kayıp oranını artırıyor . Amerikan Üreme Sağlığı Kurumu.

Kadınların, hamile kalma şanslarını etkileyebilecek ikinci el dumandan uzak durmaları da iyi bir fikirdir. Gebe kalmaya çalışırken esrar ve diğer rekreasyonel ilaç kullanımından da kaçınılmalıdır .  

Bir kadın hamile kalmayı umduğunda alkolden kaçınılması en güvenlidir. Obstetrik ve Jinekolog Amerikan Kolejine göre alkolü orta düzeyde (günde bir ila iki içecek) veya ağır seviyelerde ( günde iki içecekten fazla)  içmek, bir kadının hamile kalmasını zorlaştırabilir.

Bir kadın hamile kaldığında tüketebileceği miktarda alkol yok demek. Pavone.

Çim ve çiftlik böcek ilaçlarına, kirleticilere veya işyerinde kullanılan kimyasal solventlere sık sık maruz kalmak, kadının doğurganlığına zarar verebilir.  Yüzlerini bir maskeyle koruyarak bu maruz kalmaları en aza indirgemek için adımlar  atabilir veya potansiyel olarak toksik materyallerin etrafına koruyucu eldiven, gözlük ve kıyafetler giyerek Amerikan Üreme Tıbbı Cemiyeti’ni önerir.

Stres yönetimi de önemlidir. Hamile kalmaya çalışmak birçok çift için stresli. Her ne kadar hamile kalma bir kadının şansı stres kesin rolü belirsizdir kadınların evde ve iş yerinde stresi yönetmenize yardımcı olmak için iyi başa çıkma stratejileri geliştirmek için, bu mantıklı. Egzersiz yaparak, derin nefes alarak, müzik dinleyerek veya yoga yaparak olsun, hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatmanın yollarını bulun. [ İlgili: Geç kalmak mı? Nasıl doğurganlığına zarar verebilir ?

Pavone, bir kadın ve erkek, kadın 35 yaş ve üstü ise doğurganlık değerlendirmesi yapmayı düşünmeli ve doğum kontrolünü kullanmadan altı ay düzenli olarak cinsel ilişkiye girmeden hamile kalmadığını söyledi. PLOS One dergisinde yayınlanan 2012 yılı bir çalışması, 35 yaş üstü  kadınlar için daha genç kadınlara göre daha hızlı soruşturma ve tedaviye başlamanın uygun olacağı sonucuna vardı  .

Pavone, 35 yaşın altındaki bir kadının ve partnerinin düzenli olarak korunmasız bir ilişkiye girdikten bir yıl sonra gebe kalamaması durumunda bir doğurganlık uzmanına danışması önerisinde bulundu.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar