Normal Doğum Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Hastaneye Gidilir ?

normal doğum belirtileri nelerdir

Özellikle her hamile anne adayının aklında olan doğum zamanı konusundaki düşünceler doğuma yaklaştıkça dahada artar. Özellikle normal doğum belirtileri nelerdir sorularını araştırarak kendilerini doğuma hazırlamak isterler. Ayrıca doğum zamanı hastaneye ne zaman gidilmelidir ? Sorusu da  annelerin doğuma hazırlandıkları süre zarfında akıllarında olan en önemli konulardan biridir. Peki;

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir Doğumun Geldiğini Nasıl Anlarız ?

Doğum sancılarının başladığını nasıl anlayacaksınız ? Hamileliğiniz sizin ilk çocuğunuz bile olsa, gerçek doğum sancılarının başlamasına ait belirtileri tanımada bir yanlışınız olmayacağı kanaatindeyiz çünkü bu doğum belirtileri diğer sancı çeşitlerinden farklı olacaktır. Hamilelik kontrolleri sırasında doktorunuz bu konuda sizi sık sık aydınlatacak ve sizin yanılmamanız için gerekli bilgileri size verecektir.

Doğum sancılarının varlığından haberiniz olacağını size belirttik.Doğum sancılarından ilk belirtiler olarak çoğu kez, belin alt kısmına doğru ilerleyen bir sıkışma hissi şeklinde başlar. Daha sonra regl sancıları şekline döner. Kati doğum sancıları düzenli aralarla gelir. Bu düzeni, elinizi karnınızın üstüne koyup, rahminizin sertleşip gevşediğini hissederek, saatle takip etmekle tayin edebilirsiniz. Eğer bu sizin ilk çocuğunuz ise, sancılar her 5 6 dakikada bir gelince, artık hastaneye gitmelisiniz. Eğer bu ilk çocuğunuz değil de ikinci veya daha ileri sayıdaki hamilelik ise, sancılar yaklaşık olarak hangi ara ile gelirse gelsin, bir saat kadar bekleyip hastaneye gitmelisiniz. Hastaneye gelişinizde sancılar 8 10 dakikada bir gelir şeklini almış olacaktır.

Normal doğum belirtileri nelerdir ? sorusunun belkide en önemli cevabı; Doğum olayının bir diğer belirtisi de kanlı akıntı veya nişanedir. Bu, kanla karışık mukus bir tıkacın rahim ağzındaki kanaldan atılması sonucudur. Doğum olayının başlangıcında rahim ağzının gerilmesi, bu tıkacın atılma sına sebep olur. Eğer bu ilk kanlı akıntı aşikâr bir kanama şeklinde olur ise, derhal doktorunuza haber veriniz. Eğer böyle bir durum olmaz ise, doğum sancılarının  5 6 dakikada bir geliş şekli almasına kadar bekleyiniz. Bu devreye gelince hastaneye gidiniz

Su kesesi patlamış ve sularınız geliyor ise, ister doğum sancıları başlamış, isterse başlamamış olsun derhal hastaneye gitmelisiniz çünkü normal doğum belirtileri nelerdir başlamış olduğunu gösterir. Hastaneye gitmek için hazırlık yapma yerine, sırtüstü yatıp beklemelisiniz. Hazneden, birdenbire bir suyun gelişi veya sızıntı halinde devam etmesi, sularınızın geldiğini size anlatır. Bu olayı hemen takiben doğum sancıların başlaması gerekmez, ancak hastane de olmanız şarttır.

Doğum sancılarının hemen başladığı devrede yatağa yatmanıza gereği yoktur. Ayakta hafif işler yapmaya devam eder ve dolaşırsanız, doğum olayı daha çabuk gelişip sonuçlanır. Ancak yorulmamanız gerekir.

Hastaneye gitme zamanı gelince, kocanız veya bir akrabanız veya bir tanıdığınız, sizi hastaneye götürecektir. Doğum salonlarının bulunduğunuz kata gelindiği zaman yanınıza, doğum olup bitinceye kadar herhangi bir kimsenin girmesine müsaade edilmez. Ancak doğum oluncaya kadar hiçbir zaman yalnız bırakılmayacaksınız. Yanınızda kendi doktorunuz veya nöbetçi hekim veyahut da doğumhane hemşiresi bulunacaktır. Sancılar tahammül edilmez derecede şiddetli hale gelince size, ağrılarınızı hafifletici, fakat ne size ne de bebeğe zarar vermeyen ilâç verilecektir. Bu ilâçların sizde husule getireceği gevşeme, sancılarının da daha tesirli olmasını ve doğumun çabuk sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Hastanenin doğumhane katına gelince, artık heyecan başlamıştır. Her sancılarınız, sizi sonuca doğru bir adım daha yaklaştırmakta ve bebeğinize kavuşmamızı çabuklaştırmaktadır. İşin erbabı insanlar arasında olduğunuzu ve doğum olayı için her zaman hazır, bu olay için yetiştirilmiş bir ekibin size hizmete hazır olduğunu bilmelisiniz.

Bu makalemizde de sizlere Normal Doğum Belirtileri Nelerdir konusunda bilgiler vererek aydınlatmaya çalıştık. Şüphesiz ki en güzel doğum mental olarak güzel hazırlanılmış bir doğum olduğunu düşünüyoruz. Bundan dolayı siz doğum belirtileri konusunda yapacağınız araştırmalar ile bazı konuların üzerinden rahatça gelebilirsiniz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...