Normal Doğum İzle Öğren ve Aklındaki Soruları Cevapla

Normal gebelik yaklaşık 40 hafta sürer. Bugünkü yazımın adını Normal doğum izle öğren ve Aklındaki Soruları Cevapla koymamın elbet bir nedeni var. Yazımda özellikle normal doğum videosu görüntüleri yayınlayarak akıldaki sorulara çözüm bulmaya çalıştım.

Biz öncelikle normal doğumu konuşalım. Tüm gebeliklerin ancak %5 i kadarı hesaplanan doğum tarihinde gerçekleşir. Doğum olayı tahmin edilen tarihten 15-20 gün önce veya sonra gerçekleşebilir. Gebeliğin , son haftalarında düzensiz rahim kasılmalarına bağlı sancılar hissedilebilir. Ancak düzenli aralıklarla yineleyen rahim kasılmaları doğum eyleminin (travay) başladığının göstergesidir. Rahim ağzı tüm gebelik boyunca sıvımsı bir tıkaç ile kapalıdır. Doğum eyleminin başlamasıyla bu tıkaç atılır. Halk arasında nişan denen bu işaret de eylemin başladığını gösterir. Eylemin başladığının anlaşılması ailede tatlı bir telaşa yol açar. Daha önceden hazırlanan bebek eşyaları gözden geçirilir, doğumu yaptıracak kişiye haber verilir ve önerilen zamanda hastaneye gidilir.

Artık hastaneye geldiniz. Heyecan ve korkunuz giderek artıyor. Ancak, doğumun çok doğal bir eylem olduğunu, çok da zor olmadığını, eğer öyle olsaydı dünyada hiçbir kadının ikinci kez anne olmaya cesaret edemeyeceğini düşünün. Öyle ki, birkaç saatlik sıkıntılı bir dönemin sonunda dünyanın en büyük armağanı sizin olacak. Haydi kolay gelsin.

40 Haftalık hamilelik sonrası doğum eylemi başlıca dört evrede gerçekleşir. Şimdi bu bölümde sizlere Aşama aşama doğum videolarını sunacağım.

Normal Doğum Nasıl Olur (Animasyonlu Video Görüntüleri)

Normal doğumun Aşamaları Nelerdir ?

Doğumda Birinci evre; düzenli sancıların başlamasıyla rahim ağzının tam açılması arasında geçen süreyi kapsar. Bu süre annenin daha önce doğum yapması, kemik yapısının uygun olması ve bebeğin durumuna bağlı olarak değişebilir. Doktor gerekli gördüğünde süreyi kısaltmak için ilaç verebilir.

Doğumda İkinci evre ; bebeğin rahimden doğum kanalına girmesi ve kanaldan geçerek, tümüyle dışarıya çıktığı dönemdir. Bu evreye, mutlaka bilinçli bir kişinin yardımcı olması gerekir. En ideali, hastane ortamında, doktor veya ebe yardımıyla doğum yapılmasıdır. Artık ülkemizde, tüm doğumların hastanede gerçekleşmesi hedefine ulaşmış olmamız gerekmektedir. Bu olanağın olmadığı yerlerde, deneyimli ebeler yardımıyla, temiz bir ortamda kaynamış su , steril bistüri , antiseptik solüsyonlar kullanılarak doğum yaptırılmalıdır.

Doğumda Üçüncü evrede; ise, bebeğin eşi yani plasentası çıkarılır.

Doğumda Dördüncü Evre; ilk saat dördüncü evre olarak adlandırılabilir. Bebek doğar doğmaz göbek kordonu steril şartlarda kesilir. ( sayfa başındaki normal doğum izle videosuna bakınız) Hemen solunumun başlaması için ağız içindeki ve solunum yolundaki artıklar aspire edilir. Beze sarılarak masaya alınır. Pembeleşene kadar ağlar. Göbek pansumanı yapılır. Gözleri temizlenir, mikrop kapmaması için damla damlatılır. Vücudu silinir, uygun ortam varsa ve bebek çok kirliyse yıkanabilir. Tek doz K vitamini uygulanır. Artık bebek anne ile yüzleşmeye hazırdır.

Bu arada anneye doğum sonrası gerekli girişimler uygulanır.Sayfanın ilk başında bulunan normal doğum izle videosunda ki gibi bebek çıkımında epizyotomi uygulandıysa dikiş atılır. Kanama kontrolü yapılır. Şimdi anne de bebeğiyle yüzleşmeye hazırdır. Babayı ve ailenin diğer bireylerini de unutmayalım. Onlar müjdeli haberi almış, heyecanla anne ve bebeği beklemekteler.

Sezaryen, anne ve bebeğin doğumda yaşayabileceği riskleri azaltır. Tıbbi endikasyon varsa çekinmeden uygulanmalıdır. Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle isteğe bağlı sezaryen olguları artmaktadır. Ancak, bir kadın için çocuğunun doğumunu yaşamanın unutulmaz, mucizevi ve büyüleyici bir anı olduğunu da belirtmek isterim.

Suda Normal Doğum izle

Suda normal doğum izle Son zamanlarda oldukça popüler duğum yöntemlerinin başında gelen suda doğum ; sancısının diğer yöntemlere göre daha az olmasından dolayı anneler arasında fazlaca rağbet görmektedir. Ülkemizde Yeni yeni yaygınlaşan bu doğum yönteminin nasıl yapıldığını sizin için derledik. Videoda görüldüğü gibi suda gerçekleştirilen doğum diğerlerine nazaran daha kolay gerçekleşmektedir.

Evde Normal Doğum Nasıl Olur Videosunu İzle

Evde normal doğum izle – Bu Videomuz da da evde gerçekleştirilen normal doğumun görüntüleri nasıl meydana geldiği gözlenmektedir. Burada dikkat çekmek istediğim bir konu var. Videoda banyo ortamında çekilmiştir, bu durum bebek sağlığı açısından ciddi tehlikeler arzetmektedir. Böyle bir ortamda dünyaya gelen bebeklerde ciddi sağlık sorunları görülebilir. Doğumunuzu hekim kontrolünde yapmanızı tavsiye ederiz.

Doğumdan Sonra Kordon Kanının Saklanması

Son zamanlarda popüler bir konu olduğu için değinmek istedim. Kordon kanı kök hücre kaynağı olarak organ naklinde kullanılabilmektedir. Bu işlem ilk kez 1988 yılında gerçekleştirilmiş ve bundan sonra kordon kanının doğumdan sonra atılmayıp saklanması gündeme gelmiştir. Bu amaçla da kordon kanı bankaları kurulmuştur. Kordon kanının bebeğin kendisi için saklanması da aynı amaçla yapılmaktadır. Ancak, kordon kanı en fazla 15 yıl saklanabilmektedir. Yani, kordon kanının saklanması yaşam sigortası gibi görülmemelidir. Oldukça pahalı olan bu işlem önemli bir rant kaynağı da oluşturmaktadır. Açıkladığım bu bilimsel veriler değerlendirilerek kordon kanı saklanmasına anne baba ve doktor birlikte karar vermelidirler.

Normal doğum izle Öğren ve Aklındaki Soruları Cevapla Başlıklı yazımın sonuna geldim. Umarım faydalı bilgiler bulmuşsunuzdur. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar