Normal Doğum Nasıl Olur ?

Uzun süren gebelik döneminden sonra nihayet tatlı bebeğinize kavuştunuz. Onu daha görür görmez çok sevdiniz. Bebeğiniz daha ilk andan itibaren sizin ayrılmaz bir parçanız oldu. Ancak her anne – baba gibi siz de bebeğinizin tamamen normal ve sağıklı olduğundan emin olmak’istiyorsunuz. Bu konuda size bir çocuk hastalıkları uzmanı yardımcı olacaktır. Ancak yine de, anne bebeğine baktığında kendi bakış açısıyla da normal ve sağlıklı olduğunu görmek istemektedir. Bunun için normal doğum egzersizleri ile sağlıklı yeni doğanın nasıl olması gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağız.

Normal Doğum Nasıl Yapılır Anne Hangi Aşamaları Geçirir ?

Birinci Dönem (Açılma): Giderek sıklaşan sancılarla rahim ağzı gevşer açılır. Sancılar düzgün aralıklarla 10-15 dakikada bir gelir, pek şiddetli değildir. Çocuğu dıştan gelen zorlamalardan koruyan ve hareketlerini kolaylaştıran su kesesi normal olarak bu dönemde yırtılır. Anne kendini gevşek tutmalı ve karın solunumları yapmalıdır; Ayrıca anne doğum sancıları başlayınca korkmamalı, sabırlı olmalıdır. Şancılar gelince bağırmak ortalığı telaşa vermek doğu­mu güçleştirir. Doğum yaptıran doktor ya da ebenin isteklerini yeri­ne getirmeli ona güvenmlelidir.

İkinci Dönem (İtilme): Çocuğun havsala boşluğundan dışarıya itilmesidir. Sancılar arka arkaya gelir ve şiddetlidir. Rahim bu şid­detli kasılmalarla çocuğu dışarı iter. Anne bu dönemde karın kaslarını gererek ve ıkınarak bebeğini doğumuna etkin olarak yardımcı olmalıdır: Anne derin soluk alır ve soluğunu tutarak aşağıya doğru kuvvetle itmeli sancı orasında anne vücudunu gevşetmeli ve derin derin solumalıdır. Bebeğin san­cı aralarında oksijene çok ihtiyacı vardır. Yorulan anne bütün gü­cüyle ıkınmadıdır. Çocuğun başı oldukça yavaş ve zedelenmeden doğmalıdır. Başla beraber vücudunda dışarı çıkmasıyla doğum olayı sonuçlanır

Üçüncü Dönem (Doğum Sonu): Ana karnında çocuğun beslen­mesini ve solunumunu sağlıyan “SON” dışarı atılır. Rahim sonu dı­şarı atılıncaya kadar kasılmalarını ve sancılarını sürdürür. Biraz kanama olur. Sonun tamamen dışarı atılmış olup olmadığı kontrol edilmelidir. Anne yorgundur, üşür çoğu kez titreme nöbetleri  görülür. Bu belirtilir kasların döğüm sırasında aşırı derecede ça­lışmasının sonucudur. Tehlikeli değildir. Doğum olayı süresince te­mizliğe çok dikkat edilmelidir. Doğum aşamalarını vererek normal doğum nasıl yapılır sorusuna cevap aradık.

Normal Doğum Bebek Ağırlığı Ne Olmalıdır ?

38 – 42 haftalık gebelik sonucu doğmuş olan yeni doğan zamanında doğmuş demektir. Zamanından önce ya da sonra doğan bebekler de bazı ek problemler beklenebilir. Ayrıca bebeğin gebelik yaşına göre uygun kiloda olması da önemlidir. Genellikle zamanında doğan 3000- 3500 gram arasındaki bebekler gebelik yaşama göre normaldir.   Normal Doğum kilosunun düşük veya çok fazla olması sorunlu yeni doğana işaret ediyor olabilir.

normal doğum ile alakalı tüm yazıları okumak için tıklayınız…. (http://www.alimanne.com/category/dogum/dogum-kontrol)

Doğar doğmaz ağlayan canlı, pembe bir bebek yüzümüzü güldürür. Bebeğinizi gözlemenin en iyi yolu yeterince sıcak olan bir odada kısa bir süre için bebeğinize çıplak bakmaktır. Çıplak baktığımız bir bebekte tecrübesiz bir göz bile büyük anormallikleri ayırt edebilir. Kollarına, bacaklarına, parmaklarına, kulaklarına, damağına, gözlerine, cinsiyet organlarına hızla göz atılabilir.

Yapışık veya eksik parmaklar, düşük kulaklar, yüksek damak bir sendromu gösterebilir. Sağlıklı bir bebeğin rengi pembedir. Solunum sayısı dakikada 40-60’dır ve solunumu genellikle düzenli değildir. Normal Doğum sonrasında Bebeğin rengini pembeden mora dönüştüren nefes almama durumları normal değildir. Oysa bir süre hızlı soluyan bebeğin kısa bir süre sonra solunumunun durması (Periyodik solunum) tamamen normaldir.

Yeni doğanın burnunda tıkanmış ter bezlerinin oluşturduğu pütürler vücudun herhangi bir bölümünde ama özellikle sırtında ve arkasında geniş kahverengi- mavi alanlar (mongol lekeleri) bulunabilir. Haftalar geçtikçe bunlar kaybolur. Endişe edilecek bir şey değildir.

Kaşların hemen üzerinden bir mezura geçirerek ölçtüğümüzde yeni doğanın baş çevresi 34-36 cm’dir.

Yeni doğanın kafasında bir kesik, kanama fark edersek bunu hemen bir hekime haber vermeliyiz. Ayrıca yine kafa tasında gözlediğimiz bir şişlik olursa bunu da hekime haber vermemiz yerinde olur. Bunların çoğu birkaç günde geçecek olan şişlikler olmasına rağmen hekimin dikkatinden kaçmışsa gösterilmesi ve hekim tarafından muayenesi uygundur.

Epidural Normal Doğum Ne Demektir

Epidural anestezi hem normal doğum yapanlarda hem bir de sezaryen ile doğumlarda  son zamanlarda  en sık sık kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Epidural anestezide bel kısmından uyuşturularak hastanın acıya dayanması sağlanır. Mesela myom ameliyatları, rahim (döl yatağı) alınması ameliyatları, rahim (döl yatağı) ve idrar kesesi sarkması ameliyatlarında epidural anestezi seçim edilebilir.

epidural nasıl yapılır

Epidural Normal Doğum anestezi Nasıl Yapılır : Omurga etrafında “dura” ismi verilen zarın çevresine lokal olarak (şırınga ile) anestezik maddenin ( ağrı kesici ilaç ) verilmesiyle, ağrının beyne ulaşmasının engellenmesi amacıyla yapılmaktadır. İşlem esnasında,bölgesel tatbik edilen alanda hissetme  ile beraber hareket kabilityeti  becerisi de ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple epidural anestezi yapılmış olan bireyler, bacaklarını hissedemezler ve oynatamazlar. Epidural anestezinin halk arasında yaygın kullanılan diğer adıda  “belden uyuşturma”olarak da bilinmektedir. Kronik bazı rahatsizlarınız yoksa  Epidural Normal Doğum için anestezinin yapılması  Sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Normal Doğum Egzersizleri Resimli Nasıl Yapılır

En Pratik Egzersiz Yürüyüştür

Yürüyüş yapmak hem fizyolojik hemde psikolojik olarak anne adaylarını rahatlatır. Hamileliğin tüm dönemlerinde yürüyüş egzersizlerini yapmanızı öneririz. Yürüyüş  esnasında ayakları ve bedeni terletmeyen pamuklu rahat ve hareket kabiliyeti sağlayacak elbiseler giyilmelidir Normal doğum yapmak amacı ile yapılan egzersizlerde bu müddeti 30 dakikayı geçmemelidir.

Yüzme Egzersizi

yüzme egzersizi hamilelik boyunca vücudun tüm kaslarını orantılı harekete geçirdiği için hamileliğin tüm dönemlerinde doktorlar tarafından tavsiye edilen önemli bir spordur. Yüzme ve  ardından yapılabilecek tek takım egzersizler, kan dolaşımını artırır, bel ve sırt ağrılarını hafifletir ve anneyi doğuma hazırlar.

Normal Doğum Nefes Egzersizleri nasıl yapılmalı 

Nefes alırken hem tek göğüs kafesi hem tek de karın kaslarımızı kullanırız. Normalde zamanda çok farklı bir şekilde doğal olarak  farkında olmadan soluk alıp veririz. Normal doğum esnasında solunum egzersizlerinde özellikle göğüs kafesi ve karın kaslarını ayrı çalıştırarak nefesimizi daha profesyonel kullanabiliriz.nefes alma egzersizleri esnasında soluk tutmak, soluğu derin bir şekilde içine çekerek  beklemek, minik nefesler ise yalnızca göğüs kafesi ile sık sık soluk alıp verme doğum esnasında oluşabilecek ağrılara faydalı olabilir. derin bir şekilde soluk alınıp verilmesi ıkınma sürecinde yararlıdır.

 

beautiful happy young pregnant woman engaged in fitness. Isolatedogum-egzersizleri-nasil-yapilir

 

Normal Doğum Videosu İzle

Normal duğumla alakalı bunca yazıdan sonra birde videosunu izletelim dedik 🙂

Buraya kadar okuyup bu videoyu izliyorsanız yazımızı beğendiğinizi düşünüyorum. Bloguma destek olmak için facebook hesabımdan takip edebilirsiniz.Ayrıca aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki bölümden bana sorabilirsiniz. 🙂

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...