Persentil Hesaplama Tablosu

persentil hesaplama tablosu baş çevresi

Persentil hesamlama deyince aklına fizik, kimya ve matematik formülleri gelen anneler tanıdığım için konuya Persentil hesaplama denir ? ile başlayıp, Persentil tablosu çizelgesi nasıl yorumlanır ? , Baş çevresi persentil ne anlama gelir ?  ile bitirmeyi düşünüyorum.

Persentil Nedir ve  Nasıl Hesaplanma Yapılır ?

Persentil bebeklerde ve çocuklarda gelişim dönemlerinin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini tespit edebilmek adına bebeğin zaman içinde ki boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerinin standartlar içinde olup olmadığının tespitinde kullanılan değerler bütünüdür. Bebeğin büyümesinin değerlendirilmesinde persentil eğrileri kullanılır. Persentil eğrilerinde bebeğin yaşıtlarına göre hangi yüzdede yer aldığı saptanır. 3 persentilin altı ve 97 persentilin üstü anormal kabul edilir ve bebeğin incelenmesi gerektiğini gösterir. Bebeğin belli aralıklarla alınan ölçülerinin ardı ardına iki ölçümde iki persentil aşağı inmesi büyüme geriliğinin göstergesidir.

Persentil hesaplama yapılırken :  Bebeğin boy, kilo ve baş çevresinin sağlıklı ölçülmesi önemlidir. Bu değerlerin doğru tespiti persentil tablosunun sağlıklı yorumlanmasını sağlar.
Boy Ölçümü; özel kurumlarda bu iş için hazırlanmış cetvel­lerle ölçülebilir. Evde çocuk bir masa üstüne yatırılır. Baş ye ayak tabanına kitap ya da mukavva konur. Dizler hafifçe bastırılarak ayak tabanı zeminle 90 derece duracak şekilde bir mezru yardımı ile ölçülmelidir. Kilo Ölçümü ; bebeklerde, büyümenin izlenmesinde etkili ve hassas ölçüm yapılması için, toka, ayakkabı, kundak gibi ölçümü etkileyebilecek eşyalardan çocuk arındırılmalıdır. Baş Ölçümü ; Başın arka ve alt kısmındaki en çıkıntılı nokta ile alın ortasında kaşlar arasındaki çıkıntı arası mezür ile ölçülür.

Kilo Persentil Hesaplama Değerlerinin Yorumlanması

Annenin doğumdan önce ve sonra beslenmesi çocuğun kilosu üzerinde etkilidir Kız çocukları ve ilk çocukların doğum kilosu daha azdır. Çocuğun beslenmesinin yeterli olduğunu gösteren, ağırlığının düzenli artmasıdır. Normal doğum ağırlığı 3250-3500 gramdır. Doğumdan sonraki ilk hafta içinde, vücut sıvılarının kaybına bağlı olarak ağırlığın %42’sı kaybedilir. Yeni doğan çocuğun kilosu ortalama ilk haftada 400-500 gram azalır iki haftalık olduğunda doğum kilosuna tekrar kavuşur. Yenidoğan bebeklerde persentil hesaplama yapılırken bu duruma dikkat edilmelidir.

Ortalama çocuk altı aya kadar her ay 600 gram, bir yaşına kadar olan ikinci altı ay da her ay 500 gram alır.

Çocuklarda Ortalama Kilo Artışı:

  • 4 ay günde : 25-30 gr.
  • 8 ay günde : 15-20 gr.
  • 8-12 ay günde : 10-15 gram alır.

Persentil eğrisi yorumladığında; Bebek beşinci aya doğum ağırlığının iki katı, bir yaşında üç katı, iki yaşında dört katı bir ağırlık artışı gösterdiği görülür. Çocuk iki yaşın­dan, buluğ dönemine kadar her yıl 2.5 kilo alır. Çocuğun ağırlığı bir yaşına kadar, ilk haftalarda on beş günde bir, daha sonra ayda bir ölçülebilir.

Başka bir deyişle; 4-5 aylık bir bebek, doğum ağırlığının 2 katına, 1 yaşında 3 katına, 2 yaşında 4 katına ulaşır. Bebeğiniz ayına göre gelişiminin eksik olduğunu tespit etti iseniz nasıl hareket etmeniz gerektiğiniz ay ay bebek gelişimi yazılarımızda bulabilirsiniz.

Boy Persentil Değerlerinin Yorumlanması

Bilindiği gibi boy uzamasında kalıtımın önemi büyüktür. Ancak çevre, beslenme, hastalıklar gibi etkiler unutulmamalıdır. Persentil hesaplama tablosunda değerler kontrol edilirken bu etkenler göz ardı edilmemelidir. Bir yaşına kadar boy hızlı bir gelişim gösterir. İkinci hızlı boy uzaması buluğ çağında görülür.

Yeni doğan; çocuğun ortalama boyu 50 cm, bir yaşın sonunda 75 cm. dir. Doğumda ve bir yaşın sonunda erkek çocuklar bir iki santim uzun olabilirler.

Persentil hesaplama değeri yorumlandığında; boy doğumla altı ay arası, ayda 2.5-3 cm altı ay ile bir yaş arası ayda 1 -1.5 cm uzayabilir. Çocukta bir yaşın sonunda doğum uzunluğunun yarısı kadar bir artış ile boy 75 cm. varır. Dört yaşında doğum uzunluğunun iki katı 100 santim, 12-14 yaşında doğru minimum üç katı bir uzama olduğu görülür.

Başka bir deyişle;

Bebeğin boyu 1 yaşına geldiğinde doğumdaki boyunun 1.5 katına,4 yaşına geldiğinde 2 katına, 12 yaşına geldiğinde ise 3 katına ulaşır.

Boy uzaması kilo alımına göre daha yavaş seyreder. Geçirilen hastalıklardan ve beslenme sorunlarından da daha geç etkilenir. Boy uzaması, genetik yapı ve hormonal hastalıklardan etkilenerek ergenlik çağının sonuna kadar devam eder.

Baş Çevresi Persentil Yorumlanması

Yeni doğanın başı vücudunun dörtte biri ora­nındadır. Persentil değerlerinde Kız çocukları ve ilk doğan çocukların baş çevresi sonraki­lerden daha küçüktür. Boy uzaması ve kilo artışında olduğu gibi, başın gelişimi de süt çocuğu döneminde hızlıdır. Çocuğun az bes­lenmesi, kemik hastalıkları başın gelişimini  ve dolayısı ile persentil hesaplama durumunu etkiler. Yaklaşık beş altı yaşlarına doğru baş çevresi yetişkin insan başına yaklaşır. Doğum­da kafatası kemiklerinin arasında altı bıngıldak vardır. Beş bıngıldak doğumun ilk günleri kapanır. Büyük bıngıldak ka­fatasının yan kemikleri ile alın kemikleri arasında önde 2-3 santim kadardır. Ha­fifçe kabarıktır. Altına aydan sonra kü­çülmeye başlar. Bıngıldak on beşinci ay civarında tamamıyla kapanır. Beş çevresi persentil hesaplama yapılırken bebeğin bıngıldağına zarar vermeyecek derece hassaslıkta bir ölçüm yapınız.

Santral sinir sistemi, yani beynin büyümesini gösteren önemli bir ölçümdür. Bebeklerde baş çevresi persentil hesaplama belli aralıklarla ölçülmeli ve normal persentil değerlerle kıyaslanmalıdır.

Anne babalar bebeklerinin ölçülerini alarak eğrilerin üstüne renkli kalemle işaretleyerek bebeklerinin büyümesini izleyebilirler.

  • Yeni doğan : 35 cm.
  • 6 ay              :    44   cm
  • 1  yaş            :   47 cm
  • 2 yaş            :    49  cm  dir.

Kız / Erkek Bebek Persentil Hesaplama Tablosu

Sevgili anne ;
Bebeğiniz ilk 3 ayda günde 20 gramın altında kilo alıyorsa; Persentil hesaplama ölçümleri 3 persentilin altında ise, ölçümleri daha önce seyrettiği persentilin altına düşmeye başladıysa doktorunuza danışınız.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar