Prematüre Bebeklerin Özellikleri

Prematüre Bebeklerin Özellikleri Gebelik süresi ve doğum ağırlığı bir bebeğin dış ortama (dünyaya) uyumunu ve yaşama şansını tayin eden iki önemli faktördür. Çoğunlukla bu iki grup bebek birbirine karıştırılır. Ancak problemleri farklı olduğundan birbirinden ayırt edilmelidir. Çünkü her birinin tedavi yaklaşımları diğer gruptan farklılıklar arz etmektedir.

Prematüre Nedir

İlk olarak gebelik süresi üzerinde durmak istiyorum. Normal gebelik süresi 38-42 haftadır. 38 gebelik haftasından önce doğan bebeklere prematüre bebek denir. Prematüre bebeklerde, gebelik süresi ne kadar kısa ise problemleri o kadar fazladır ve görünüşleri farklıdır. Özellikle 33 gebelik haftasından önce doğan prematüre bebekler, hastanede özel bakıma ihtiyaç duyarlar, Prematüre bebeklerin özellikleri dış görünüşleri ve bazı özellikleri, normal yeni doğanlar ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerden farklılıklar arz eder.

Postmatüre Bebek Nedir

Düşük doğum ağırlıklı bebek ise, gebelik süresine göre bebeğin doğum ağırlığının daha düşük olmasıdır. Bu bebekler normal zamanında doğan bebekler olabileceği gibi, zamanından önce (prematüre) veya zamanından sonra (postmatürite) doğabilir.

Prematüre Bu bebekler için çok değişik terimler kullanılmaktadır. (Düşük doğum ağırlıklı bebek, gebelik süresine göre küçük bebek, intrauterin gelişme gerilikli bebek gibi) 1970’li yıllara kadar prematüre bebek ve düşük doğum ağırlıklı bebek aynı grup altında mütalaa ediliyordu. Ancak “Dünya Sağlık Teşkilatı’nın Ana ve Çocuk Sağlığı Komitesi” bu iki grup bebeğin birbirinden farklı olduğunu, tedavi yaklaşımlarının da değişiklikler arzedeceğini belirtmiştir.

Bebeklerin anne rahminde gelişmelerinin yetersiz olmasının nedenleri çok çeşitlidir. Annenin yetersiz beslenmesi, yüksek tansiyonu, böbrek ve kalp hastalıkları, annenin sigara içmesi, annenin gebelik esnasında geçirdiği bazı enfeksiyonlar, bebeğe ait bazı hastalıklar ve anomaliler, annenin plasenta ve rahminin bebeğin gelişimi için yetersiz olması gibi sebepler sayılabilir.

Düşük doğum ağırlıklı bebekler, etkilendikleri gebelik haftasına göre, farklı klinik bulgu gösterirler. Gebeliğin ilk 24 haftasında etkilenen bebeklerde ağırlık, boy ve baş çevresi küçüklüğü birbiriyle uyumludur. (Simetrik düşük doğum ağırlıklı bebek) Bu çocuklarda sıklıkla kromozom anomalileri ve önemli doğumsal malformasyonlar olabilir.

Prematüre Bebeklerin Özellikleri

Büyüme bozukluğu gebeliğin 24-32 haftaları arasında etkilenmişse II. grup bebekler olup, çocuğun ağırlığı düşük, boy ve baş gelişimi çevresi ise normale yakındır.

Büyümeyi durduran zararlı etki 32. gebelik haftasından sonra başlamış ise bebeğin yalnızca ağırlığı etkilenmiştir. (Asimetrik düşük doğum tartılı bebek). Bu bebekler başlan vücuduna göre büyük, görünümü ihtiyar yüzlü yeni doğanlardır. Gözleri açık ve uyanık görünümdedirler. Deri gevşek ve kurudur. Zayıf ve bakımsız görünümdedir. Vücut tartısının az olmasına karşılık, boy uzunluğu ve baş çevresi normaldir bu durum prematüre bebeklerin özellikleri arasındadır.

Prematüre Bebeklerin Özellikleri arasında en önemli belirti kollar ve bacaklar normalden daha gevşektir. Deri altı yağ dokusu incedir. Kıkırdak dokusu henüz yeterince gelişmediği için kulak sayvanı yumuşak ve az kıvrımlıdır. Meme başı ve areolası ya hiç gelişmemiştir veya küçüktür. Ayak tabanındaki çizgiler, erkek ve kız bebeklerde genital organlar tam olarak gelişmemiştir. Prematüre bebeklerde gebelik süre sisinin kısalığı nispetinde (solunum problemleri, enfeksiyon, sanlık, kan şekeri düşüklüğü, beslenme güçlüğü) gibi problemler sıklıkla görülür. Bu problemler zaman zaman bebeğin hayatım tehdit edecek şiddette olduğundan yeni doğan merkezi olan hastanelerde takip ve tedavi edilmelidir

Prognoz Nedir

Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin problemleri birbirinden farklıdır. Prematüre bebeklerin özellikleri arasında gebelik süreleri ne kadar kısa ise sorunlar o kadar fazladır. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ise prognoz etkilendiği gebelik haftasına göre farklılıklar arz eder. Erken dönemlerdeki etkilenmelerde prognoz daha kötüdür. Bu iki grup bebekte de problemler çok çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenlerle zamanından erken doğum yaptığınızda veya düşük doğum ağırlıklı bebek doğurdunuz da, mutlaka uzman hekimle irtibat kurunuz. Bebeğinizin evde yakın takip gerektirmesi yanında, bazı durumlarda hastanede belirli bir süre kalması gerekebilir.

 

Prematüre Bebeklerin Özellikleri konulu yazımızı burada bitirdik   yeni doğan bebeğiniz hakkında daha neler neler yazdık bunları okumak için lütfen tıklayınız…

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar