IQ Testi Çocuğa Zaman Uygulanmalıdır ? | & Çok Bilmiş Anne Blogu !

IQ Testi Çocuğa Zaman Uygulanmalıdır ?

1
Fatma Doğanay 5 İtibar Puanı

IQ testinin yaşı kaçtır ana sınıfında mı yoksa anasınıfından önce mi uygulanması gerekmektedir kafam biraz karışık cevap verirseniz çok mutlu olurum….

Alim Anne yanıtlandı
1
Alim Anne 157 İtibar Puanı

Çoğu okul psikoloğu IQ Testi için anaokulunun erken olduğunu düşünür. Gerçekten de çocuk ilkokul birinci sınıfa geldiğinde bile bu testin yapılması uygun görülmez. Bazı okul psikologları ikinci, üçüncü sınıfa kadar bekler. Bazıları ise hiçbir sınıfta grup olarak zekâ testi uygulamamayı prensip edinmişlerdir. Ayrıca da, güvenilir olan sadece bir test yoktur ve bunlardan hiçbirinin verdiği sonuç nihai değildir. Farklı çocuklar farklı testlere, değişik yaşlarda farklı tepki verirler. Ayrıca, çocuğunun zekâsının “üstün” olduğunda ısrar edip ilkokula erken başlatmak konusunda ısrar eden anne-babalar dş yok değildir.

Zeka testlerinin sadece okulda bir kriter olarak alınma dışında da işlevleri vardır. Çok küçük yaşta parlak bir zekâya sahip olabilirsiniz. Verilen testler davranış, hareket, uyum, dil alanlarını ve kişisel ve sosyal konuları kapsar. Öğrenmek istediğimiz çocuğun vücudunu kullanma yaşının ne olduğudur. Gözlerini, ellerini, beynini, sinir sistemini hangi düzeyde kullanmaktadır? Çoğu okül program için önemli olan adaptasyondur. Bunlar, bloklardan birşeyler yapmak, geometrik şekiller ortaya çıkarmak veya gözlerini ve ellerini kullanmasının gerektiren şeylerdir.

Alim Anne yanıtlandı
×

Oturum Aç

Soru istatistikleri

  • Aktif
  • Görüntülenme1258 kere
  • Yanıtlar1 yanıt
  • Takipçiler1 takipçi
Question and answer is powered by AnsPress.io