Söz Dinlemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı

Söz Dinlemeyen Çocuk  ailelerin en büyük sorunlarıdır hatta 2-3 veya 4 yaşındaki çocuğum söz dinlemiyor sözlerini duyar gibiyim  peki Kontrol etmemiz gereken tek davranışın kendimizinki olduğunu ne zaman öğreneceğiz? Çocuklarınıza saygılı davranmayı öğretebilirsiniz, fakat saygıyı içlerinde hissetmelerini sağlayamazsınız. Çocukların saygıyı içlerinde hissetmeleri için onları cesaretlendirecek en iyi yol kendi davranışlarımızı kontrol etmek ve kendiniz de dahil herkese saygı göstermektir.

Karşısındakini kontrol altına almak yerine, ne yapacağına karar vermek, pek çok ebeveyn için yeni bir fikir olabilir. Bazı ebeveynler Söz Dinlemeyen Çocuk larını kontrol altına alma işine öyle dalmışlardır ki, problemlerle mücadele ederken kendi davranışların kontrol etmek gibi bir fikir akıllarının ucundan bile geçmez.

Bir anne aynı şeyleri sürekli tekrarlamaktan bıkmıştır. Söz Dinlemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı ; karşısına alıp, tüm dikkatlerini kendisine verdiklerinden emin olduğu zaman onlara, şimdi, anlatacaklarını sadece bir kere söyleyeceğini ve eğer sormak istedikleri bir şey olursa memnuniyetle cevaplayacağını, fakat bir daha asla tekrarlamayacağını söyler. Kısa bir süre sonra işe yaradığını ve çocuklara bir şeyler anlatmak İstediği zaman çok daha dikkatli dinlediklerini far keder. Eğer bu şekilde davranmasaydılar, annelerinin ne söylediğini kardeşlerinden birine sormak zorunda kalacaklardı.

Çocuğunuzla beraber yapmaya hazır olduğunuz faaliyetlerle ilgili birtakım anlaşmalar yapın. Örneğin, Söz Dinlemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı ; “Her akşam saat yediden dokuza kadar olan süre içinde ev ödevlerini yapmanda sana yardımcı olabilirim. Eğer yardımımı isterse, bu saatler arasında senin yanında olurum” diye bir teklif getirebilirsiniz. Eğer çocuk size uygun olmayan bir zamanda yardımınızı isterse; “Yarın akşam saat yedi bana daha uygun.” Diye tekrarlayabilirsiniz. Arabanın içinde gürültü çok fazlaysa gürültü kesilene kadar arabayı kullanmayacağınızı söylemek yerine arabayı durdurun ve sessizlik içinde çocukların yatışmasını bekleyin. Ödünç para istedikleri zaman bunu harçlıklarından kesmeye ya da öğlen uykusu zamanında sürekli odalarından çıkıp işinizi yarıda kesen çocuklara aldırış etmemeye karar verebilirsiniz. Bu şekilde Söz Dinlemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı sorununu cevaınıda vermiş oluyoruz.