Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri Nedir & Tedavisinde Ne İyi Gelir?

su çiçeği

Su çiçeği nedir ? Deri üzerinde ve ağız içinde içi su gibi bir sıvı ile dolu kabarcıklarla kendini gösteren ateşli ve bulaşık bir hastalıktır. 6 aylıktan küçük çocuklarda çok azdır. En çok 2 – 7 yaş arasında görülür bebeklerde su çiçeği genellikle görülmez, 10 yaşından sonra görülme sıklığı azalır. Büyükler su çiçeği hastalığına daha az yakalanırlar. Bulaşma ya doğrudan doğruya veya eşyalarla olur. Mikropları, kabarcıkların içindeki suda bulunur, uzun zaman yaşamazlar. Mikrobu belli değildir. Ufak salgınlar yapar. Grip gibi şehir ve kıtaları kaplayan salgınlar olmayıp ancak bir aile, okul ve hastane içinde kalır. Hastalığın tekrarlaması pek görülmez. Kuluçka devri 11-17 gündür. Ortalama olarak su çiçeği kaç günde geçer sorusunun cevabı 14 gündür.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir ?

Çiçek hastalığını geçiren çocuklarda ilk olarak;  az bir ateş (38 – 38,5 derece), kırıklık ve üşüme gelir.

  • Şiddetli kusma ve havale nöbetleriyle de başlayabilir.
  • Bu devir 1 – 2 gün sürer ve sonra vücutta kırmızı lekeler baş gösterir.
  • İlk günler göğüs, arka ve karında daha çoktur.
  • Bu lekeler hafif çıkıntılı olup birkaç saat sonra kabarıklaşır ve içi berrak su gibi bir sıvı ile dolar.
  • İkinci günden sonra bu su bulanır.
  • Kabarcık dördüncü günü kurumaya başlar ve üzerinde siyahımtırak bir kabuk meydana gelir. 7-8 inci günü kabuk düşer.

Gerçek çiçek hastalığındaki gibi bu kabarcıklar geçtikten sonra deri üzerinde iz bırakmaz, yalnız çıktığı yerlerde ufak beyaz birer leke kalır ve zamanla bu lekeler tamamen geçer. Çocuk tırnakları ile kabarcığı kaşır, koparır ve azdırırsa o zaman yer bırakabilir.

Kabarcıkların sayısı birkaç taneden birkaç yüze kadar çıkabilir. Hepsi birden başlamazlar. İlk başlayanlardan 4 – 5 veya 24 saat, hatta 2 gün sonra yenileri çıkar. Bir kısmı kabuk devrinde iken, diğerleri daha yeni kabarcık halindedir. En geç meydana gelen kabarcıklar ilk başlayanlardan en çok 1 hafta sonradır. Kabarcıklar çok kaşınır. Yüzde, saçlar arasında, Vücudun her yerinde, kol ve bacaklarda görülür. Deri üzerinde olduğu gibi ağız içinde ve üreme organlarında da aynı kabarcıklar çıkabilir. Ateş, hastalığın ilk 2-3 gününde fazla olup sonra düşer. Bazen her yeni kabarcık devrinde yeniden yükselebilir.

Çocuk su çiçeğini çıkartırken aynı zamanda kızıl ve kızamık da görülebilir. Genel olarak su çiçeği korkulacak bir hastalık değildir. Su çiçeği hastalığı, bulaşık ve salgın yapan bir hastalıktır. Kabarcık içindeki irinlerle diğer insana geçer. Mikrop vücuda daha ziyade, solunum aygıtı veya deri yolu ile, daha az olarak da sindirim yolu ile girer. Bulaşma ya doğrudan doğruya veya eşya ile olur. Mikrobu belli değildir. Kuluçka devri 1 – 14 gün sürer. Bu esnada hastada hiçbir şey görülmez.

Bu Hastalık Nasıl Bulaşır ?

Yalnızca bir insan hastalığıdır ve en kolay bulaşıcı hastalıklardan biridir. Virüs, vücuttan çıkan sıvı ile doğrudan temas yoluyla veya solunum borusundan havaya yayılmak yoluyla yayılabilir. Hane halkı ortamlarındaki duyarlı temasları sonucu hastalık bulaşma oranı %80 dir.

Hamilelikte Su Çiçeği Hastalığı Geçirmek Tehlikelimidir ?

Çiçek hastalığı eskiden sık sık ve çok tehlikeli salgınlar yapan bu hastalığa bugün (çiçek aşısı) yüzünden pek az rastlanmaktadır. Çiçeğe yakalanan gebe bir kadın, çocuğunu yüzde altmış düşürür. Hastalık gebeliğin son aylarında ise çocuk ya çiçek hastalığına yakalanmış olarak veya tamamen bağışık veya kuluçka devriyle doğar ve doğumdan 1 – 16 gün sonra çocuk çiçek çıkarır. Böyle çocuklar ciddi hayati tehlikeler ile karşı karşıyadır.

 

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir ?

Su çiçeği tedavisi; Bu hastalıkta önemli olan konu kabarcıların kanatılmamasıdır. Çocuğun tırnakları dibinden kesilmeli ve kabarcıkları kaşıttırılmamalıdır. Kirli tırnaklarla kaşınan kabarcıklar diğer mikropların işe karışması ile azgın bir yaraya çevrilebilir. Çocuğun iç çamaşırlarını kabilse günde 1, 2 defa değiştirmeli ve kızgın ütü ile ütülemelidir. Kabarcıkların üzerine bol talk pudrası ekilir. Hastalık esnasında çocuğa su çiçeği banyo yapmak doğru değildir.  Döküntülü dönmede banyo yapılması tartışmalı bir konu olmakla birlikte, sadece duş alınmalı, kabuklar dökülmeden liflenme veya keselenme yapılmamalıdır.

Kabarcıkların artık çıkmadığı ve son kabukların düştüğü bir zamana kadar hasta çocuğu diğer çocuklardan ayrı tutmalıdır. Ortalama bir hesapla hastalığın başlangıcından 16 gün sonra hastayı diğer çocuklarla beraber bulundurmakta bir engel yoktur.

Su çiçeğinin görüldüğü çocuklarda bu hastalıkla birlikte ağız hastalıkları, bademcik iltihapları, zatürre, hastalıklarının belirtileri de görülebilir. Hastalığın hafif, orta ve ağır şekilleri vardır. Bu zatürre ile görülmesi su çiçeğine göre çok ağırdır.

Su Çiçeği Aşısının Tedavide Etkisi

Su çiçeği hastalığının tedavisinde özllikle ateş durumuna ve kaşıntı durumuna dikkat edilmelidir. Doktorunuzun vereceği ateş düşürücüler kullanılmalı ayrıca kaşıntı önleyici ilaçkar alınmalıdır.

Su çiçeğinin tedavisinde aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu hastalığın tedavisi esnasında kullanılan aspirin hastada karaciğer komplikasyonlarının (Reye Sendromu) yaşanmasına neden olabilir. Yukarıda su çiçeği hastasına banyo yaptırmanın iyi olmadığını belirtmiştim. Eğer doktorunuz tavsiye ederse Banyoda hazırlayacağınız ılık bir kova su içine bir çorba kaşığı YEMEK SODASI döküp karıştırarak çocuğunuzu banyo yaptırmak onu ziyadesi ile rahatlatacaktır.

En kesin çare çiçek aşısıdır. Hasta çocukla temastan sonraki ilk 72 saat içinde aşılanmayanlara aşı yapılırsa, yine hastalıktan koruyacaktır. Ortalıkta çiçek salgını varsa çocuk doğduktan 8 gün sonra aşılanır, salgın yoksa 3 aylığa kadar beklenebilir, aşı tutmazsa 1, 2 ay sonra tekrarlanır. Süt çocuğu devrinde yapılan bu aşının bağışıklığı 6 – 7 yaşına doğru azalmaya başlar. Bu yaşta aşıyı tekrar yaptırmalıdır. Hastalığın özel bir tedavisi yoktur, hastayı hemen doktora göstermelidir.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar