Anne Sütüm Yetmiyor Bebeğimi Nasıl Beslemeliyim

Bugün sizlerle ; Sütüm yetmiyor diyen ve  Anne sütü yetersizse mama ne kadar verilmeli?, Anne sütü yetersizse ne yapılmalı ?, Sütüm yetmiyor hangi mama vermeliyim ? sorularının cevabını arayan annelerin sorunlarına cevap arayacağız ..

Anne sütü yetersiz yada emzirme olanağı yok ise,  inek sütü insan sütüne yaklaştırılarak verilir.

Sütüm Yetmiyor Bebeğimi Nasıl Beslemeliyim

anne sütünüz yetersiz olduğu durumlarda ek olarak veriklebilecek gıdalar arasında inek sütü mamalar ve diğer gıdalar bulunmaktadır. ne olursa olsun ilk 6 ay

İlk. 15 Gün: Kaynamış süt aynı aranda hazırlanmış su bir çay kaşığı şeker konup karıştırılır. Her üç saatte bir, bu sütten bebeğe 80-100 gr. verilir. Portakal, mandolin elma suları bir tatlı kaşığın­dan başlanır. Birinci hafta bir fincana çıkarılır.

İlk Ay: İki kısım süt bir kısım su şeker karışımından (Bir çay bardağı su karışımına bir çay kaşığı şeker hesabı) bebeğin günde 600 gram bu karışımdan alabilir.

1,5-2 ay: Aldığı süt kalori ihtiyacını karşılar. Süte ilave meyve suları yarım su bardağına çıkarılır.

2-3 ay: Tam süt, pirinç suyu, yulaf buğday nişastası ile sulandı­rılır ise besin değeri artar. Portakal,mandalın, elma, armut, muz, şeftali su, ya dâ püresi yoğurt gerekirse muhallebi günde bir-iki

öğün verilir. Bebeğyin günlük süt ihtiyacı 600 gr. kadardır.

3-4 ay: Süt ya da muhallebi (2 öğün) yoğurt, sebze çorbası, meyve suları, püresi,sebze püresi, karaciğer, et kıyma 1-2 yemek kaşığı ilave edilir.

6 ay: 2 öğün sütlü besin yumurta sarısı, bal 1-2 çay kaşığı, beyaz peynir, meyva püreleri, sebze püreleri; beyin, tavuk ilave edilir. Günlük süt ihtiyacı 600 gr.

7-10 ay: 2 öğün sütlü besin, 1 yumurta sarısı, sebze püreleri içinp balıkta ilave edilir. Uygun ev yemekleri süt yerine yoğurt da verilir. Yoğurdu bebek kolay hazmeder. İlk günlerden itibaren de alabilir. İlk aylarda yoğurtta süt gibi sulandırılıp iyice karıştırıldık­tan sonra şişe ile verilir.

Sütüm yetmiyor diyen annelerin anne sütü ya da inek sütü ile beslenen çocukları ala­cakları ilave mamalar üzerinde duruldu. Bu mamalar verilirken dik­kat edilecek noktaları görelim.

Sütüm yetmiyor diyen anneler Hayvan sütü ile beslenmede hastalık şansı daha çoktur. Bu bakımdan şişeler kullanılan kaplar, sütü hazırlayan kişiler, temizlik kurallarına uymalıdır. Her öğünde şişeler ve kaplar, sıcak Su ile yı­kanıp kurulanmalı, serin yerde saklanmalıdır. Biberonların kayna­maya elverişli cam ve ağzı geniş, Ölçü çizgisi plan­lar seçilmelidir. Ağzı geniş biberonun temizlenmesi kolaydır. Emziğin her Öğünden sonra iyice temizlenmesi gerektiğinden emziğin kavuçuk cinsi iyi olmalıdır. Satın alınan emziklerin en az 5-10 dakika kaynatıldıktan sonra kullanılmalıdır. Biberon ve emzik her öğünden sonra kaynar su ile yıka­nıp, ağzı kapalı serinyer de sak­lanmalıdır. Biberonun temiz olmaması ço­cuğun bağırsaklarını bozar. Biberon baş aşağı çevrildiğinde süt ya da mama birer saniyelik aralıklarla damla halinde akıyorsa delik, bebeğip emmesi için uygundur. Mamanın normal sıcaklıkta olup olmadığını sütüm yetmiyor diyen anneler dikkatle kontrol et­melidir.

Anne biberonun içindeki sütün sıcaklığını kesinlikle ağız ile kontrol etmemelidir. Sütün sıcaklığı bilerek üzerine bir kaç damla damlatılarak ya da biberon şişesi göz kapağına dokundurulur. Eğer göz kapağını rahatsız etmeyici bir ısı duyulursa, mamanın ısısı uygundur.

Annen sütü yetersiz ise bebeğe biberon anne kucağında dik tutularak verilmeli. Emzik süt ile dolmalı hava boşluğu bırakılmamalıdır. Emzik bitince çocuk dik tutularak sırtına hafif hafif vurularak yuttuğu hava çıkarılmalı­dır.

Anne sütü yetersizse bebeğin günlük mama gereksinimi toptan hazırlanarak buz do­labı, serin bir yerde saklanabilir. Bebeğe verileceği zaman sıcak su içinde ılık bir duruma getirilir, Ancak taze mama hazırlanıp ve­rilmesi daha uygundur. Bekletilen süt Ve mama çabuk bozulabilir.

Anne sütü yetersizse çocuğa bütün yeni besinler bir arada verilmemeli, Önce bir be­sine başlanmalı, çocuk ona alışınca bir mama denenmelidir. Ayrıca yeni bir besine az oranda başlanıp devamlı olarak çocuğun kakası ve kusmuğu kontrol edilmelidir

Bugün sizlerle ; Bugün sizlerle ; Sütüm yetmiyor diyen ve  Anne sütü yetersizse mama ne kadar verilmeli?, Anne sütü yetersizse ne yapılmalı ?, Sütüm yetmiyor hangi mama vermeliyim ?.. sorularının cevabını arayan annelerin sorunlarına cevap aradık umarım yazımız faydalı olur…

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar