Uyumayan Bebekler İçin Mışıl Mışıl Bebek Uyutma Yöntemleri !

Merhaba bugünkü yazımızda sizler için Uyumayan bebekler için bebek uyutma yöntemleri ? Bebeklerde uykusuzluk durumunda uyku düzeni sağlamak için uyku eğitimi nasıl verilir ? konusunu işleyeceğim

Uyumayan bebekler de uykusuzluk karşısında nasıl bir eğitim vererek uyku düzeni sağlanır Bebeğim uyumuyor diyorsanız bu yazı tam size göre …

Yeni doğmuş bebek de yalın bir şekilde uyur, acıktığı zamanlar uyanır. Çok küçük olan bebek de ne ışık ne de gürültüden rahatsız olur. Büyüdükçe çevresiyle ışık, sevgi ve ilgi bağları kurmaya başladıkça uyuma süresi de azalır; Uyuma süresi her çocuğun gereksin­mesine göre değişir. Bebekler arasında uyuma süreleri büyük farklılıklar gösterir. Bu bakımdan her çocuğu aynı süre uyumaya zorlanmamalıdır. Çocuk acıktığı zaman birisine gereksinimi olduğunu anlar. Ama uyku ihtiyacını anlayamaz. Anne tarafından çocuğa günlük uyuma programı hazırlamalıdır Günlük uyku programında bazı olaylar ve koşullara göre değişiklik yapılarak esneklikte sağlanır. Eğer gündüz yeteri kadar uyumuş ise akşam yedi ya da sekize de yatmaya zorlanmamalıdır.

Uyumayan Bebekler de Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır ?

uyumayan bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır

uyumayan bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır

 1 – Çocuklara iyi bir uyku alışkanlığı bebeklik yıllarında kazandırılmalıdır. Bir iki yaş çoçukları günde en az ondört, onbeş saat (geceleri ortalama 10- 12 saat, sabah ve öğleden sonra 12 saat) uyku uyuması istenmelidir 1 yaş öncesi çocuklar öğle uykusuna yatırılmalı bu durum ile bebeklerde uyku düzeni sağlanarak uyumasalar bile dinlendirilmeye alıştırılmalıdır.

 2 – Bazı aileler çocuğun uyku gereksinmesine gereken önemi vermezler. Çocuğun ne yatacağı zaman ve yer bellidir. Bugün saat se­kiz de, yarın oniki de, yerde sedirde annenin yatağında yatar. Çocuğun yatacağı yer ve uyku saatlerinin belli olmaması bu problemi çıkartır. Bebeklerde uyku düzeni sağlamanın belkide en önemli kuralları arasındadır.

 3 – Çocuklar yattıktan sonra ana, babanın habersiz gezmeye git­mesi çocukta uyuma güçlüğü yaratır. Terk edilme korkusuna kapılır. Çocuk bir şeyden korktuğu için uyumaz.

4 – Uyumayan bebekler de korkutmak, korkunç masallar anlatmak doğru değildir. Karanlıktan korkuyorsa hafif bir ışık yakılabilir. Bu durumun devamlılığı çocuğunuzun uykuyu sevmesine neden olur.

 5 – Bazı aileler çocuğun sessizlikte uyumasına gerektiğinden fazla önem verirler. Aşırı sessiz yerde uyumaya alışan çocuğa en küçük gürültü uykusuz bırakır. Çocuk yatağa yatırıldıktan sonra evin nor­mal yaşamı devam ettirilmelidir.

 6 – Bazı ana, babalar uykuyu bir ceza aracı olarak kullanırlar. Herhangi bir suç işleyen çocuğu cezalandırıp zamanından önce yatırmak uyku sorunlarının çıkmasına neden olur;

 7 – Uykudan önce çocuğun her türlü fiziki gereksinmeleri karşılan­malı, öpüp, sevdikten sonra yatırılmalıdır. Bu yapılan hareket bebek uyutma yöntemleri arasında bir ebeveynin yapması gereken en önemli harekettir. Susuzluk, tuvalet ya da başka sebeplerden dolayı ağlar yatmak istemezler. O zaman uyumasının gerektiği, kesin bir dille sinirlenmeden söylenmelidir. Bu durum bebeklerde uyku düzeni için elzemdir. Uyumayan bebekler de hasta olması, odanın sıcak soğukluğu gibi durum­lar dikkate alınacaktır.

 8 – Uykudan önce bebeğe sakin hareketler yapılmalı ve oyunlar oynatılmalıdır.Bebekleri bazen bir yanı bazen de öbür yanı Üzerine yatırılmalıdır. Özellikle süt çocuklarının besin fazlasını çıkarmaları düşünülerek hiçbir zaman sırt üstü yatırılmamalı ye uyutmamalı. Çocuk doğar doğmaz yalnız bir yatakta yatmalıdır. Bu durum en etkili bebek uyutma yöntemleri arasındadır

 9 – Uyumayan bebekler gerçekten bir şeyden korkmuş ise çok yakın ilgilenmeli, yanında beraber yatarak bu korku giderilmeye çalışılmalıdır.

Bebeklerde Uyku Eğitimi İle Uykusuzluk Durumuna Son !

bebek uyutma yöntemleri ile bebeklerde uyku eğitimi

bebek uyutma yöntemleri ile bebeklerde uyku eğitimi

Çocuk çevresinin sevgi, ilgi, ve yakınlığını bırakıp yatmak istemez. Annesinin varlığına ve sevgisine gereksinmesi vardır. Aynı zamanda sevdiği   yada söylemek, öpmek gibi davranışlar çocuğun uyumasında olumlu so­nuç verir. Çocuk anne babanın onu uyutup bir yere gidecekleri kuşkusunda almamalıdır. Çocuğu uyuttuktan sonra bir yere gitmek, çocukta uyku problemi ile beraber, ana babaya güvensizlik yaratır.

Olanaklar içinde altıncı aydan itibaren ayrı bir odada yatması uygundur. Çocuk büyüdükçe karanlıktan ve yalnız yatmaktan korkuyorsa hafif bir ışık bulundurmak uygun olur. Ana baba yatarken yatak odalarının kapısını açık bırakabilirler. Ana-babanın yatak odasının kapısı devamlı açık ya da devamlı kapalı kalmalıdır. Arada kapıyı açmak kapamak çocukta kuşku uyandırır ve bebeklerde uyku düzeni durumunu bozabilir.

Çocuklarda uyku gereksinmesi mevsimlere göre değişir. Kışın çok, yazın azdır. Çocuğun büyümesi sağlığını koruması, neşeli ol­ması, oynaması ve öğrenmesi açısından uyku önemli oranda etkili­dir. Çocukların yaşlarına göre ortalama günlük uyku gereksinmesi farklıdır. Ancak her çocuğa göre günlük uyku gereksin­mesinin değişebileceğini unutmamak gerekir.

Çocuğun Uyku Yerinin Önemi

Çocuğum odası ve yatağını seçip, hazırla­ma konusu her ailenin olanları ile ilgilidir. Bazı önemli noktalar üzerinde durmak gerekir.

#   En geç altı ile bir yaş arasında çocuk başka bir odaya yatırılmalıdır. Az eşyalı havalanması kolay bir oda olabileceği gibi misafir odasının bir köşesi evin uygun yeri çocuğa ayrılabilir.

#   Çocuğun yattığı yerin değiştirilmesi geciktikçe bebeklerde uyku düzeni bozulur ve anne babadan kopması güçleşir, ciddi problemler görülür.

#   Çocuğun odasının değişikliği kardeş dünyaya geldikten sonra yapılmamalıdır. Bu değişikliği kardeşinin oluşuna bağlar ve kıskançlık görülür. Bu durum ise bebeklerde uyku düzeni olumsuz etkileri bulunabilir.

#   Çocuğun ailede istenmesi, değer verilmesi bakımından bir ya­tak hazırlanmalıdır. Pahalı salıncak, beşik, karyola almak zorunlu bir ihtiyaç değildir.

#   Eğer beşik ve karyolanın alınması düşünülüyorsa çocuğun bir kaç yaş yatacağı büyüklükte seçilmeli. Annenin gereksiz yere eğilmesini önlemek için karyolanın yüksek olması ve çocuğun düşme­mesi için kenarlarının bulunması gerekir.

#   Bebeğin yatağı ana rah­minde yatabilmesi kadar yumuşak ve rahat olmalıdır ki bebeklerde uyku düzeni sağlanabilsin.

#   Yatak örtüsü ayakla­rına kadar örtülecek ve terletmeyecek hafiflikte ve yumuşaklıkta olmalıdır. Çarşaflar pratik ve kolay yıkanmalıdır.

Bu yazımızda sizler için Bebeklerde uykusuzluk durumunda uyku düzeni sağlamak için uyku eğitimi nasıl verilir ?  konusunu işleyerek, Uyumayan bebekler için bebek uyutma yöntemleri nelerdir açıklamaya çalıştık. Yazımızın size ve bebeğinize hayırlı olması dileği ile…

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar