Yeni Dogan Bebege Su Verilir Mi? Bebeklere Su Ne Zaman Verilir ?

Birçok annenin aklına takıla soruların başında gelen Bebeklere Su Ne Zaman Verilir ? veya Yeni Dogan Bebege Su Verilir Mi ?  Konusuna bu yazımda değinmek istiyorum.

Dokuz ay boyunca anne karnında yaşayan bebeğin dış hayata uyum sağlaması zordur. Yeni doğan bebeğin birden değişen ortamda yaşamım sürdürebilmesi için, meydana gelen fizyolojik farklılıkları karşılayabilecek kalitede bir besinle beslenmesi gerekir. İşte bebeğe bütün bulaşan sağlayabilecek eşsiz besin anne sütüdür. Yeni doğan bebekler yetişkinlere nazaran besin ihtiyaçlarını anne sütü ile karşılarlar

Yeni Dogan Bebege Su Verilir Mi ?

bebeklere su ne zaman verilir

bebeklere su ne zaman verilir

Doğumdan sonra ilk beş gün salgılanan süte Kolostrum (ağız) denir. Sarıya yakın renkte, koyu kıvamlı bir süttür. Bazı yörelerde bu süt zehirli kabul edilmekte ve bebeğe verilmesi engellenmektedir. Bu çok büyük bir hatadır. Kolostrum (ağız) özellikleri açısından paha biçilmez değerdedir. Yeni dogan bebege su verilir mi sorusuna cevap ararken bu hususları iyi anlamak gerekir. Bebek doğduktan sonra mutlaka bu süt verilmeli, kesinlikle su gibi sıvılar ile kıvamı bozulmamalıdır. Kolostrumun bileşimi yeni doğan bir çocuk için idealdir. Bebeği mikrobik hastalıklardan koruyan proteinler açısından çok zengindir. Kolostrumdaki yağ miktarı olgun süte göre daha az olmakla birlikte poliansatüre tipinin yüksek olması olumlu bir özelliğidir. Kolostrum içerisinde vitamin B12 konsantrasyonu da çok yüksektir.

Kolostrumun damlası bile ziyan edilmeden bebeğe doğar doğmaz verilmelidir. İlk günlerde salgılanan süt miktarının az olmasından korkulmamalıdır. Sütüm yetmiyor diyerek yeni doğan bebeğe su vermek sakıncalıdır. Ayrıca Su bebekleri hasta edebileceği nedeni ile değil,küçücük midelerini gereksiz yere su ile doldurmak yerine, susuzluklarını anne sütüyle gidermek istenilmediğinden dolayı önerilmez. Allah bebeği bu döneminde besin depolarıyla desteklemiştir. Bebeğin sadece anne memesini emmesi emzirmenin başardı olması için temel unsurdur.

Çocuğun sezaryenle doğmuş olması da anne sütüyle beslenmesine engel olmamalıdır. Anestezinin etkisi geçip anne kendim iyi hissettiğinde uygun bir pozisyon verilerek bebeğini emzirmesi sağlanmalıdır.

Pekala Yeni Doğan Bebeğe Şekerli Su Verilir Mi ?; Bebeğin ilk olarak şekerli su ile beslenmesi süt yapımı salgılanmasını geciktirdiği gibi, bebeği hayatının en hassas döneminde enfeksiyon riski ile de karşı karşıya bırakır.

Sevgili anneler, bebeğiniz için en değerli hâzineden daha kıymetli olan kolostruinu bebeğinize verebilmek için her türlü mücadeleyi yaparak bu sütü mutlaka bebeğinize veriniz.

Pekala Bebeklere Su Ne Zaman Verilir ?

Yukarıda da belirttiğim gibi bebek doğumundan itibaren anne sütünden başka hiç birşeye ihtiyacı yoktur. Bu ihtiyaç bağımsızlığı 4. aya kadar devam eder. 4 ay içinde bebek su dahil bütün besin gereksinimlerini anne sütünden alır.  Hatta aşırı sıcakta kalmış bebeklere bile anne sütünden başka su verilmez. Bebeklere su verme konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu vardır  kusma, ishal, ateş bebeğin hastalandığı olağan üstü durumlarda su vermek gerekebilir. Bu durumu da doktorunuzun tavsiyesi ile yerine getirmenizi öneririz.

Bebeklere su ne zaman verilir ? ; 4 aydan itibaren bebeklere su verilebilir çünkü 4. ay bebeklerde yavaş yavaş ek gıdaya geçiş ayıdır. Ek gıdaya geçiş 6 ay ile sabitlenir. Katı besinlerine geçiş ile birlikte su verilmesi tavsiye edilir. Dört aylıktan büyük bebeklere günde 6-7 kez su verilmelidir.

Bu yazımda da sizlere Yeni Doğan Bebeğe Su Verilir Mi ? Bebeklere Su Ne Zaman Verilir ? sorularının cevabını vermeye çalıştım.

 

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar