Yeni Doğan Bebek, Bakımı ve Bilinmeyenleri

Bebeğin ilk yirmi dört saati belki de yaşamı boyunca geçireceği en önemli gündür. Yeni doğan bebek bakımı konusunda dikkatli olmadığı durumlarda ilerleyen zamanlarda hayatını etkileyecek  sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu nedenle bebeğin sağlık durumu doğumundan itibaren ebe, hemşire veya doktor tarafından değerlendirilmeli anne ve baba ise bebeğine nasıl davranması gerektiği detaylıca öğrenmelidir.

Bu yazımızda yenidoğan bebekler hakkında anne ve babaların bilmesi gereken konuların tamamını ele almaya çalıştım. Özellikle bebeğin fiziksel özelliklerine, solunum dan sarılığa, emzirmeden kabızlığa kadar  tüm konuları tecrübem ışığında sizlerle paylaşıyorum umarım beğenirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Fiziksel Özellikleri ve Bebeklerde Baş Çevresi

 • Norma dünyaya gelen yeni doğan bebek ortalama ağırlığı 3500 gr. boyu 50 cm dir. Yeni doğan bebeğin boy ve ağırlığı; kalıtıma, ana-babanın sağlık durumuna, çocuğun ana karnında yaşayışının düzenine gö­re değişir.
 • Yenidoğan Bebeklerde Baş Çevresi : Yeni doğan bebek baş çevresi ortalama 34-35 cm dir. Baş kemikleri yetişkinlerde olduğu gibi birbirine tam yapışık değil­dir. Aralarında bıngıldak denen boşluklar bulunur. Kemikler ara­sındaki boşluklar ve kemiklerin yumuşak oluşu doğumu kolaylaştı­rır.
 • Yenidoğan Bebekte 6 bıngıldak bulunur. Başta bulunan altı bıngıldaktan beşi doğumun ilk bingildakgünlerinde kapanır. Başın üst kısmında bulunan büyük bıngıldaktan bir bir buçuk yaşına doğru kapanır. Anne karnında ve doğduktan sonra ye­terli beslenmeyen, doğumdan sonra sık ve uzun hasta plan çukurlar da bıngıldak daha geç kapanabilir. Başta saç az miktarda kalıp ve kısadır.
 • Yüz başa oranla küçüktür. Yüz doğumun ilk saatleri içinde şiş olabilir. Yeni doğan çocuğun burun zarı şişkin olduğundan burun yol­ları daralır. Nefes alma güçleşir zamanla düzelir.
 • Gözler, doğumun ilk haftasında kapalı ve yarı açıktır. Gözlerin rengi altıncı ay ve daha sonrası kurşuni mavidir.
 • Kulak kısmı ve kıkırdakları oldukça iyi gelişmiştir. Tırnaklar par­mak ucuna kadar büyümüş, parlak ve serttir.
 • Yanağın iki tarafında bulunan yağlar ve boğazın dar oluşu em­meyi kolaylaştırır. Dil yassı üstü paslıdır. Yeni doğan çocukta göğüs yuvarlaktır. Göğüs çevresi baş çevresinden bir santim küçüktür. Göğüs çevresi 33-34 cm dir.
 • Yeni doğanın derisi pembe ve yağlı bir madde ile örtülüdür. Bu yağlı madde 48 saat içinde deri tarafından emilir ya da bu mad­deler ilk banyo ile temizlenir.
 • İdrar Yeni doğan bebeğin ilk günlerde az beslenmesi, deri ve solunum yolu ile fazla su yitirdiğin­den idrar azdır. Beş altını günlerde idrar fazlalaşmaya başlar. İlk günlerde berrak olan idrar sonraları bulanıktır. Ara sıra bezde kır­mızılık bırakması kaygı veren bir belirti değildir. Zamanla geçer. Zayıf bebeklerde bu kırmızılık daha çoktur.

Yeni doğan bebek bakımı kilosunun azalması: kilonun azalması doğumun 3-5 günlerinde görülür. İlk günlerde beslenmenin yetersiz olması, idrar terle su kaybedilmesi 300-400 gr. arasında kilo kaybına neden olur. Erken doğan cılız çocuklarda azalma daha fazladır.

Yeni doğan Bebek Vücut Isısı: Doğumdan önce çocuğun vücut ısısı annesi ile aynıdır. 37 derece üstündedir. Doğumun ilk günlerinde vücudun ısı düzeni geliş­memiştir. Bu durumda vücut sıcaklığı 36 derecenin altına düşebilir; dördüncü günler çocuk normal su ve besin almadığından ısı susuz­luk yüzünden yükselir. Genellikle ağırlığının azaldığı günlerde Vü­cut ateşi yükseltir. Erken doğan cılız çocuklarda ısı düzensizliği da­ha çoktur. Önlemek için su, ıhlamur verilmelidir.

Yeni Doğan Bebek Solunumu Nasıldır ?

Ana karnında eş (plasenta) ile beslenen ve temizle­nen kan çocuk doğduktan sonra akciğerler yolu ile temizlenir. Doğumdan sonra çocuğun ağlaması solunumun ilk belirtisidir. Yeni doğanlarda nefes alış oldukça düzensizdir solunum 40-50, yetişkinde 15-204 dür. Nabız 120-140, yetişkinde 70-80’dir.

Yenidoğan bebekler pek çok nedenle solunum problemlerine adaydır. Bu sorunların pek çoğu dikkatli bir yaklaşım ile tedavi edilebilirse de nadiren öldürücü ciddi olaylarla karşılaşılabilir. Bu nedenle birçok hastalık göz önüne alınarak bebekler dikkatli bir şekilde izlenmeli ve gereken tedavi arken yapılmalıdır.

 Yenidoğan Sarılığı

yeni doğan bebek sarılık foto terapi tedavisiYeni doğan bebekleri bir araştırın, bebeklerin derilerinin ve göz kürelerinin hafif sarı olduğunu fark edersiniz. Bu durum bebeğin yenidoğan sarılık hastalığına yakalandığı anlamına gelir. Aslında çoğu bebekler bazı derecelerde yenidoğan sarılığı geçirir. Yenidoğan sarılık bilirubin adı verilen kandaki pigmentlerin çoğalması ve bu bilirubinin derinin altında birikmesi sebep olur. Bilirubin seviyesi, bebeğinizin topuğundan alınan birkaç damla kanla ölçülür.

Derinin ve göz akının sarı bir renk almasıyla anlaşılır. Sarılık çeşitli neden ve hastalıklardan ortaya çıkar. Bir hastalık belirtisidir.

Doğumun ilk iki-üç gününde görülen ve sonra kaybolan, ço­cuğun genel durumunu bozmayan yenidoğan sarılık normal ve önemsizdir. Zayıf çocuklarda bu yenidoğan sarılığı belirtisi daha ağır görülür

Doğumun ilk gününde görülen yenidoğan sarılık, doğumdan birkaç saat sonra başlar gittikçe artar. Çocuğun genel durumu ağırlaşır, yatma ve solunumda güçlük çeker, çocuğun kanı değiştirilir.

Doğumun ilk haftası göbek ya da deriden giren mikroplar da yenidoğan sarılığı meydana getirir. Sarılık fazla artarsa doktora götürülmeli­dir.

Yeni Doğan Bebek Emzirme Nasıl Yapılır ?

Meme ucu yumuşak ve temiz bir bezle silinir. Bir su bardağı kaynamış su içine bir çay kaşığı karbonat karıştırılır. Temiz ve ağzı kapalı bir kapta annenin yanında tutulur. Meme başları suyla temizlendikten sonra karbonatlı suyla silinir.

bebek-emzirme-nasil-yapilirAnne, tercihen oturur pozisyonda, bebeğini kucağına alır. 45 derecelik eğimle tutar. Kolunun ağrımaması için altına yastık koyar.

Anne sezaryen nedeniyle kalkamıyorsa aynı işlemi yatar durumda da yapabilir. Yeni doğan bebek emzirme yapmadan önce memeye dıştan içe doğru dairesel masaj yapılır. Meme ucuna süt geldiğinde bebeğin ağzı memeye yaklaştırılır. ilk saatlerde bebek yorgun olacağından sütü getirmek için yorulması bu şekilde önlenir. Daha sonraları bu işleme gerek kalmaz. Bebeğinizi düşünmeniz bile bol süt salgılanması için yeterli olacaktır.

Bebeğin anne memesinde uygun pozisyonda tutularak meme ucunu iyi kavraması süt akışını sağlar. Normalde yenidoğan bebek anne memesinden emerken, sütü sağmak amacıyla dilini öne doğru uzatır ve alt dudağını dışarı sarkıtır. Buna karşılık, biberondan emerken, sağmaya gerek olmadığı için, bebeğin dili geride durur. Bu nedenle bebekler biberona çok kolay alışırlar. Bu da gereksiz yere mama verilen bebeklerde emzirmenin başarısız olmasına neden olabilir.

Emzirme pratik bir eylemdir. yeni doğan bebek emzirme süresi veya aralıkları yoktur. Hepsi bebeğe bırakılmalıdır. Yine de ortalama bir ölçü vermek gerekirse, Yeni doğan bebek emzirme süresi her meme için ortalama 10-15 dakika emzirme aralığı ise bebek ağladıkça olmalıdır. Anne sütü arttıkça yeni doğan bebek 2-4 saat aralıklarla emer.

Yeni doğan bebek nasıl emzirilir videolu anlatım

Yenidoğan Bebek Göbek Bağı

Yenidoğan bebek bakımı göbek kordonu doğum anından itibaren ku­rumaya başlar dört, on gün arasında değişir. On on beş gün sonra göbek yarası iyileşir. Bebeklerde göbek ne zaman düşer sorusunu soruyor gibi bir durumunuz var ; Bebeklerde göbek bağı 14 gün içinde düşer.  gobek-bagiGöbek kordonu düştükten sonra kalan yara iyi oluncaya kadar
sulandırılmış alkolle ya da kaynatılmış ve soğutulmuş su ile silinip üzerine göbek tozu dökülmelidir. Göbek kuru ve temiz tutulmalıdır. Göbeğin kuru tutulması, hastalık yapan mikropların üremesini ön­ler. Göbeğin yeri açık kalır ve temizliğine dikkat edilmez ise mik­ropların girmesine sebep olur. Kangren, tetonoz, difteri gibi göbek hastalıkları görülebilir

Doğumdan hemen sonra bebeklerde göbek kanaması oluşabilir  bu durum göbek bağının iyi bağlanmamasından olabilir. Bağ sıkıştırılmalıdır.

Göbek bağı düştükten sonra hafif bir sızıntı olabilir. Göbek bağı bakımı yaparken oksi­jenli su ile silinip göbek tozu dökülmelidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık

Yeni doğan Bebek Kakası: Doğumun ilk günlerinde çocuğun kakası yeşilimsi siyah renkte macun kıvamındadır. Mekonyum denen bu kakanın miktarı 70-80 gr dır. 3-4 gün sonra normalleşir. Mekonyumda mikropları öldürücü özellik vardır:

Bebek ilk günlerde siyah ve cıvık, katrana benzer kaka yapar. Buna mekonyum denir ve fizyolojiktir. Daha sonraki günler kakanın rengi açılır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kakanın rengi yeşil olabilir. Genelde sarı, cıvık kıvamda ve pütürlüdür. Anneler, bebeklerinin ishal olduğunu sanırlar. lshali olan bebek hasta olur. Genelde ateşi vardır, aşırı kusar. şüphelenildiğinde doktora danışılır, gerekirse muayene edilerek değerlendirilir.

Yeni doğan bebek idrarın da bezde kırmızılık bırakması: İlk günlerde idrar, bez üzerine kırmızı lekeler bırakır. Erken cılız doğan çocuklarda daha çok rastlanır. Böbreklerin doğuştan zayıflığına bağlanır. Bir iki gün çocuk idrar etmeyebilir tedavisiz düzelir.

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Hastanede doğan bebekler muayene edilerek değerlendirilir. Genellikle, ilk kırk sekiz saatin sonunda eve gönderilirler. Ancak evde doğan veya yoğunluk nedeniyle erken taburcu edilen bebeklerde evde dikkat edilmesi gereken bazı önemli durumlar vardır.

İlk 48 saatte bebekte sarılık fark edilmesi çok önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Hemen doktora veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tetkikler yapılmalıdır.

İlk günlerde bebekler normalden daha sakin olurlar ve çok uyuyabilirler. Emme refleksi canlıysa doğum yorgunluğuna bağlanır. Ancak, bebek çok sakin, çok uyuyor ve emmiyorsa doktorunuza danışarak değerlendirilmesi gerekir.

dikkatAşağıdaki durumlarda doktorunuz ile iletişime geçiniz !

 • Dudakları morarıyorsa, cildinin rengi soluk, solunumu hızlı ve düzensizse
 • İlk 72 saat içinde idrar veya dışkı yapmadıysa,
 • Her emmeden sonra aşırı derecede kusuyorsa, gazını çıkaramıyor, karnı çok şişiyorsa,
 • Göbeğinden kan, akıntı veya pis koku geliyorsa,
 • Ateşi, makattan 38 derecenin Üstüne çıkar veya 36 derecenin altına inerse,
 • Vücudunda değerlen diremediğiniz döküntüler oluyorsa doktorunuza danışmanız gerekir.

Kız bebeklerde anneden geçen östrojen hormonu nedeni ile meme büyümesi, vajinal akıntı, hatta vajinal kanama olabilir. Bunlar ilk günlerden sonra düzelir. Memelerin ovulması yanlış bir uygulamadır.

Erkek bebeklerde de anne basit bir muayene ile testislerin inip inmediğini anlayabilir.

Skrotumda sıvı birikimi (hidrosel) ilk aylarda normaldir. Erkek bebeğin idrarını fışkırtarak yapamaması darlık (fimozis) belirtisi olup erken sünnet gerekebilir.

Yeni doğan bebeğin cildinde, özellikle göz kapaklarında burnunun üstünde kırmızı lekeler olabilir. Bazı bebeklerin kalçalarının üstünde mor lekeler olabilir. Bunlar fizyolojik lekeler olup bebek büyüdükçe kaybolur.

Bebeğin gözlerinde çapaklanma, burnunda tıkanma olması da normaldir. Gözler kaynamış ve soğutulmuş su ile temizlenir.

Burun deliklerine de binde 9’luk serum fizyolojik 1-2 damla damlatılarak bebeğin anneyi daha rahat emmesi sağlanır.

Yeni doğan bebek bakımı konusunda belkide en önemli konu  gözlerde kızarıklık ve akıntı olması normal değildir. Ağız ve burundan aşırı tükürük ve salgı gelmesi de doktora danışılması gereken durumlardır.

yeni doğan

Yeni doğan bebek kaç saat uyur

Uyku durumu bebeklerin psikolojik ve fizyolojik durumlarına göre değişmektedir. Bebeklerde meydana gelen gaz sancıları, anne sütünün doyurganlık durumu, dünyaya alışma durumu, kundaklama gibi durumlardan etkilenebilir. Ortalama yeni doğan bebek günde 18-20 saat uyur

 

Yeni doğan bebek ne zaman nasıl yıkanır

Yeni doğan bebek banyosu gerçekten önemli bir konudur. Yeni doğan bebek için ilk banyo; Göbek bağı düştükten sonra (14 gün ) yapılabilir. Banyo yapılmayan bu süre zarfında su bazlı ıslak mendil ile hafifçe temizlenebilir.

Yeni doğan bebek banyosu yaptırılırken bunlara dikkat edin;

 • Bebeğiniz için özel satılan plastik küvet kullanmanızı tavsiye ederiz. Aile bireylerinin kullandığı küvetlerde oluşan bakteri ve virüsler bebeğinize zarar verebilir.
 • Banyo odası sıcaklığı 30 derece olmalıdır
 • Bebeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklığı 37 derece olmalıdır. Bu sıcaklığı eliniz ile de ölçebilirsiniz.
 •  3-5 dakika içinde yıkayıp çıkacak şekilde kendinizi ayarlayın. uzun banyolar da bebeğinizi hasta edebilirsiniz.
 • Yeni doğan bebek banyosu sırasında derilerindeki doğal yağa ihtiyaç duydukları için vücutlarını yıkarken sabun kullanmayın. Banyoların da yaklaşık 1 ay sonra sabun kullanmaya başlayınız.
 • Bebeği huylandırmamak için önce vücudu, sonra başı yıkanmalıdır.

Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanır Videolu Anlatım

Yeni doğan bebek videoları, yeni doğan bebek nasıl yıkanır, yeni doğan bebek banyosu

Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Bilinmeyenleri konulu yazımı burada sonlandırıyorum. Bu yazımızın bebek bakımınızda ışık tutması dileği ile….

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar