Yenidoğan Bebeklerde Gözde Sulanma Çapaklanma

Bebeklerde gözlerde sulanma ve çapaklanmanın en sık rastlanan nedenleri göz nezlesi (konjonktivit) ve doğumsal gözyaşı kanal tıkanıklığıdır. Bebeklerde gözyaşı bezi birinci ayın sonunda salgılamaya başladığından ilk bir ay içerisinde kanal tıkanıklıklarında belirti yoktur. Akıntı ve çapaklanma yapan gonokoksik (bel soğukluğu) konjonktivit, inklüzyonlu konjonktivit ve gümüş nitrat alerjisidir.

Gonokoksik konjonktivit: Bebeğin gonoreli annenin doğum’kanalından geçişi Sırasında bulaşır. Doğumdan 3-5 gün sonra görülür. Göz kapaklan çok şişer, bol miktarda san-yeşil renkte cerahatli akıntı vardır. Seyri ağırdır. Bazen gözün kaybına sebep olacak kadar ağır geçebilir. Zaman kaybetmeden tedavi gerekir.

İnklüzyonlu konjonktivit: Sebebi bir çeşit virüstür. Bulaşma yine doğumda olur. Ancak doğumdan 6-10 gün sonra görülür. Akıntı limon sanşı rengindedir. Seyri ha-fiftir. Tedavi ile 10 günde iyileşir. Gümüş nitrat alerjisi: Doğumdan sonra koruyucu olarak gözlerine gümüş nitrat damlatılan çocukların bazılarında doğumun ertesi günü ilaca bağlı reaksiyon olarak gelişir. Belirtiler hafiftir. Kendi kendine iyileşir.

Doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığı: Gözyaşını bu-run boşluğuna akıtan gözyaşı kanalının burun boşluğuna açılan alt ucundaki zar bebeğin anne kanunda gelişiminde 7-8 aylarda, bazen doğumdan birkaç gün sonra gözyaşı salgılanmaya başlamadan önce açık*- Bebeklerde bu zar delinmezse gözyaşı burun boşluğuna akamaz, gözyaşı kesesi ve kanalının iltihabına sebep olur. Çocukta devamlı göz yaşarması vardır. Burun kökünün her iki tarafındaki göz yaşı kesesine bastırıldığı zaman gözyaşı noktalarından sarımsı bir sıvı çıkar. Nadiren beraberinde konjonktivit görülür. Antibiyotikli damlalar ile akıntının cerahatli görünümü kaybolur ancak sulanma devam eder.

Tedavide kese bölgesine yukarıdan aşağıya doğru masaj uygulanır, bu arada antibiyotikli damlalar kulla-nılır. Olguların çoğunda kanalı kapatan zar ük birkaç ayda açılır. Altı ay içinde açılmayan olgularda genel anestezi altında sonda uygulayarak kanal açılır. Sonuç çok iyidir. Nadir olarak açılmayan olgulara üç yaşından sonra cerrahi girişim uygulanır.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar